0 obserwujących
10 notek
4993 odsłony
  254   0

Dlaczego socjalizm na początku działa a później zawsze przychodzi kryzys

Wyobraź sobie, że polityk postanawia zadłużyć państwo aby wybudować sobie pomnik.  Ludzie podczas budowy pomnika będą zarabiać i wydawać pieniądze.  W pierwszym roku tej inwestycji pieniądze z kredytu napędzają wzrost gospodarczy i zwiększą PKB, początkowo poziom życia obywateli poprawi się.

Po zakończeniu bezsensownej inwestycji  przychodzi czas spłaty kredytu zaciągniętego na pomnika polityka. Państwo musi  nałożyć podatki na obywateli aby spłacić zaciągnięte długi a obywatele maja mniej pieniędzy na konsumpcje - PKB spada lub rośnie wolniej. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że czasami polityka gospodarcza może wydawać się korzystna a w przyszłości obniży poziom życia obywateli.

W taki właśnie sposób doszło do kryzysu w Grecji i Wenezueli. Społeczeństwo nie zdawało sobie sprawy, że prezenty od rządu jedynie na krótki czas podwyższą ich poziom życia a w przyszłości obywatele będą musieli za wszystko zapłacić.

Grecka droga do kryzysu trwała blisko 30 lat. W 2009 r. dochód na głowę mieszkańca sięgnął w Grecji 94 proc. średniej w UE, choć dwie dekady wcześniej wynosił 65 procent. Popularne programy socjalne jak trzynaste i czternaste pensje rozpoczęły się w latach  latach osiemdziesiątych a kryzys wybuchł dopiero w 2010 roku. 

https://www.forbes.pl/gielda/jak-doszlo-do-kryzysu-gospodarczego-w-grecji/vwxh3n4


Podobną drogę przeszła Wenezuela, która w 1950 roku zajmowała 4 miejsce na liście najbogatszych państw na świecie. Jeszcze 2 2001 roku Wenezuela była najbogatszym państwem w Ameryce Południowej. Obecnie ten bogaty w surowce naturalne kraj jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie a na ulicach zdarzają się walki o jedzenie.

https://vox.lacea.org/?q=blog/venezuela_what_happened

https://www.weforum.org/agenda/2017/08/venezuela-economic-woes-2017-explained/

 

Największym zagrożeniem dla dobrobytu i wzrostu gospodarczego są obywatele którzy nie są świadomi, że państwo nie ma własnych pieniędzy i musi nakładać podatki aby rozdawać świadczenia socjalne a to obniża poziom życia wszystkich obywateli nawet tych którzy myślą, że podatków nie płacą. Czasami państwa stosują podatek inflacyjny i aby sfinansować świadczenia socjalne. W takim przypadku państwo drukuje pieniądze bez pokrycia a rosnące ceny i spadek wartości waluty powodują mniejszą wartość rozdanych świadczeń socjalnych. Dodatkowo wzrost cen oznacza wyższe wpływy z podatków pośrednich.

Masowe rozdawnictwo świadczeń socjalnych ma wysoką cenę a 500 plus i 13 emerytura to nie tylko zysk dla obywatela. Podczas epidemii wysoką cenę zapłacili emeryci którzy bardzo chętnie popierają państwo socjalne. Polska przeznaczyła duże kwoty na świadczenia socjalne zamiast na służbę zdrowia, skutkiem tej decyzji było szybkie załamanie służby zdrowia i druga najwyższa liczba zgonów podczas epidemii  na milion mieszkańców w UE. W ubiegłym roku średnia długość życia mężczyzny w Polsce spadła o 1.3 roku. Jeszcze wyższą cenę niż emeryci zapłacą ich wnuki, które będą musiały spłacać zaciągnięte długi.

https://www.money.pl/gospodarka/indeks-excess-mortality-czyli-nadliczbowe-zgony-w-2020-polska-na-drugim-miejscu-w-ue-6599948393917408a.html

https://www.rp.pl/Covid-19/302239917-Srednia-dlugosc-zycia-Polakow-sie-skraca-Efekt-pandemii.html

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka