11 obserwujących
832 notki
200k odsłon
886 odsłon

Donald Tusk ma całkowitą rację!

Wykop Skomentuj24

Jarosław Kaczyński ogłosił, że Polska przyjmie euro gdy będzie tak bogata jak Niemcy. Naszym zdaniem nie powinna przyjmować euro nawet wtedy, gdy tak będzie, ale dobre i to.

Na co Donald Tusk odpowiedział:

Żeby wejść do strefy euro, trzeba prowadzić odpowiedzialną politykę finansową, więc – póki co – nie ma tematu

I oczywiście Donald Tusk ma całkowitą rację, z którą trudno się nie zgodzić.

Od dawna i do znudzenia piszemy, że kraje „starej Unii” są finansowymi bankrutami: ich dług publiczny liczony w stosunku do dochodu narodowego jest dużo, dużo, dużo gorszy aniżeli dług publiczny Polski. Ich deficyt budżetowy jest nie tylko wyższy niż w Polsce (która w zeszłym roku go prawie nie miała) ale również często przekracza limity na jakie traktaty krajom strefy euro pozwalają.

Kraje strefy euro z maniackim uporem chcą strefę euro rozszerzyć – po to aby spłacanie swoich długów przerzucić na kolejnych naiwnych. A o tym, że dokładnie tak jest, że strefa euro pozwala Francji żyć na cudzy koszt – to przez nieuwagę, reprezentant Francji, na łamach Rzepy przyznał.

To tłumaczy, dlaczego Prezio Mikron z takim uporem chce wspólnego budżetu strefy euro. Z tego samego powodu, dla którego gdy jecie z kolegami w knajpie i gdy pojawia się kwestia – jak płacić: Każdy za siebie, czy sumujemy rachunki i dzielimy po równo? – wówczas, ci którzy zjedli najwięcej i najdroższe potrawy będą domagać się aby rachunek podzielić, tak aby za nich zapłacili go ci, którzy jedli mało i tanio. Dokładnie tak to działa.

Tusk ma całkowitą rację: Dopóki stara Unia nie zacznie prowadzić odpowiedzialnej polityki finansowej, dopóki nie zacznie spłacać swojego zadłużenia – dopóty Polska nie może do strefy euro przystąpić.

Pisaliśmy już to nie raz i napiszemy ponownie: Unia walutowa z krajami starej Unii to jest podpisywanie wspólnoty majątkowej z bankrutem. Lub zastawianie domu aby kupić bilet na Titanica.

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka