26 obserwujących
47 notek
163k odsłony
  3786   0

Gospodarcza „studniówka” drugiej kadencji Donalda Tuska

Mija studniówka drugiej kadencji Donalda Tuska, czas więc na pierwsze podsumowanie. Premier nauczony goryczą własnych niepowodzeń przejawiającą się w spełnieniu zaledwie jednej na pięć obietnic złożonych w ekspose z 2007 r. (spełnił 41 z 195 obietnic, więcej na ten temat na: www.500dnispokoju.pl) radykalnie zmienił taktykę. Złożył w drugim ekspose zaledwie 28 nowych obietnic, o których większości nie mieliśmy okazji usłyszeć podczas kampanii wyborczej (tutaj ich szczegółowe wyliczenie: http://www.cafr.pl/2011/11/1124/). Co ciekawe, Donald Tusk nie widzi w traktowanie demokracji i wyborów jako teatrum i show mającego przesłonić realne plany niczego złego, co wyłożył jasno na spotkaniu z politykami Solidarnej Polski ws. reformy emerytalnej mówiąc: „Możemy udawać przed samymi sobą, że świat zaludniają politycy wyłącznie szlachetni, którzy z mówienia całej prawdy uczynili swoją istotę prymarną, ale ja wiem, że tak nie jest i na tej sali też takich nie ma." Dopełnieniem złego jest fakt, że po raz pierwszy zrealizował zapowiadany legislacyjny blitzkrieg, uchwalając większość bijących w kieszenie obywateli i podatników ustaw w trybie przyśpieszonym. Dotychczasowy rekord stanowi podniesienie składki rentowej w 4 dni!
 
Wyborcza nieszczerość Donalda Tuska połączona z pierwszą w ponad 4.-letniej historii jego rządów udaną ofensywą legislacyjną przyniosła piorunujące efekty, które w pełni dopiero się ujawnią. Podsumowując: premier zataił w kampanii co chce zrobić swoim wyborcom, powiedział że będzie ich bolało dopiero w ekspose i... spełnia obietnice. Nie będę rozwodził się na temat całości działań rządu i takich (ważnych!) fenomenach jak wybuch społecznej bomby ws. ACTA czy zamknięcie Stadionu Narodowego z okazji jego otwarcia, podsumuję tylko część działań rządu w sferze gospodarki i odpowiedzi Prawa i Sprawiedliwości na nie.
 
1. Paliwo.1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy ustawy okołobudżetowej w oparciu o które akcyza na olej napędowy wzrosła o 18 groszy na litr, co oznacza wyjęcie w skali roku z kieszeni kierowców dodatkowych ok. 2,2 mld zł. Głosowaliśmy przeciw tym zmianom. Więcej: PiS przygotowało i zaprezentowało pakiet rozwiązań, które ulżą przeciętnemu kierowcy i przedsiębiorstwu, zachowując finanse publiczne w pełnym bezpieczeństwie. Dlaczego jest to możliwe? Bo – jak powiedzieli nam podczas omawiania budżetu urzędnicy MF na sejmowej komisji finansów - wpływy z podatków od paliw w 2012 r. były szacowane przez rząd przy założeniu, że benzyna kosztuje 5 złotych za litr. Jak jest faktycznie – sami wiecie najlepiej, jest więc z czego Polakom oddać... Jakie  rozwiązania zaproponowaliśmy? Dla wszystkich kierowców – natychmiastowe wystąpienie z wnioskiem do Komisji Europejskiej o umożliwienie stosowanie w Polsce stawek akcyzy na paliwa niższych niż minimum unijne (ostatnio udało się to biednej Wielkiej Brytanii... w listopadzie zeszłego roku, przy zgodzie Polski!). Dla konsumentów nie będących przedsiębiorcami – oddanie zrealizowanej przez budżet nadwyżki VAT konsumentom na zasadzie ulgi w PIT. Dla przedsiębiorców – przywrócenie prawa do odliczenia VAT od wszystkich samochodów wykorzystywanych w firmach. Dla rolników  - zwiększenie kwoty zwrotu akcyzy od oleju napędowego wykorzystywanego do działalności rolniczej z obecnych 95 groszy na litr do dopuszczalnego przez UE maksimum - 1,35 złotego na litr. Donald Tusk odniósł się do naszych propozycji krótko: „Niewykonalne - nie chcę nikogo czarować”. Dlatego projekty ustaw dotyczące tych spraw zostaną złożone w Sejmie na początku marca, a uchwała Sejmu autorstwa PiS zobowiązująca rząd do wystąpienia do Komisji Europejskiej o stosowania obniżonych stawek akcyzy „mrozi się” u szefów sejmowych komisji finansów i ds. UE...

2. Papierosy.Od 1 stycznia weszła w życie podwyżka akcyzy na papierosy o 85 gr na paczkę, czyli o ponad 8% (szacowane przez rząd dodatkowe wpływy podatkowe w skali roku - na ok. 245 mln zł, są radykalnie zaniżone, realnie z kieszeni Polaków zostanie wyjęty ponad miliard zł dodatkowo). Już przed tą podwyżką do Polski wjeżdżało średniorocznie ponad tysiąc tirów z nielegalnymi papierosami (ponad 20 miliardów sztuk lewych papierosów rocznie!), na masową skalę na bazarkach otwierane są punkty oznaczone jako „papierosy”, gdzie można kupić towar bez banderoli. Szacuje się, że corocznie państwo polskie traci na przemycie tyle, że starczyłoby corocznie (!) na obwodnicę Warszawy. Dlatego pytaliśmy rząd, jak planuje walczyć z przemytem, przeciwdziałać skutkom własnych działań? Z odpowiedzi rządu wynika, że Ministrowie Donalda Tuska nie widzą potrzeby żadnych szczególnych działań w tym zakresie. Głosowaliśmy przeciw tym zmianom.
Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale