Pałeczki do losowania heksagramu
Pałeczki do losowania heksagramu
wen fang si bao wen fang si bao
3188
BLOG

Wróżby, trygramy i heksagramy – wróżby monetami i tabletem

wen fang si bao wen fang si bao Kultura Obserwuj notkę 0

 

 

Aby uzyskać odpowiedź wyroczni w Księdze Przemian (Yijing) należy:

- dokonać obrządku rytualnego

- zadać pytanie i je zapisać

- ustalić metodę wywołania heksagramu oraz ją przeprowadzić

- przez chwilę medytować, a następnie odczytać tekst wyroczni

- zinterpretować uzyskaną przepowiednię

- na koniec zapisać wnioski

 

Celem zrozumienia treści tej notatki, proszę przeczytać trzy poprzednie: ogólną, o Księdze Przemian i o Księgach Wróżebnych.

Jeśli chcemy, aby uzyskana porada u wróżbity była pełna i profesjonalna, musimy zacząć od przygotowania swojego wnętrza na rozmowę oraz akceptację dosyć zawiłej wiedzy, przede wszystkim oczyszczając umysł z niepotrzebnych w tej chwili, prozaicznych problemów dnia codziennego.

Wróżbita natomiast powinien stworzyć odpowiednią atmosferę przygotowując miejsce naszego spotkania – układając obrus ze znakami taoistycznymi, zapalając świecę i kadzidełko, zasiadając twarzą w kierunku północnym (kierunek mądrości) i kładąc przed sobą Księgę Przemian. Jeszcze jest potrzebna chwila medytacji, aby się dostatecznie skupić – równocześnie rozluźniając się. To jest również odpowiedni moment, kiedy powinniśmy pogodzić się ze sobą oraz z treścią później uzyskanej wyroczni – bez względu na to, czy będziemy z niej zadowoleni, czy nawet poruszeni.

Pytanie należy zadać precyzyjnie i odpowiedzialnie, wykluczając oczekiwanie odpowiedzi tak lub nie, a więc rozpoczynające się partykułą czy. Gdy sformułujemy pytanie, warto je zapisać, co zapobiegnie życzeniowej interpretacji uzyskanej wyroczni. 

Heksagram buduje się drogą losowania kolejnych linii lub bezpośrednio samego znaku. Istnieją różne metody wywołania odpowiedniego rozdziału Księgi Przemian (Yijing). Najstarszą, najbardziej skomplikowaną, ale i najbardziej trafną jest z zastosowaniem łodyżek krwawnika. Jednak tą metodą zajmiemy się, jako ostatnią.

Najszybszą, najprostszą, a stworzoną przede wszystkim pod potrzeby turystów, których czas jest bardzo ograniczony, jest losowanie jednego z 64 patyczków, który wskazuje na jeden z rozdziałów Księgi Przemian. Kapłan taoistyczny lub wróżbita wyciąga karteczkę z jego tekstem, odczytuje go, a następnie interpretuje w odniesieniu do konkretnej osoby.

Kolejną, prostą metodą, jest losowanie heksagramu za pomocą sześciu kawałków drewna. Zalecane wymiary drewienka to: długość osiem cali, a szerokość jeden. Czyli deseczka do losowania heksagramu musi mieć wymiary 20,32 cm x 2,54 cm; przy czy jedna ze stron jest pomalowana na czarno, a druga na biało. Strona czarna to odpowiednik sił yang, a więc linii ciągłej; natomiast biała – yin i linii przerywanej. W ten sposób osoba wróżąca przy jednym potasowaniu deseczek uzyskuje cały heksagram. Sposób ten jest zubożony, ponieważ nie może być tutaj mowy o liniach prowadzących do zmiany (o czym będzie poniżej). Numer heksagramu szuka się w tabeli, na przecięciu dolnego i górnego trygramu. Interpretacja tekstu, również w tym przypadku podlega ogólnym zasadom korzystania z Księgi Przemian.

Prostszą, szybszą i często spotykaną, ale tradycyjną metodą jest losowanie linii trygramów za pomocą monet. Polega to na sześciokrotnym podrzucaniu starych (najlepiej chińskich z brązu, z kwadratowym otworem) trzech monet. Reszce przypisuje się 2 punkty, natomiast orzełkowi – 3.

Możliwe są cztery sumy uzyskanych wartości: 6 (trzy reszki), 7 (dwie reszki, jeden orzełek), 8 (dwa orzełki, jedna reszka) lub 9 (trzy orzełki). Wyniki rzutów zapisujemy w postaci linii, od dołu do góry. Cyfrom nieparzystym – 7 i 9, odpowiadają linie ciągłe yang – mocne i niepodzielne. Cyfrom parzystym – 6 i 8, odpowiadają linie podzielone – słabe.

9 to linia ciągła-zmienna; natomiast 6, to linia przerywana-zmienna. Zmienne linie zaznacza się np. krzyżykiem lub kółeczkiem z boku, a także x-sem po środku przerywanej —X—, a kółkiem po środku ciągłej—θ—. Sposób zaznaczenia nie ma znaczenia, jednak trzeba o tym pamiętać, gdyż te linie zmieniają się na przeciwne, co stworzy drugi heksagram, opisujący sytuację Po Przemianie. Przemiana następuje z 9 na 8 (z ciągłej na przerywaną) oraz z 6 na 7 (z przerywanej na ciągłą).

W konsekwencji powstanie zupełnie nowy heksagram, złożony wyłącznie z linii młodych i stabilnych, który zobrazuje sytuację Po Przemianie. Oba heksagramy są odpowiedzią na pytanie. Gdy w heksagramie nie pojawią się linie zmienne (6 lub 9), cały heksagram jest wówczas stabilny, nie podlega Przemianie, sytuacja nie przyniesie nowych skutków, pozostają obecne, które dążą Do Spełnienia.

Polecam bardzo ciekawy film pokazujący pracę wróżbity i jego akcesoria

A tak wygląda wróżenie na tablecie

Źródło: Maria Piasecka – I Cing w obrazkach, Tadeusz Zysk i Jacek Kryg – I Ching Księga Wróżb, Wikipedia

 

POWIĄZANE NOTKI:

Wróżby, trygramy i heksagramy

Księga Przemian Yijing znana jako I-cing

Księgi Wróżebne

Wróżenie patyczkami krwawnika

Zobacz galerię zdjęć:

Monety do losowania poszczególnych linii trygramu
Monety do losowania poszczególnych linii trygramu Tabela do wyszukiwania heksagramów

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura