23 obserwujących
320 notek
310k odsłon
  1263   0

Przejmujące i niewiarygodne życie ślicznej Lady Xi Shi

01
01

 

 

Często na kanwie prawdziwego zdarzenia powstają legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie, aby po latach zostać zniekształconymi, nabierając cech romantycznych i sensacyjnych.

Podobnie się stało z historią naszej bohaterki… bo pięknym kobietom zdarza się wikłać w trudne do uwierzenia sytuacje życiowe. Lady Xi Shi, jedna z czterech piękności starożytnych Chin (pozostałe to: Wang Zhaojun - I w. p.n.e., Diaochan - III w. n.e. i Yang Guifei - VIII w. n.e.) doświadczyła w swoim życiu wszystkiego co emocjonujące: miłości, zemsty, szpiegostwa, wojny, przekazywania z jednym męskich rąk w inne, zmiany królestwa w którym żyła… no i niestety tragicznej śmierci… 

Xi Shi została doceniona przez prostych ludzi i stała się symbolem wyjątkowej kobiety o poruszających kolejach życia. Zmarła w trzecim miesiącu kalendarza księżycowego, a ludzie chcąc uczcić jej pamięć i okazać szacunek nazwali ją

Boginią Brzoskwiniowego Kwiatu.

 

Shi Yiguang, najczęściej nazywana Xi Shi (506 r. p.n.e. – data śmierci nieznana) żyła w końcu Okresu Wiosen i Jesieni (770 – 476 r. p.n.e.) w Zhuji stolicy starożytnego państwa Yue. Epoka Wiosen i Jesieni to pierwszy podokres panowania Wschodniej Dynastii Zhou, gdzie państewka, w różnym stopniu zależne od siebie, próbują w ustawicznych sąsiedzkich wojnach zyskać prymat nad pozostałymi.

Z historycznego punktu widzenia okoliczności życia Xi Shi, jak na zdeklarowany patriarchat chiński, wyglądały zdumiewająco. Chociaż… już wtedy doceniono, że piękna kobieta może być skutecznym orężem. Dzięki temu na arenę polityczną wkroczyła piękność nad piękności… no i można się domyślić jaki był tego rezultat…

 W tym wpisie będzie trochę pomieszania historii z tekstem Chuci czyli Pieśni z Chu – antologii chińskiej poezji autorstwa Qu Yuan i Song Yu, żyjących w Epoce Walczących Królestw (475 – 221 r. p.n.e.) w państwie Chu. W skład Chuci wchodzi 58 krótkich i 6 długich utworów poetyckich. Jest to drugi po Księdze pieśni (Shijing) zachowany zbiór chińskiej poezji, a pierwszy, którego autorzy nie są anonimowi.

Wersja Chuci w szczegółach trochę odbiega od historycznej, jednakże opisana w niej intryga, dzięki której upadło królestwo Wu - generalnie przebiegała podobnie. Ponieważ blog jest przede wszystkim historycznym, o ile do wyboru były fakty lub legenda, poniżej zostały wplecione te pierwsze.

Król Helu państwa Wu wykorzystał sytuację, kiedy zmarł król Yun Chang i na tron państwa Yue wstąpił Gou Jian. W bitwie pod Zuili, wojska Yue niespodziewanie pokonały Wu, a śmiertelnie ranny król Helu polecił synowi, przyszłemu królowi Fu Chai, pomścić jego śmierć i porażkę. Trzy lata później karta się odmieniła, kiedy wojska Wu pokonały Yue. Chociaż Wu uzyskał wielkie zwycięstwo nad Yue w 494 r. p.n.e., nie udało mu się całkowicie go podporządkować. W ramach trybutu król Yue, Gou Jian, przez trzy lata był zakładnikiem Fu Chai. Wreszcie, gdy zdobył zaufanie pozwolono mu wrócić do ojczyzny jako wasalowi królestwa Wu. To zadziwiające postępowanie było konsekwencją uknutego planu króla Gou Jian i jego "prawej ręki" Fan Li (jeszcze podczas pobytu w niewoli tego pierwszego) oraz prawdopodobnie trudności suzerena w zapanowaniu nad ludnością i terenami Yue. Gdy Gou Jian i Fan Li poznali strukturę państewka Wu i charakter króla Fu Chai znaleźli szansę na odwrócenie biegu historii.

Kiedy król Gou Jian podjął na nowo rządy, szybko zatrudnił wykwalifikowanych doradców, takich jak Wen Hong i Fan Li, aby odbudować królestwo. Udając zdeklarowane poddanie suzerenowi Fu Chai, królestwo Yue przystąpiło do wzmocnienia swojej gospodarki i wojska. Jednoczenie jego ministrowie pracowali na różnych frontach starając się wewnętrznie osłabić królestwo Wu, również poprzez łapówki i intrygi dyplomatyczne.

Król Fu Chai miał wielką słabość do pięknych kobiet, co skwapliwie wykorzystano. Fan Li wyszukał piękną i zmysłową Shi Yiguang (praczkę jedwabiu), która podjęła się szpiegostwa i destrukcyjnego działania w królestwie Wu. Nauczono ją etykiety, technik wywiadowczych, powabnego zachowania i w 490 r. p.n.e. została wysłana w towarzystwie Zheng Dan (niezbyt ładnej, ale odważnej i milutkiej) w hołdzie królowi Fu Chai. Dla przybyłych piękności wybudowano pałac Guanwa (Pałac pięknych kobiet) w cesarskim parku na zboczu Lingyan, około 15 km za zachód od Suzhou. Oczarowany pięknem Xi Shi i zdolnościami uwodzenia Zheng Dan, władca królestwa Wu oddawał się rozkoszom dostarczanym przez zaangażowane patriotki, zaniedbując obowiązki państwowe, nawet za namową zagranicznych piękności zabił swojego najlepszego doradcę, wielkiego generała Wu Zixu. 

W tym czasie Yue, oczekując dogodnego momentu, rosło w siłę nie rezygnując z działalności dywersyjnej. Podczas gdy królestwo Wu było zaangażowane w kampanię wojskową na północy, Yue rozpoczął atak z zaskoczenia przeciw Wu w 482 r. p.n.e. i podbił stolicę. W ciągu następnej dekady, Wu nie był w stanie odzyskać siły i Yue wchłonął państwo w 473 r. p.n.e. Król Fu Chai ubolewając nad swoją bezmyślnością, głupotą i nie słuchaniem wiernego Wu Zixu, popełnił samobójstwo.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura