Blog
Słowa w sosie ostro-gorzkim- http://www.blogroku.pl/wing2009,gwh
Magda Figurska
Magda Figurska Publicystka WARSZAWSKIEJ GAZETY
127 obserwujących 611 notek 570972 odsłony
Magda Figurska, 5 lutego 2009 r.

Tadeusz Skóra - emeryt z immunitetem

Czy immunitet, np. sędziowski jest przywilejem dożywotnim?

Jeśli tak, to emerytowany sędzia do końca życia może uchylać się od odpowiedzialności karnej, bo immunitetu nie może pozbawić go instytucja, której nie jest już pracownikiem.

Sędzia Tadeusz Skóra zasiadał na ławie oskarżonych w procesie o wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Dawny wiceminister sprawiedliwości miał postawiony zarzut podżegania członków Rady Państwa do złamania konstytucji, za co groziła mu kara do 3 lat.  Obecnie jest sędzią w stanie spoczynku Sądu Okręgowego w Lublinie.
W grudniu ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie wyłączył z procesu Tadeusza Skórę z powodu  nieuchylenia mu immunitetu sędziowskiego.Sędzia EwaJethon zwróciła się z pytaniem do prokuratora pionu śledczego IPN, czy wystąpił do odpowiedniego sędziowskiego sądu dyscyplinarnego o uchylenie immunitetu sędziowskiego Skóry.

"Nie wystąpiliśmy z takim wnioskiem, bo w chwili czynu oskarżony nie korzystał z ochrony immunitetu jako urzędnik ministerstwa" -
 
odpowiedział prok. Piotr Piątek. Dodał, że zdaniem oskarżenia nieuchylenie immunitetu nie jest przeszkodą w osądzeniu Skóry.

Sam Skóra oświadczył sądowi, że w ministerstwie pracował jako tzw. sędzia delegowany i dodał, że nie wnosi o wyłączenie i umorzenie jego sprawy z powodu nieuchylenia immunitetu: "Chcę się wybronić przed postawionym mi zarzutem zbrodni komunistycznej, a status sędziego w stanie spoczynku nie może mi w tym przeszkodzić"
Twierdził też, że jego immunitet nie musiał być uchylony.

Sąd uznał jednak, że w świetle "utrwalonych poglądów judykatury i doktryny" immunitet chroni także sędziego w stanie spoczynku. Dlatego
w dniu dzisiejszym Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę b. wiceministra sprawiedliwości Tadeusza Skóry.

Rzecznik sądu, sędzia Wojciech Małek poinformował, że decyzja jest nieprawomocna a  prokurator IPN może się od niej odwołać. 
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image Proponuję oryginalne danie: SŁOWA W SOSIE OSTRO-GORZKIM,produkt ciężko strawny i kaloryczny, okraszony szczyptą humoru i odrobiną ironii. ================================================= Sprzedaż: www.polskaksiegarnianarodowa.pl, United Express, Warszawa, ul. Marii Konopnickiej 6 lok 227, Tel. 502 202 900

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Autor "że żeby", "gdyż ponieważ". Widać, że Autor był gimbem. Jedynie, czego nauczyły...
  • @ALEKSANDER CHŁOPEK - OUTSIDER221 I znowu kłamstwo: "Jeszcze tu nikt nie widział, więc i nie...
  • @Autor Miał Pan zniszczyć UE, ew. zrobić z niej burdel, a tu co? Podkulił Pan ogon i...

Tematy w dziale