Witek Witek
2299
BLOG

Kreminna - zamiast wyzwolenia start rosyjskiej ofensywy?

Witek Witek Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 50

  W poprzednim analitycznym-prognozowym poście z 13.1 pokazałem nieprzewidywalność przebiegu tej wojny na przykładzie przewidywań dotyczących miasteczka Kreminna, którego wyzwolenie na początku grudnia wydawało się przesądzone. Jednak nastąpiło wzmocnienie broniących go sił rosyjskich (m.in. ochotnicze baony BARS: 6, 16, 17, 13) i szansy te zmalały znacznie. W połowie stycznia po przybyciu posiłków Z.S.Ukrainy znowu zbliżyły się do miasteczka, tym razem prawie do jego granic i nadzieje na jego zajęcie ożyły, choć umiarkowanie. Jednak zdecydowane działania podejrzanie silnego tam (sic!) ugrupowania rosyjskiego (2 dywizje powietrzno-desantowe Gwardii: pskowska 76. i 98. z Iwanowo + 90.dywizja pancerna i inne pułki desantowe) odrzuciły Ukraińców na zachód i południe image

  Na zdobycie Kreminnej na razie szans nie ma, za to wydaje mi się, że właśnie stamtąd wyjdzie jedno z dwóch-trzech głównych uderzeń zapowiadanej wszemwobec /rozpoczętej już nad i pod Bahmutem zimowej ofensywy całej armii rosyjskiej (+ najemnicy Wagnera) dowodzonej przez szefa Sztabu Generalnego.
  Otóż Putin dał zadanie generałowi armii Gierasimowowi, a ten je przyjął, do końca marca "wyzwolić Doniecką Republikę Ludową" w granicach ukraińskiego obwodu donieckiego czyli wyjść na linię Kupiansk-LIMAN-Słowiansk-Pokrowsk
imagelokalizacja pow.mapki na wschodniej Ukrainieimage
   Drugie główne uderzenie będzie kontynuowane na kierunku Bahmuckim, a po jego wielce prawdopodobnym zdobyciu/opuszczeniu (nie piszę "pewnym", bo anuż Ukraińcy zdecydują się na nowe Alamo, tym razem już prawdziwe powtórzenie tej korzystnej, w rezultacie zwycięskiej ofiary?) będzie to już kierunek Kramatorsko-Słowianski via Kostiantyniwka (na mapce: Костянтинівкаimageimage 24/2image
   Oczywiście nie wykluczam dodatkowych ataków na bronione od 50 tygodni północne przedmieście Doniecka Awdijewkę oraz przez nadal bronioną Marinkę (na zachód od stolicy Donbasu).
  Na Zaporożskim froncie, mimo ciągłego wzmacniania tam rosyjskich sił, nie przewiduję poważniejszych, mogących przełamać front, natarć. Ostatnimi dniami klęską i ogromnymi stratami zakończyły się tam ataki 155. i 40. brygad piechoty morskiej Floty Oceanu Spokojnego na Wuhledar / Ugliedar (po raz 3.ci od jesieni w tym samym miejscu! Oby nie ostatni!imageimage- Gdzieś tam walczą wyposażeni przez nas My. i jego brothers-in-arms ;)

   Uderzenia oddziałów złożonych głównie ze szkolonych zmobilizowanych w przygranicznych obwodach biełgorodzkim, woroneżskim i kurskim na Sumy, "na zachód od Charków wzdłuż rzeki Worskla, gdzie książę Witold..", na Połtawę i dalej na Dniepr aż po Donbas", zapowiadanego m.in. przez generała broni Wojska Polskiego Waldemara Skrzypczaka (źródło: Układ Otwarty 13.1.23), nadal nie przewiduję ja.
Rosja nie ma nawet połowy jakościowych sił potrzebnych do takiej potężnej operacji, imho.
  Natomiast dalej nie wykluczam dodatkowego ataku na Kijów. Gen. Skrzypczak zdecydowanie ten szaleńczy pomysł odrzuca. Zobaczymy kto okaże się bliżej prawdy... Oprócz tych spornych punktów powyższy wywiad z 13 stycznia bardzo sensowny jak na generała Waldemara.
  Choć są i w salonie24.pl entuzjaści medialnej działalności tego (dobrze, że byłego) wojskowego:
"Uważam gen. Waldemara Skrzypczaka za najlepszego dowódcę wojsk lądowych w Polsce po II wojnie światowej. To taki polski Clausewitz.
Być może mam taką opinię dlatego, że dawno temu miałem okazję poznać go osobiście. Wtedy nie był jeszcze generałem, ale inni oficerowie już wtedy mówili o nim "geniusz" i że kiedyś powinien dowodzić całym polskim wojskiem.
Zawsze z uwagą czytam jego analizy dotyczące Ukrainy, bo po prostu rzadko się myli. Po prostu warto."
Beem.Deep 3 lutego 2022, 21:14
= Mały wycinek tego "jak rzadko się myli taki polski Clausewitz" w komentarzach pod linkiem general-skrzypczak-bez-watpienia-najblizszy-czas-bedzie-decydujacy-dla-przebiegu-wojny

   Ale lepszego "eksperta wojennego" od występu generała broni, "były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP", Komornickiego Leona w RMF.fm 20 stycznia dawno nie słyszałem:
"Rosjanie (zmobilizowani) będą gotowi do użycia na początku marca. Ale będą czekali na ukraińską ofensywę. Muszą odeprzeć ukraińskie uderzenie"
"Rosjanie zaatakują wiosną. Wiosną, wiosną, nie wcześniej."
"Na Kijów nie (uderzą)"
"Ale z Białorusi mogą. To (odcięcie granicy z Polską) jedno z głównych celów tej armii...
"
+ przymusowy pobór do Wojska Polskiego powszechny koniecznie potrzebny w Polsce, itduperele PRL-owskiego trepa. Expert w RMF.fm 20 stycznia 2023, youtube.com/watch?v=jAk8wnlJIfw (czas od 14:41
= Ależ głupich mieliśmy generałów! Dobrze że nikt nas wtedy nie napadał...

  Niestety pozostała przy życiu większość rosyjskich zmobilizowanych będzie gotowa do ataku wcześniej niż w marcu. Podobno całkiem nieźle szkolą się i mogą być groźnym narzędziem agresji Putina. Powolnym dyktatorowi, nie ryzykującym rozgniewać go w myśl 200-letniego wiersza:
"Ale sypią się wojska, których Bóg i wiara.
Jest Car. - Car gniewny: umrzem, rozweselim Cara".

  Najbardziej skutecznym sposobem szkolenia "czmobików" było wlanie ich w przetrzebione walkami elitarne pułki desantowców w proporcji 50 na 50. Doświadczenie bojowe weteranów + nieodparty pęd do życia przymusowo zmobilizowanych może okazać /okazuje się już pod Bahmutem i Sołedarem odpowiednią receptą na dość silne oddziały. Okaże się to wkrótce. Tutaj np. żołnierze rosyjscy biorą do niewoli ukraińskich. Nadzieja, że dalej będzie podobnie "ludzko": youtube.com/watch?v=G-i2PGbTPTw
  Walczący w Bahmucie (sic!) jako zwykły oficer (sic!) były ukraiński Prokurator Generalny, a wcześniej minister spraw wewnętrznych (sic!) Jurij Łucenko (btw mój ulubiony ukraiński polityk od Pomarańczowej Rewolucji) przestrzega przed karykaturalnym traktowaniem Rosjan jako idiotów nie umiejących walczyć.
- To bardzo niebezpieczny przeciwnik!(czas od 25:44 ale polecam cały reportaż, najlepszy jaki widziałem o obecnej sytuacji tam)


