SPOŁECZNA Gospodarka Rynkowa/www.gospodarkarynkowa.info
SPOŁECZNA Gospodarka Rynkowa/www.gospodarkarynkowa.info
Warsztaty Analiz Socjologicznych Warsztaty Analiz Socjologicznych
198
BLOG

powinniśmy zmierzać do tego, żeby gospodarka w Polsce była konku

Warsztaty Analiz Socjologicznych Warsztaty Analiz Socjologicznych Gospodarka Obserwuj notkę 1

 

Nazywam się Anna Streżyńska i przez 20 godzin na 24 każdej doby jestem prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jestem także prawnikiem i to oznacza także, że całe moje życie zawodowe zajmuję się aspektami prawnymi dotyczącymi funkcjonowania gospodarki – gospodarki rynkowej, konkurencji. Ten przepis artykułu 20 Konstytucji RP jest to dla prawnika po prostu przepis, który mówi o ustroju gospodarczym państwa. Nasz ustrój zgodnie z tym przepisem nie jest ani bezwzględnym wolnym rynkiem(bezwzględnym liberalizmem), ani też ustrojem opiekuńczym. Jest czymś co ma łączyć najlepsze cechy obu tych systemów, czy też pojęć.
 
Po pierwsze gospodarka rynkowa ma mieć cechy społeczne, czyli ma uwzględniać potrzeby społeczeństwa, poszczególnych jego grup. Potrzeby tych grup, czy też osób którym państwo winne jest specjalną opiekę w związku z ich bezradnością wywodzącą się z różnych przyczyn.
 
Po drugie wolność działalności gospodarczej jest podstawową zasadą i ta swoboda nie znajduje żadnych ograniczeń – po za tymi ograniczeniami, które mogą wynikać z ustaw uchwalanych przez przedstawicieli narodu – czyli parlament.
 
Po trzecie bardzo ważną podstawą tej gospodarki jest własność prywatna i ona ma prymat w gospodarce rynkowej( ona i ochrona jej).
 
No i to co jest tym społecznym elementem definicji czyli „solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych”. Solidarność związana jest zwykle ze wspieraniem tych grup i osób, które potrzebują ze strony lepiej radzących sobie pewnych odruchów współczucia, pomocy…czasem edukacji i przygotowania do samodzielnego funkcjonowania w ustroju gospodarki rynkowej.
 
Dialog i współpraca partnerów społecznych – wydaje mi się, że powinno być nawet napisane – dialog i współpraca partnerów społecznych z państwem i władzą publiczną – zarówno państwową jak i samorządową. Polega na tym, że w jakichkolwiek decyzjach państwowych – w tym decyzjach gospodarczych – uwzględniane są opinie i potrzeby partnerów społecznych. Rozumianych zarówno jako biznes, przedstawicielstwa biznesu jak i organizacje pozarządowe, czy organizacje społeczne. Dziś wydaje się, że jest to szczególnie ważne. Ponieważ po pierwsze jest kryzys, po drugie wychodzimy z gospodarki opartej na centralnym planowaniu – czy też znaczna część społeczeństwa miała pracę gwarantowaną bez konieczności dostosowywania się, czy też elastyczności i też szukania sposobów na utrzymanie siebie i rodziny. W związku z tym musimy uwzględnić specyficzną sytuację takich osób i zapewnić im pomoc: edukację, przekwalifikowanie się i również jeżeli jest to konieczne to wsparcie opieki społecznej.
 
Dialog i współpraca partnerów społecznych jest również ważna z uwagi na partnerów gospodarczych – czyli biznes – ponieważ powinniśmy zmierzać do tego, żeby gospodarka w Polsce była konkurencyjna, a zarazem aby uwzględniała takie warunki funkcjonowania biznesu, które maksymalnie sprzyjają rozwojowi i konkurencyjności naszej w skali Europy i Swiata, które upraszczają zarówno procedury związane z podjęciem działalności gospodarczej jak i jej prowadzeniem. Wspierają też młody biznes, wspierają wszystkich tych którzy próbują własnych sił w działalności gospodarczej – indywidualnej na jakimkolwiek polu.
 
Społeczna gospodarka rynkowa wydaje się czymś co nie jest do końca obowiązkiem państwa czyli chcę przez to powiedzieć, że nie chodzi o to, żeby państwo opiekowało się czy formułowało takie zasady które będą bezwzględnie nastawione na ochronę tych słabszych środowisk, słabszych grup społecznych. Chodzi o to, abyśmy tą odpowiedzialność podzielili – zarówno państwo ma w tym zakresie swoją rolę – jak i biznes to się obecnie nazywa odpowiedzialnością społeczną biznesu i często jest wykorzystywane do podniesienia prestiżu marki – ale są też przykłady rzeczywistego zaangażowania biznesu w działania pro społeczne. Jak i każdy z nas jest zobowiązany do tego, żeby podzielić się w miarę możliwości tym co wypracował z innymi potrzebującymi osobami. Na ogół odbywa się to w postaci podatku – podatki są w Polsce tym głównym narzędziem do realizacji społecznej gospodarki rynkowej – głównym narzędziem redystrybucji przychodów rodzin i jednostek.
 
Jednak  wszelkiego typu organizacje społeczne, organizacje pozarządowe są tą drugą bardziej świadomą grupą – za pomocą której jesteśmy wstanie pomagać innym w dostosowaniu się do warunków życia w rynkowym ustroju gospodarczym.
 
Zapis tekstowy wypowiedzi uzyskanej w ramach projektu SPOŁECZNA Gospodarka Rynkowa - zapraszaMY na www.gospodarkarynkowa.info
 
 

Warsztaty Analiz Socjologicznych to nowoczesna instytucja oparta na wzajemnym zaufaniu. Unikamy zaszufladkowania organizacyjnego. Świadomi wyzwań, przed którymi stoją młodzi Polacy mający ambicję wpływać na rzeczywistość społeczną w kraju, nie zaś tylko być jej biernymi uczestnikami, stawiamy na ciągłe doskonalenie naszego Warsztatu. Kontakt: warsztaty@warsztaty.org warsztaty.org Promote Your Page Too

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka