wen fang si bao wen fang si bao
823
BLOG

Zielone miasto przyszłości

wen fang si bao wen fang si bao Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Mamy świadomość, że wiele udogodnień życia codziennego prowadzi do niszczenia środowiska naturalnego. Pojęcia takie jak: smog, dziura ozonowa, topnienie czap lodowych i wzrost poziomu morza oraz sterty plastikowych śmieci przestają być nam obce.

Jesteśmy wygodni i trudno nam zrezygnować z oferty XXI wieku. Z drugiej strony zaczynamy się starać o powstrzymanie niszczenia otoczenia, aby przyszłe pokolenia nie żywiły urazy do nas za bezmyślność i egoizm. Mieszkańcy zanieczyszczonych miast już teraz doświadczają negatywnych następstw, jak częstsze choroby dróg oddechowych, serca, skóry i nowotwory oraz wcześniejsze zgony.

Marzeniem wielu osób jest zamieszkanie w otoczeniu dużej ilości zieleni bez rezygnowania z tego co oferuje miasto. Trudne do zrealizowania, chyba że się ma szczęście posiadania lokum w sąsiedztwie parku. Osiedla na obrzeżach aglomeracji nie spełniają zadania, stanowiąc jedynie tzw. sypialnie miasta.

Jak to wszystko pogodzić?

Z częścią tych zagadnień zmierza się włoskie studio projektowe Stefano Boeri Architetti podejmując rewolucyjny projekt w pełni ekologicznej i zrównoważonej metropolii. Liuzhou Forest City powstanie w południowych Chinach, w górzystej prowincji Guangxi, na północ od miasta Liuzhou. Obejmie 175 hektarów terenów wzdłuż brzegu rzeki Liujiang.

Pierwsze kroki w kierunku innowacyjnej realizacji Boeri stawiał na Pionowych Lasach, trzech obiektach otoczonych drzewami, krzewami i kwitnącymi roślinami w miastach Mediolan, Utrecht i Nanjing. Wyszedł z założenia, że skoro stawiamy coraz wyższe budynki, to również zieleń umieszczajmy coraz wyżej.Przecież już na przełomie VI i VII w. p.n.e. wiszące ogrody Semiramidy stworzył król Nabuchodonozor II dla swej żony królowej Amytis w Babilonie.

image

Liuzhou Forest City będzie autonomiczną, w pełni ekologiczną i wystarczalną energetycznie aglomeracją miejską. To projekt przyszłości, który uczyni przyrodę istotnym elementem architektury. Energia geotermalna zostanie wykorzystana do regulacji temperatury wewnątrz budynków, a zintegrowany system paneli słonecznych zainstalowany na dachach, będzie służył do magazynowania odnawialnej energii.

Komunikacja będzie jedynie elektryczna. W mieście samochodami elektrycznymi, a połączenie z miastem macierzystym, Liuzhou, elektryczną koleją.

Dzielnica zaprojektowana na 30 tysięcy mieszkańców będzie spójną formacją budynków, ulic, drzew i różnych roślin. Oprócz kilku osiedli mieszkaniowych i dwóch szkół, znajdą się centra handlowe, szpital, przychodnie, biura, różne usługi.

Drzewa nie będą stanowić tylko dekoracji, ale staną się integralną częścią, dzięki czemu trudno będzie odróżnić centrum miejskie od otaczającego zielonego obszaru. Projekt przewiduje zasadzenie 40 000 drzew oraz miliona roślin ponad stu gatunków. Zostaną rozlokowane nie tylko na ulicach. Również budynki będą pokryte roślinami i drzewami, usuwając z powietrza rocznie 10 tys. ton dwutlenku węgla, 57 ton szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń oraz wyprodukują 900 ton tlenu. Dzięki roślinności średnia temperatura powietrza zostanie obniżona, powstaną naturalne bariery dźwiękowe. Zwiększona zostanie różnorodność biologiczna żywych gatunków dzięki stworzeniu siedlisk ptaków, owadów i małych zwierząt w najbliższej okolicy.Każdego roku 14 milionów Chińczyków opuszcza obszary wiejskie i przenosi się do miast za lepszym życiem i pracą. Zamiast budowania miast z bardzo wysokimi budynkami, rząd zaczyna rozważać tworzenia mniejszych aglomeracji z dużą ilością zieleni. Realizacja Forest City rozpocznie się w 2020 roku.


Źródło:
https://www.lifegate.com/people/lifestyle/liuzhou-forest-city
https://www.lifegate.com/people/lifestyle/bosco-verticale-boeri-most-beautiful-building-2015
https://www.stefanoboeriarchitetti.net/en/project/nanjing-vertical-forest/
https://www.scmp.com/business/article/2176303/china-has-become-hotspot-vertical-forest-building-concept-says-design-firm
................................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis notek niniejszego blogu.

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości