wen fang si bao wen fang si bao
613
BLOG

Starożytna mądrość chińska

wen fang si bao wen fang si bao Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Przysłowia są mądrością narodów, zawierając wiedzę ponadczasową, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. To drogowskaz, jak postępować i co w życiu najważniejsze. Kryją stare prawdy ludowe, które często sprawdzają się w życiu codziennym. Dodając do nich sentencje, maksymy, idiomy i aforyzmy, a otrzymamy skondensowany przegląd tradycyjnego myślenia danego narodu.


Również Chińczycy stworzyli i przechowali w zbiorowej pamięci wielkie bogactwo błyskotliwych powiedzeń, które skupiają mądrość i doświadczenie przodków.
Jedne z nich są uniwersalne i zrozumiałe dla większości mieszkańców naszego globu, również Polaków. Dla przykładu: Dno serca człowieka jest dalej niż koniec świata, czy Temu kto umie czekać, czas otwiera drzwi, lub Nie martw się, że przyszłość jest daleka, ciesz się, że istnieje.


Jednak wiele jest takich, którym mieszkaniec innej części świata niż Azja Wschodnia bezradnie się przygląda i nie jest w stanie jej pojąć, gdyż nie zna dostatecznie historii oraz kultury Chińczyków, a więc kontekstu ich genezy. Sens ich zaciemnia jeszcze bardziej poetycki i metaforyczny wyraz.


Na szczęście ukazała się książka Starożytna mądrość chińska, w której Piotr Plebaniak nie tylko przytoczył wiele z nich, ale również zawarł genezę ich powstania zarówno historyczną, jak i merytoryczną.

image

Wyjaśniając sens i jakby tłumacząc go z chińskiego na nasze. A jest to o tyle ważne, gdyż skróty myślowe zawierające sentencje są ogólnie znane Chińczykom. Bez ich poznania, utrudniają codzienne kontakty.


Posłużę się słowami autora: Zwyczaj  wypowiadania myśli w gotowych formułkach jest wszechobecny w Chinach tak w literaturze, jak i w języku potocznym. Są to frazy zrozumiałe, choć ich pierwotny sens często ulega wypaczeniu lub ewolucji.


Piotr Plebaniak - socjolog, laureat stypendium tajwańskiego Ministerstwa Edukacji i doktorant Wydziału Historiografii w Chinese Culture University w Taipei na Tajwanie - był gościem Instytutu Konfucjusza we Wrocławiu, dzięki czemu na spotkaniu w księgarni Tajne Komplety, ciekawie opowiadał o Tajwanie oraz kulturze Państwa Środka w kontekście wielowiekowych sentencji chińskich. 

image
Polecam tę pozycję książkową, a Chińczycy staną się nam bardziej zrozumiali.


Aby zachęcić do zawartości książki, zapraszam do poznania niektórych chińskich sentencji przybliżonych na tym blogu, np. tu czy tu.

............................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura