127 obserwujących
611 notek
574k odsłony
52 odsłony

Komu kałasze, komu...

Wykop Skomentuj1

I tak oto dzisiejsza nominacja A.Czumy, obwieszczona nieprzypadkowo w Dniu Dziadka, automatycznie  (nomen omen) przybliża nas do drugiej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która stanowi:


"Dobrze zorganizowana milicja jest niezbędna dla bezpieczeństwa wolnego państwa; prawo obywateli do posiadania i noszenia broni nie może być naruszone."


Jest ona gwarancją prawa indywidualnego (prawa każdego obywatela) do posiadania i noszenia broni, a wszelkie ograniczenia wprowadzane przez ustawodawstwo federalne i stanowe nie mogą być podstawą do naruszenia istoty prawa gwarantowanego konstytucyjnie.

O ile hasło premiera Tuska: Laptop dla każdego ucznia było śmieszne, bo nierealne, o tyle pomysł nowego ministra sprawiedliwości jest kontrowersyjny. I budzi grozę. Dotychczasowe polskie ustawodawstwo podchodzi do kwestii posiadania broni dość rygorystycznie. O stosowne pozwolenie muszą wystąpić nie tylko osoby, które zamierzają posiadanej broni używać, ale także kolekcjonerzy lub posiadacze pamiątek rodzinnych. Zasady udzielania pozwolenia na broń reguluje Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji oraz rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.
 
Pozwolenie jest wymagane w przypadku:
 
·         broni palnej i amunicji do tej broni,
·         miotaczy gazu obezwładniającego),
·         broni białej w postaci ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni, kastetów i nunczako,
·         kusz,
·         elektrycznych paralizatorów.
 
Pozwolenie na broń jest wydawane na czas nieokreślony i może być wydane w następujących celach: ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia, łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich, pamiątkowych i szkoleniowych. Pozwolenie na broń palną używaną do celów ochrony osobistej może być wydane na: broń palną bojową, broń palną gazową, broń palną alarmową  w postaci pistoletów i rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6,35 mm do 9,65 mm (0,38").
 
Warunki niezbędne do wydania pozwolenia na broń do ochrony osobistej to m.in.: wskazanie w podaniu (wniosku) okoliczności faktycznych, popartych konkretnymi przykładami, świadczących o ponadprzeciętnym, stałym, realnym zagrożeniu życia lub zdrowia wnioskodawcy.  
 
Pomysł Czumy to tzw.  Obywatelska karta broni –o którym dyskutowali wczoraj członkowie Prezydium PO. „Nie chodzi tylko o rozszerzenie, ale też o zwiększenie rygoru dostępu” – powiedział  Czuma. – „Trzeba dać ludziom możliwość obrony przed bandytami. To może zapobiec przestępczości. W kraju takim jak Polska bandyta i tak kupi każdy rodzaj broni, a uczciwy obywatel nie może”.
Tym hasłem: Obywatelu broń się sam, nowy minister sprawiedliwości przybliżył nas do kolebki gangów – Chicago, w którym spędził ponad 20 lat.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale