Niemiecki Trybunał Konstytucyjny działa w 2 izbach w składach minimalnych po 6 osób.
Większość zwykła w składzie 6 osobowym to większość kwalifikowana.
4/6=2/3. Rozsądne rozwiązanie przy minimalnej liczbie sędziów.
W sprawach konstytucyjnych skład sędziowski z 2 izb o różnych zapatrywaniach politycznych jest nieparzysty co nie gwarantuje większości zwykłej.
To również sposób zabezpieczenia izby przed wpływem jednej opcji politycznej na werdykt.
Polska Konstytucja nie zawiera analogicznego rozwiązania. Niestety nie da się tego prosto skopiować bo trzeba byłoby ją zmienić - brakuje 1 sędziego do analogicznego układu dwóch parzystych izb trybunału. Większość kwalifikowana w orzeczeniach o zgodności z konstytucją jest wypracowana matematycznym składem izby. Można dać 2x7 i będzie jeszcze większa legitymizacja wyroku zwykłą większością ? Nie. 4/7 <4/6. Izby muszą mieć 6 osobowy skłąd orzekający. Wystarczyło zwiększyć o 1 liczbę sędziów wymaganych do rozpatrzenia sprawy i byłoby zamiecione.
W niemczech orzeczenia w sprawach istotnych w większym składzie nie gwarantują rozstrzygnięcia bez przekonania kilku sędziów przeciwległej opcji politycznej do swojego zdania.
O czym zapomniał Jarosław w tej wojnie błyskawiczenej ? To nie rzesza. My tu dykrtatury nie damy sobie zrobić. Jak to powiedział niezależny Senator - ktoś zapomniał że nie reprezentuje 2/3 wyborców. I to że zapomniał to bardzo źle dla tego kraju.
Cześć Jarosław!
Inne tematy w dziale Polityka