Ilustracja z "Fengshen Yanji "
Ilustracja z "Fengshen Yanji "
wen fang si bao wen fang si bao
794
BLOG

Inwestytura Bogów – fikcja i rzeczywistość

wen fang si bao wen fang si bao Kultura Obserwuj notkę 2

 

 

Fikcja bogów i demonów (Shénmó Xiǎoshuō神魔小)jest podgatunkiem powieści fantastycznej, której tematykę powiązano z bóstwami, nieśmiertelnymi i stworami mitologii chińskiej. Sam termin shenmo xiaoshuo stworzył, na początku XX wieku, pisarz i historyk literatury Lu Xun. Jednak pierwsze utwory shenmo − jako gatunek literatury fantastyki ludowej, pisany w potocznym języku (hanyu), a nie klasycznym języku chińskim (guwen) – powstały w czasach dynastii Ming. Korzenie tego gatunku można znaleźć w ustnych przekazach bajek i legend, mitologii i religii (taoizm, buddyzm). Najbardziej znanymi utworami gatunku shenmo są: Podróż na Zachód (Xijouji 西游) i Inwestytura Bogów (Fengshen Yanji 封神演).

Opowieścią rozgrywającą się w upadającym królestwie Shang jest Inwestytura Bogów (Fengshen Yanji 封神演), również znana pod tytułem Fengshen Bang(封神)autorstwa Xu Zhonglin. Żyjący w czasach dynastii Ming, chiński pisarz Xu Zhonglin(许仲,zm. 1560 r.), prawdopodobnie powieść tę napisał w posagu dla córki. Jego pseudonim brzmi Zhongshan Yishou (钟山逸 ), a pojawia się w drugim rozdziale Fengshen Yanji i bywa tłumaczony, jako „beztroski staruszek mieszkający w Foshan”. Niekiedy również podawany jest w roli autora lub współautora taoista Lu Xixing( 西 ), założyciel Wschodniej Sekty Alchemików, również żyjący w czasach dynastii Ming.

Powieść Fengshen Yanji zawiera 100 opowiadań o tym jak wielu bogów, bogiń i nieśmiertelnych przybywając na Ziemie zmieniło bieg historii, pomagając biednemu ludowi. W formie książki zostały po raz pierwszy opublikowane w 1550 r. n.e. Streszczenia poszczególnych rozdziałów można znaleźć pod linkiem. 

Interesujący nas okres powieści Fengshen Yanji jest romantyczną opowieścią o obaleniu bezwzględnego i bezlitosnego króla-tyrana Zhou, ostatniego władcy dynastii Shang, przez króla Wu, ustanawiając w ten sposób dynastię Zhou. Treść jest połączeniem historycznych faktów tamtych czasów z mitologicznymi postaciami, współuczestniczącymi w walce dobra ze złem.

Król Zhou oczarowany konkubiną Daji, która w rzeczywistości jest lisicą w przebraniu pięknej kobiety, uciska swój naród, prześladuje, a nawet morduje oponentów. W Chinach od najdawniejszych czasów uważano, że lis jest zwierzęciem demonicznym, na którym jeżdżą dusze nieczyste. Jego pojawienie się traktowane jest, jako szczęśliwy znak, najczęściej kojarzony w kontekście erotycznym.

Król Wu Zhou (周武王), wspierany przez stratega Jiang Ziya (o którym szerzej będzie mowa w następnym wpisie), walcząc na śmierć i życie, próbuje obalić króla-despotę Zhou dynastii Shang oraz przywrócić ład i porządek. Wojujących po obydwu stronach wspomagają istoty nadprzyrodzone, bóstwa nieśmiertelne, demony, duchy i ludzie posiadający magiczne zdolności, a nawet przedmioty nieożywione jak jadeitowa pipa ( szarpany instrument muzyczny, czasem nazywany lutnią chińską). Po stronie dobra opowiada się Yuanshi Tianzun (元始天)– również Yuqing (),stojący na czele taoistycznej Triady Trojga Czystych (Sānqīng ),opisywany jako niezniszczalny, mieszkający na Nefrytowej Górze, utożsamiany z Nefrytowym Cesarzem − upoważniając Jiang Ziya do wykorzystywania mocy bogów Nieba. Po upadku dynastii Shang Jiang Ziya podejmuje się odprawić egzorcyzmy na nawiedzonej Daji.

W poszczególnych rozdziałach możemy znaleźć opis próby uwiedzeniaBo Yi Kao przez Daji, co kończy się śmiercią w męczarniach mężczyzny; o spotkaniu Jiang Ziya z tajemniczym starcem Ji Chang; o dole wypełnionym jadowitymi wężami i pająkami, podstawowym narzędziu tortur, które wypróbowano na siedemdziesięciu młodych dziewczętach; a także o okrutnej śmierci Bi Gan poprzez wyrwanie mu na żywca serca.

PowieśćFengshen Yanji miała ogromny wpływ na popularną kulturę chińską, japońska i koreańską. Szkice Hokusai (Hokusai Manga 北斎漫)to zbiór szkiców krajobrazów, flory i fauny, życia codziennego i nadprzyrodzonego, japońskiego artysty żyjącego w latach 1760 – 1849, który między innymi ukazał legendę o lisicy-Daji. Słowo Manga w tytule nie odnosi się do współczesnych opowiadań czy komiksów mangi. Na kanwie Fengshen Yanji powstały filmy oraz gry wideo; do najbardziej znanych należą filmy: serial Legenda cesarzy (天子,tianzi chuanqi), serial Legendy i herosi I i II, japońska manga Łowca dusz(仙界伝封神演義 Senkai-den Hōshin Engi)czy koreańska gra Wojownicy Orochi.

Dynastia Shang 15

Notki powiązane:

Genialny kucharz-gubernator

Bitwa pod Mingtiao

Dynastia Shang a odkrycia archeologiczne

Królestwo Shang

Początek dynastii Shang

Pierwsza stolica dynastii Shang

Król Wu Ding

Królowa Fu Hao

Yin ostatnia stolica

Kości wróżebne

Największy ding

Schyłek dynastii Shang

Król Zhou

Konkubina Daji

Zobacz galerię zdjęć:

Okładka "Fengshen Yanji "
Okładka "Fengshen Yanji " Bi Gan i Wen Zhong na ilustracji książki z XVI wieku Król Zhou i konkubina Daji na ilustracji książki z XVI wieku Daji - lisica o 9 ogonach w "Manga" Hokusai Inwestytura Bogów Łowca dusz Plakat z "Legendy Cesarzy" Plakat "Legendy i Herosi I" "Wojownicy Orochi"

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura