Blog
Włocławskie Forum Rozwoju
forum
forum Stowarzyszenie obywatelskie zwykłe działające na rzecz rozwoju Włocławka
0 obserwujących 38 notek 17133 odsłony
forum, 27 kwietnia 2010 r.

13 kwietnia Dęby Pamięci posadziło Włocławskie Forum Rozwoju

555 0 0 A A A

Zgodnie z przyjętym w tamtym roku programem – o czym informowaliśmy na naszym blogu – w dniu 13 kwietnia, Dniu Katyńskim nasze Forum posadziło 3 Dęby Pamięci w ramach międzynarodowej akcji „KATYŃ...ocalić od zapomnienia” prowadzonej przez Stowarzyszenie Parafiada w Warszawie.

Jednocześnie w ramach swojego programu przyjętego na początku 2010 roku Stowarzyszenie „Nasze Miasto” i Włocławska „Solidarność” Nauczycieli realizują obchody 70 rocznicy Katynia. Program roku Katyńskiego we Włocławku jest tak bogaty, że wymagał przygotowania odrębnego postu – podamy go w piątek lub w sobotę.

W ostatnich tygodniach nasze prace organizacyjne połączyły się przez przypadek z PIS – ich efektem było połączenie głównej imprezy Roku Katyńskiego jaką był Marsz Pamięci z posadzeniem 3 dębów przez Forum. A oto relacja z tej imprezy, na końcu linki do włocławskich portali informacyjnych i galerii fotograficznej dokumentujących wczorajsze udane i patriotyczne uroczystości:  

13 kwietnia, wtorek, godz. 12,oo-14,3o Marsz  Pamięci mieszkańców Włocławka, Dęby Pamięci sadzi Włocławskie Forum Rozwoju

Trasa Marszu: Pomnik Obrońców Wisły 1920 roku – most Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego – Plac Wolności – Pomnik Żołnierzy AK - Park Łokietka

Marsz zakończyło posadzenie 3 „Dębów Pamięci” ufundowanych przez Włocławskie Forum Rozwoju.

Organizatorzy:

*Stowarzyszenie „Nasze Miasto”
*Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Szkolnictwa Wyższego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej

Marsz wyruszył przy sprzyjającej słonecznej pogodzie o godzinie  12,oo ze wzgórza nad Wisłą z pod „Pomnika Obrońców Wisły 1920 roku”. W Marszu uczestniczyło kilkaset osób, w tym młodzież włocławskich szkół i harcerzy. Na czele marszu szli: Marek Kalinowski (PIS), b. senator Porozumienia Centrum Bartłomiej Kołodziej, pani M.  Straszewska i p. Jarosław Chmielewski z PIS nieśli zdjęcia śp. Pary Prezydenckiej, Jan Stocki i Władysław Skrzypek b. prezydent miasta – Włocławska Wspólnota Samorządowa, Arkadiusz Horonziak – wiceprezydent miasta i Waldemar Nowakowski przewodniczący Włocławskiego Forum Rozwoju.

W Marszu szły poczty sztandarowe wielu szkół i drużyn harcerskich, „Solidarności”, organizacji kombatantów. Biura Poselskie reprezentowały nieobecnych ze względu na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego posłów: Łukasza Zbonikowskiego (PIS), Domiceli Kopaczewskiej i Marka Wojtkowskiego oraz senatora Andrzeja Persona (PO).

O godzinie  13,oo  pod pomnikiem Armii Krajowej przy parafii Najświętszego Zbawiciela rozpoczęła się uroczystość składania wieńców. Modlitwę odprawił kapelan „Solidarności” od 1980 roku, obecny kapelan WP ks. płk Zbigniew Szygenda. Czytano poezje katyńskie.

Po tej uroczystości o  13,3o  uczestnicy Marszu przeszli kilkadziesiąt metrów dalej do miejskiego Parku Łokietka gdzie 3 dęby posadziło Włocławskie Forum Rozwoju.

Przewodniczący Forum Waldemar Nowakowski podał bardzo ciekawą informację, że osób, które zginęły w Katyniu a były związane z Włocławkiem – wg ustaleń p. Czesława Kulińskiego inicjatora akcji Forum – jest aż 71.

Przywitał też bohaterów dnia jakim była rodzina i krewni Aspiranta Policji Państwowej Eugeniusza Perkowskiego zamordowanego w 1940 roku w Twerze:  Anna Paszkowska, Henryka Perkowska, państwo Szparagowie, Albert Włocławski, Sławomir Nowicki, Tomasz Perkowski. Dzięki naszej akcji rodzina śp. Eugeniusza Perkowskiego dowiedziała się po 70 latach o losach swojego dziadka.


A oto nazwiska oficerów, którym posadzono dęby i ich zwięzłe biogramy:

Major Jan KOWALCZUK-OBNISKI

Urodzony w 1893 w Drohiczynie.
Uczestnik kampanii ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej jako dowódca kompanii 14 pułku piechoty. W tym włocławskim pułku służył do 1937 roku a potem został przeniesiony w stan spoczynku. W 1939 roku obrońca Twierdzy Brzeskiej. Pogrzebany w tzw. dołach śmierci pod Charkowem.
 

Porucznik  Longin GOŁĘBIEWSKI

Urodzony w 1904 we Włocławku.
W 1927 roku ukończył w naszym mieście Koedukacyjne Seminarium Nauczycielskie. W 1928 kurs dla podhorążych  rezerwy piechoty. W 1931 roku otrzymał nominację na podporucznika i przydzielony został do 14 włocławskiego pułku piechoty.
Został pozbawiony życia strzałem w  tył głowy w 1940 roku w Katyniu przez NKWD.
 

Major Artur LAMECKI

Urodzony w 1899 w Tomaszowie Mazowieckim.
Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 1918 w wojsku Polskim. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty przydzielony do 14 włocławskiego pułku piechoty. Pełnił w nim między innymi społeczne funkcje komendanta przysposobienia wojskowego i członka Sądu Honorowego. Zamordowany wiosną 1940 roku strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu.

Symbolicznego aktu posadzenia dębów dokonali:

-członek Forum radny Eugeniusz Wypijewski wraz z prezydentem Włocławka Andrzejem Pałuckim,
-członek Forum radny Rajmund Osiński wraz z wiceprezydentem miasta Arkadiuszem Horonziakiem,
-przewodniczący Forum Waldemar Nowakowski wraz z ks. płk Zbigniewem Szygendą.

Uroczystości zakończyła modlitwa prowadzona przez ks. Szygendę. Wszystkich uczestników pożegnał i podziękował za przybycie główny organizator Marszu Wojciech Jaranowski przewodniczący włocławskiej „Solidarności” nauczycieli.

Podziękowania

WFR składa podziękowania Koordynatorowi Akcji p. Pawłowi Krawczykowi ze Stowarzyszenia Parafiada za pomoc w  czasie przygotowań organizacyjnych

Składamy też podziękowania władzom Włocławka i urzędnikom Urzędu Miejskiego za życzliwość i przychylność dla Akcji w tym:

- prezydentowi Włocławka Andrzejowi Pałuckiemu
- dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej panu Kozińskiemu
- pani Śmigiel z Wydziału Gospodarki Komunalnej za wybór lokalizacji umożliwiającej posadzenie następnych Dębów Pamięci w następnych latach i utworzenie Alei Katyńskiej
- panu Dariuszowi Jaworskiemu z Wydziału Kultury – który czytając naszego bloga zauważył, że dwa nazwiska z naszej listy i listy pamięci PIS pokrywają się: przez co uratował obydwie nasze organizacje od zdublowania nazwisk. Dziękujemy panie Dariuszu:)
- p. Krzysztofowi Śmietanie z Leśnictwa w Kukawach za fachowe rady w doborze gatunku dębów i wykonania odpowiednio przygotowanych miejsc dla sadzonek
- p. Janowi Lewandowskiemu z włocławskiego „Lewiatana” za wkład pracy w przygotowanie uroczystości.

Fundatorzy Dębów Pamięci i pamiątkowych tabliczek :

Waldemar Nowakowski, Eugeniusz Wypijewski, Rajmund Osiński – członkowie Forum, Krzysztof Śmietana – działacz rady parafialnej.

Wykonawcy tabliczek pamiątkowych i słupków granitowych

Tabliczki pamiątkowe zawierające biogramy oficerów wykonała szybko i sprawnie znana warszawska firma grawerska:  „Mazela Centrum Grawerskie” . Nie jest to spam ani reklama – firmę tę bowiem polecają organizatorzy akcji Stowarzyszenie Parafiada, a  dla nas „Mazela Grawer” wykonał płytki w ciągu kilku dni – zamiast formalnych dwóch tygodni, ze względu na termin 13 kwietnia Dzień Katyński. Dziękujemy grawerom bardzo serdecznie:)

Granitowe słupki w ciągu 2 dni -  w tym dni weekendowe – wykonała kamieniarska firma włocławska „Złotucha”.  Również serdecznie dziękujemy:).

