
Początkowo pojawiła się informacja: Dwaj Marokańczycy przyznali się do bestialskiego ataku.
Dwaj 17-letni Marokańczycy zgłosili się na posterunek karabinierów w mieście Pesaro we Włoszech w sprawie napadu na Polaków w Rimini - poinformowała agencja Ansa. Według jej doniesień mężczyźni mieli przyznać się do winy.
następnie ta informacja zostałą skorygowana:
W sobotę na posterunek karabinierów koło miasta Pesaro we Włoszech zgłosili się dwaj bracia, Marokańczycy, w wieku 15 i 16 lat, którzy przyznali się do brutalnej napaści na dwoje młodych polskich turystów na plaży w Rimini oraz na transseksualistę z Peru.
ansa.it
Kilka godzin później policja aresztowała w tym samym rejonie 17-letniego Nigeryjczyka, również podejrzanego o te czyny. Nad ranem w niedzielę aresztowany został 20-letni Kongijczyk, prawdopodobnie szef gangu napadającego na turystów.
Pytanie w tym momencie bardzo istotne, czy dwaj domniemani sprawcy, którzy ukończyli 15 i 16 lat ponoszą odpowiedzialność karną? Jak to wyglada w świetle przepisów Kodeksu karnego obowiązującego w Polsce?
Na zasadach określonych w kodeksie karnym odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat.
Jednakże, od zasady, że granicą wieku odpowiedzialności karnej jest 17 lat przewidziane są dwa wyjątki, w szczególności ten:
wobec nieletniego, który ukończył 15 lat, jeżeli popełnił jedno z następujących przestępstw:
- zamach na życie Prezydenta RP,
- zabójstwo,
- umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
- umyślne sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego,
- katastrofa w ruchu lądowym,
- porwanie samolotu lub statku,
- umyślne spowodowanie katastrofy w komunikacji,
- zgwałcenie zbiorowe lub kazirodcze,
- wzięcie zakładników,
- rozbój,
a okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, a zwłaszcza, jeżeli poprzednio stosowane wobec sprawcy środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne.
Przez warunki osobiste należy rozumieć środowisko, w którym przebywa nieletni. Istotną sprawą są też warunki bytowe rodziny nieletniego, sytuacja mieszkaniowa i materialna, środowisko kolegów nieletniego, miejsca spędzania przez niego czasu.
Kara wymierzona nieletniemu nie może przekroczyć 2/3 górnej granicy ustawowego zagrożenia za dane przestępstwo. Sąd może również zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Otóż gwałt zbiorowy - ze szczególnym okrucieństwem - bo tak należałby chyba zakwalifikować to przestępstwo, jest przesłanką prawną. Ale jak to bywa w polskim prawie, dalsza interpretacja jest co najmniej wieloznaczna.
Można mieć tylko nadzieję, że Pan Prokurator Generalny da właściwą interpretację i osobiście dopilnuje tego, aby słuszna kara nie została "w sposób nadzwyczajny złagodzona"..
P.S. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i dlatego też postanowiłem notkę uzupełnić:
https://www.salon24.pl/u/wieslawg/806815,bestie-z-rimini-bezkarne
Inne tematy w dziale Społeczeństwo