hierofant hierofant
433
BLOG

Niezgodność z konstytucją a vacatio legis

hierofant hierofant Polityka Obserwuj notkę 5

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym uchwalona 19 listopada wchodzi w życie 5 grudnia. Aktualnie obowiązuje ustawa o Trybunale Konstytucyjnym uchwalona 25 czerwca a w niej zapis określający tryb określający zgłaszanie kandydatów na sędziów TK:

Art. 19.pkt.2. Wniosek w sprawie zgłoszenia kandydata na sędziego Trybunału składa się do Marszałka Sejmu nie później niż 3 miesiące przed dniem upływu kadencji sędziego Trybunału.

  Zarówno sędziowie TK wybrani w październiku jak i 2 grudnia zostali wybrani zgodnie z zapisami tej samej ustawy.

  Aktualnie obowiązujący tekst jednolity z 26 listopada Regulaminu Sejmu RP, w zakresie procedury wyboru sędziów TK jest identyczny z poprzedni regulaminem. Tj. artykuł 30 pkt. 3.1 określa:

Art. 301. Wnioski w sprawie wyboru lub powołania przez Sejm […] na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego […]

3. Wnioski składa się Marszałkowi Sejmu w terminie:

1) 30 dni przed upływem kadencji,

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem sejm mogły wybierać sędziów TK „na zapas”. A dokładnie z pewnym krótkim wyprzedzeniem podobnym do Vacatio Legis.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Vacatio_legis

W związku z tym wnioski w sprawie wyboru lub powołąnia przez Sejm na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego  skierowane po dniu w którym upływa kadencja sędziego TK zostały procedowane z naruszeniem obu regulacji.

To właśnie jest świadomość prawa która mówi aby prawo tworzyć z zapasem czasu, wyborów dokonywać z wyprzedzeniem wskazując tylko czas zmiany na stanowisku.

Odmiennie wybiera się dyrektorów czy naczelników gdy w ich miejsce w okresie "nieobecności" powołuje się "pełniącego obowiązki".

Niestety jeśli chodzi o sądy "osoby pełniącej obowiązki" - sędziego wskazać nie moża. Sędzią się albo jest albo nie jest.

 

Niestety ta cecha prawa prowadzi do wniosku odmowy akceptacji przez TK sędziów wybranych z naruszeniem prawa.

Zaakceptowany może zostać tylko jeden - ten który zastępuje sędziego którego kadencja kończy się dziś.

 

I jeszcze raz o kadencji. Koniec kadencji to dzień w którym dany sędzia kończy pracę. W tym dniu ma prawo orzekać czyli kadencja nowego sędziego winna rozpoczynać się dnia następnego.

 

Pytanie - kiedy kończy się kadencja obecnego sędziego. Jeśli dziś to wybrano prawidłowo zgodnie z regulaminem tylko jednego sędziego. Tyle cech prawa nie pozwala na wprowadzenie chaosu prawnego.

 

Prosze - oceńcie sami czy regulamin sejmu został złamany czy też same uchwały zawieraja błedy co do dat podjecia obowiązków przez wskazanych "nowych" sędziów TK.

 

Prawo nie może bowiem wejść wbrew prawu.

hierofant
O mnie hierofant

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka