Z czym Polska reprezentacja na COP21 przyjachała do pozostałych ludzi świata.
"Przyjechaliśmy tutaj z konkretną propozycją jak włączyć polskie leśnictwo do systemu pochłaniania węgla czyli do systemu pozwalającego chronić nasz klimat. Proponujemy w naszych lasach stworzenie specjalnych gospodarstw, które będą nastawione na maksymalizacje pochłaniania węgla"
"Drugim powodem do dumy polskiej delegacji na szczycie klimatycznym jest Polska geotermia."
http://wpolityce.pl/swiat/273721-polska-z-mocnymi-propozycjami-klimatycznymi-na-cop21-torunska-geotermia-to-sukces-na-miare-swiatowa-wideo
Taka polityka bytów dokonanych nie wnosi nic do tego co można byłoby zmienić w postawie Polaków oraz polityce Polskiego rządu.
Rozumiem że polityka ta polega na ochronie lasów państwowych jako dziedzictwa ludzkości a nie tylko polaków ( tu trzeba chyba zmienić konsytucje RP ) oraz zwiększenia liczby odwietów geotermalnych w Toruniu i innych miejscach w kraju.
Dla pojedynczego otworu geotermalnego poptrzeba bardzo dużo badań i można się czasem z tymi badaniami mocno pomylić.
"Odwierty w grodzie Kopernika są sukcesem nie tylko w skali krajowej, ale również światowej."
Do faktów "dokonanych"
"Prace hydrologiczne przy odwiercie zakończyły się 2 października br. Główny wykonawca, spółka PNiGJ określiła parametry odwiertu na 3 stopień wydajności: przepływ osiągający 320 m3 na godzinę oraz temperatura wody na powierzchni 61 st. C. Po wykonaniu dokumentacji hydrologicznej inwestor będzie musiał złożyć wniosek o zatwierdzenie i wydanie koncesji na eksploatację źródła."
„Dzięki tej wodzie mogłaby być ogrzana spokojnie jedna czwarta czy jedna piąta Torunia, nawet w zimie, a latem byłaby to gorąca woda dla całego miasta: 200 tys. mieszkańców (...). Można zrobić różne piękne baseny termalne, gorące źródła dla zdrowia, na różne choroby z różnymi minerałami"
Problem z wodą z odwiertu jest taka że to zazwyczaj gorąca ciecz chlorkowo-sodowa tzw. solanka z którą trzeba umieć postępować. Bardzo duża zależy od stężenia solanki.
Instalacje związane z transportem solanki w sieci. Instalacje takie są narażone na krystalizację soli na ściankach oraz korozję.
Co oznacza 3 stopień wydajności ?
O aspektach geotermii -
http://www.instsani.pl/ozegeote.htm
Polskie zasoby
http://www.pga.org.pl/geotermia-zasoby-polskie.html
Mając świadomość bogactwa jakie te zasoby niosą aż dziw że do chwili obecnej nie korzystamy z niego masowo? Pytanie dlaczego.
Czy te złoża podobne sa do tych "łupków roponośnych" - są ale koszt ich pozyskania nie wart jest zachodu?
Jak dotąd na terenie Polski funkcjonuje osiem geotermalnych zakładów ciepłowniczych oraz 1 w budowie:
- Bańska Niżna (1993[12], 4,5 MW, docelowo 70 MW),
- Pyrzyce (1997[12], 15 MW, docelowo 50 MW),
- Stargard Szczeciński (2005[12], 14 MW[12],)
- Mszczonów (1999[12], 7,3 MW),
- Uniejów (2001[12], 2,6 MW),
- Słomniki (1 MW),
- Lasek (2,6 MW),
- Klikuszowa (1 MJ/h),
- Toruń – w budowie.
źródło - https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_geotermalna
Jak wiadać geotermii przygląda się Ministerstwo Ochrony Środowiska od lat.
http://www.mos.gov.pl/g2/kategoriaPliki/2009_04/f443824c6153b58d4bf5c6bf78784e5b.pdf
https://www.mos.gov.pl/g2/big/2010_09/6fb3f5adbb533a761e0df42660213e09.pdf
Mieliśmy cały program wdrożenia stosownych rozwiązań.
ednym z priorytetów resortu środowiska jest prowadzenie działań mających na celu zwiększenie wykorzystania gospodarczego wód termalnych jako jednego z najczystszych odnawialnych źródeł energii, co wynika m.in. z zaakceptowanego przez ministra środowiska dokumentu pt. ˝Kierunki badań w dziedzinie geologii surowcowej (na lata 2009-2015)˝.
https://www.mos.gov.pl/g2/kategoriaPliki/2009_04/kierunki_badan_geologia_surowcowa.pdf
Uzasadnieniem takich działań jest przede wszystkim dążenie do pobudzenia przedsiębiorczości w omawianym zakresie poprzez ułatwienie przedsiębiorcom uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na prowadzenie działalności oraz udzielanie wsparcia ze środków publicznych na jej uruchomienie. Dla podkreślenia znaczenia tych działań dla polskiej gospodarki w dniu 8 marca 2010 r. została zawarta deklaracja współpracy w zakresie skutecznych działań zmierzających do rozwoju wykorzystania energii geotermalnej w Polsce, podpisana przez H. J. Jezierskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska głównego geologa kraju, J. Strzelec-Łobodzińską - podsekretarza stanu w MG, A. Czerwińskiego - przewodniczącego podkomisji stałej ds. energetyki komisji gospodarki Sejmu RP oraz B. Kępińską - prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego.
W ramach realizacji polityki na rzecz rozwoju geotermii w Polsce prowadzone są działania legislacyjne, informacyjne oraz pomocowe.