Podziękowania dla inicjatora całej akcji WFR – pana Czesława Kulińskiego

Szczególne podziękowania członkowie i Zarząd Forum składa inicjatorowi całej Akcji panu Czesławowi Kulińskiemu – społecznemu kuratorowi Dębów Pamięci posadzonych przez WFR.  Pan Czesław Kuliński jest miłośnikiem historii Włocławka. Opracowane przez niego szersze biogramy bohaterów Katynia opublikujemy na blogu.

Bez jego zaangażowania, pracy społecznej i dziesiątków odbytych rozmów nasza Akcja nie miałaby miejsca.  

Panie Czesławie – serdecznie dziękujemy.

Linki:


Serwis informacyjny wek.pl:
http://77.91.57.78/wek/galeria/20100413-marsz_pamieci/thumb.html

w 10 rzędzie, 1, 2 i 3 zdjęcie od lewej : dęby pamięci posadzone przez Forum.
#  w 10 rzędzie, 4 zdjęcie od lewej: Jan Stocki, Małgorzata Straszewska, Jarosław Chmielewski, Władysław Skrzypek – działacze Włocławskiej Wspólnoty Samorządowej i PIS, ks. płk Szygenda – kapelan WP, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela, Waldemar Nowakowski - przewodniczący Forum.
#  w 11 rzędzie, 2 zdjęcie od lewej: Dąb Pamięci sadzi ks. Szygenda.
#  w 11 rzędzie,  3 zdjęcie od lewj: Dąb Pamięci sadzi Waldemar Nowakowski.
#  w 11 rzędzie, 4 zdjęcie od lewej: słowo do uczestników ks. Szygendy.

http://wloclawek.info.pl/nowosci,wiadomosci_wloclawek_i_region,1,1,marsz_ku_pamieci_,13067.html

http://wlc.pl/wiadomosci/4648/uroczysty-marsz-pamieci
http://www.kujawsko-pomorski.platforma.org/aktualnosci,,5757,regionalne.html
http://wloclawek.gra.pl/informacje-10552,marsz-pamieci.html

PISmo Włocławskie
http://pismowloclawskie.pl/numery_pisma,12.html

dwutygodnik Puls Regionu:
http://www.pulsregionu.com.pl/puls2.htm

Info na SG Polskiej Izby Handlu:
http://www.pih.org.pl/index.php

Relacja z pierwszego posadzenia Dębów Pamięci w 2009 – 4 info od góry:

http://web.diecezja.wloclawek.pl/parafia/NajswZbawiciela_Wloclawek/wojsko_aktualnosci.htm

Relacja nasza była gotowa już 14 kwietnia rano, ale ze względu na żałobę narodową i trwające pogrzeby ofiar przełożyliśmy publikację na dzisiaj.


WFR przesłało też kondolencje Stowarzyszeniu „Parafiada” z powodu tragicznej śmierci inicjatora akcji „KATYŃ...ocalić od zapomnienia” o. Józefa Jońcy.
13 kwietnia do południa wpis do księgi kondolencyjnej wyłożonej w Urzędzie Miejskim we Włocławku dokonał w imieniu forum Waldemar Nowakowski. A oto jego treść:


W imieniu członków i sympatyków Włocławskiego Forum Rozwoju stowarzyszenia zwykłego działającego na rzecz dobra mieszkańców Włocławka, składam wyrazy współczucia i szczerego żalu, z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego oraz osób towarzyszących udających się w dniu 10 kwietnia na uroczystości do Katynia.

Potwierdzenie posadzenia dębów na stronie Parafiady:
http://www.katyn-pamietam.pl/mapa_debow.html

Opublikowano: 27.04.2010 11:51.
Autor: forum
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

mieszkańcy Włocławka

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Czytelnicy bloga: link do strony osobistej Posła z dokumentacją spotkania:...
  • @waldemar.m Kryteria to takie trochę reguły obowiązujące w przyrodzie. Dotychczasowi...
  • Kto się boi emeryta? Dziękuję za podziwianie młodości, ale 30- letni staż pracy plus...

Tematy w dziale Kultura