W zakresie działań legislacyjnych należy wymienić rządowy projekt nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze znajdujący się obecnie w toku prac sejmowych. Projekt ten zawiera regulacje ustanawiające zasady wykonywania działalności w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania wód termalnych - jednakże w porównaniu z obowiązującym stanem prawnym, na warunkach bardziej uproszczonych i przyjaznych dla przedsiębiorców.
Głównymi zmianami w projektowanej ustawie, odnoszącymi się do wód termalnych są:
- rezygnacja z koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wód termalnych - wychodząc z założenia, że dostatecznym instrumentem nadzoru jest decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych,
- skrócenie procesu koncesyjnego w przypadku koncesji na wydobywanie wód termalnych, przede wszystkim przez znaczące ograniczenie czasochłonnych obowiązków współdziałania z innymi organami w postępowaniu koncesyjnym,
- wyłączenie koncesjonowania wód termalnych z zakresu działań ministra środowiska i przeniesienie do organu geologicznego, jakim są marszałkowie województw, co niewątpliwie skróci drogę do urzędu dla wielu przedsiębiorców,
- utrzymanie zerowej stawki opłaty eksploatacyjnej za wydobywanie wód termalnych.
Ponadto należy zwrócić uwagę na korzystne dla rozwoju geotermii zmiany wprowadzone w obecnie obowiązujących przepisach, takie jak:
- zwolnienie z opłat eksploatacyjnych dla wód termalnych,
- zwolnienie opłat za informację geologiczną wykorzystywaną do celów projektowych,
- obniżenie opłaty wynagrodzenia za korzystanie z informacji geologicznej w celu wydobywania wód termalnych (do 5% jej wartości, a do dnia 31 grudnia 2020 r. - do 1% jej wartości),
- rozporządzenie ministra środowiska z dnia 15 czerwca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na przedsięwzięcia związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych, określające warunki udzielania pomocy publicznej na badania związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych.
Ponadto w ramach działań informacyjnych na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl/geotermia) został przygotowany pakiet informacyjny dla przedsiębiorców planujących inwestycje geotermalne. Potencjalni inwestorzy mają m.in. możliwość zapoznania się z informacjami na temat opracowań o tematyce geotermalnej zrealizowanych na zamówienie ministra środowiska i sfinansowanych ze środków NFOŚiGW. Niektóre z opracowań, jak np. wspomniany ˝Atlas zasobów geotermalnych na Niżu Polskim˝, można pobrać bezpośrednio ze strony. Pakiet informacyjny zawiera również wskazówki, jakie dane należy zamieścić we wniosku koncesyjnym oraz jakie dokumenty i pozwolenia są wymagane zgodnie z procedurą koncesyjną.
Oprócz ww. działań, mając na uwadze potrzebę dalszego rozwoju geotermii, prowadzenia nowych badań geologicznych oraz wdrażania nowych technologii, obecnie na zamówienie ministra środowiska, ze środków NFOŚiGW realizowane są opracowania dotyczące m.in. weryfikacji zasobów dyspozycyjnych wód termalnych Niecki Podhalańskiej, oceny zasobów wód i energii geotermalnej w Karpatach Zachodnich, badań w zakresie poprawy chłonności skał zbiornikowych w związku z zatłaczaniem wód termalnych, oceny perspektyw wdrożenia w Polsce technologii hot dry rocks, polegającej na wykorzystaniu ciepła Ziemi na dużych głębokościach. Dodatkowo w roku 2011 planowane jest rozpoczęcie realizacji 2 kolejnych opracowań z dziedziny geotermii, w tym atlas zasobów wód i energii geotermalnej Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.
Warto podkreślić również przyznane dofinansowania w ramach programu ˝Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych˝, który został omówiony w odpowiedzi na pytanie nr 3 interpelacji. W roku 2010 spośród 5 wniosków o dofinansowanie, 4 zostały pozytywnie zaopiniowane przez ministra środowiska, a narodowy fundusz przyznał dotację dla 3 przedsięwzięć związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych na łączną kwotę około 22 mln zł.
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/5DA783B6
Co dalej z programem, jakie plany w zakresie geotermii ma unia europejska, jakie zmiany nastąpiły po 2015r - to wyzwanie dla nowego ministra który mogł tylko pochwalić się "działaniami z okresu od 2009 do 2015r" czyli efektem cudzej pracy.
Co do COP21 wniosła Polska reprezentacja - jakie aspekty oczekiwań wobec innych krajów w tym tych które w ostatnie lato same doprowadziły do gigantycznej dewastacji lasów na swoich terytoriach? Co z polityką węglową która w świetle stosowania geotermii musi ulec zmianie. W wielu obszarach kraju nie da się pozyskiwać energii elektrycznej bez chłodzenia a to wymaga stosowania "elektrociepłowni" która odbierają nadmiar energii procesowej.
Bardzo smuci również stanowiska Prezydenta Polski który nie informuje górników o "stopniowym" mocno rozciągniętym w czasie odejściu od wydobycia węgla np. w perspektywie 50 lat. Mówi natomiast
"Jeżeli jakieś państwo posiada 90% europejskich zasobów węgla, jeżeli sektor energetyczny jakiegoś państwa opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe".
A kto powiedział żę od jutra trzeba zakończyć wydobycie. Proces ten jest jednak nieunikniony z uwagi na żenująco niską jakość polskiego węgla którego sprzedaż jest trudna gdyż wartość rynkowa jest niższa od kosztów ponoszonych w związku z jego wydobyciem.
Ogólnie - dekarbonatyzacja to neologizm w znaczeniu "zaprzestania stosowania węgla kamiennego" - słownikowo jest to proces rozpuszczania i wymywania węglanów ze skał i gleby.
I to tylko w jednym słowniku ekologicznym.
Inne tematy w dziale Polityka