  Pozostałe treści ze wspomnianego prognostyka z 13.1 na najbliższe miesiące wojny z pozostają aktualne:
  "Eksperci wojenni (i polityczni) przewidują nieuchronność dwóch wielkich operacji-uderzeń.
  Na początku rosyjską ofensywę. Nawet doradca prezydenta Ukrainy Arestowicz przyznał, że to Rosja szybciej przygotowała przewidziane dla nowej ofensywy siły niż Ukraina. Ja myślę, że takowa pójdzie prawdopodobnie na Donbas. Czyli przedłużenie obecnego nacisku, tyle że zdwojone, potrojone jak ataki na Bahmut-Sołedar. Chociaż gen. Skrzypczak przewiduje uderzenie na Charków-Połtawę-Dnipro (sic!). Bardzo wątpię, bo siły kacapskie już nie takie nawet w ichniej chorej wyobraźni... Choć wydarzyło się w tej wojnie już tyle nieprawdopodobnych nieprzewidywalności. Ja dopuszczam raczej propagandowy rzut "jednorazowych żołnierzy" (czmobików) na Kijów jako powtórzenie lutowego szaleństwa. Tyle że z o wiele razy większą liczbą strat własnych.
  Po odparciu jednego, czy obydwu ataków musi nastąpić skuteczna i kruszące rosyjskie niedobitki kontrofensywa Z.S.Ukrainy. Na Melitopol lub/i Berdiansk - w każdym wypadku do Morza Azowskiego. Z bocznym uderzeniem na W.
  Pod tę intencję zapowiedziano największy dotejpory pakiet pomocy amerykańskiej dla Ukrainy, m.in. 50 wozów bojowych Bradley z groźnymi rakietami TOW, 18 samobieżnych armatohaubic M109A6 Paladin, 4000 pocisków rakietowych Zuni i wiele innego sprzętu. A jeszcze kolejne spotkanie w Rammstein dołoży kilka fajnych rzeczy. Ponoć m.in. wozy pancerne Stryker. (Szkoda, że nie mogę dokrzyczeć się do MON o wysłanie kilkudziesięciu naszych Rosomaków! Z Krabami udało się ;) - Byle by dotarło to wszystko z przygotowanymi załogami na czas!
  To znaczy - na kiedy? Szacuję dyletancko, że mimo utraty Soledaru (...) "twierdza Bahmut" będzie broniona jeszcze co najmniej przez kilka tygodni, jeśli nie kilka miesięcy. Potem, w przypadku jej upadku, Ukraińcy wycofają się na wcześniej zapewne starannie przygotowane umocnienia na wzgórzach położonych za Bahmutem, a broniących dostępu do najważniejszej aglomeracji ukraińskiego Donbasu - Słowiańska i Kramatorska." Następny sukces Z.S.Ukrainy - Kreminna czy odparcie rosyjskiej ofensywy?

  PS Dokładnie rok temu, na początku lutego w salonie24.pl czytaliśmy protesty i ostrzeżenia sowieckich/rosyjskich generałów przed napadaniem na Ukrainę (choć nie wiedzieli, jaką klęską militarną okaże się ona dla Rosji):
  "Grupa rosyjskich wojskowych rezerwy i w stanie spoczynku zrzeszona w nieformalnym Ogólnorosyjskim Zgromadzeniu Oficerów ogłosiła apel do prezydenta Władimira Putina z protestem przeciw wojnie z Ukrainą. Ich zdaniem wojna zagroziłaby dalszemu istnieniu Rosji.
  Inwazja na terytorium Ukrainy postawiłaby pod znakiem zapytania dalsze istnienie Rosji jako państwa. Mieszkańcy Rosji i Ukrainy na zawsze staliby się śmiertelnymi wrogami - uważają autorzy listu. Oskarżyli oni władze Rosji, w tym Putina, o prowokowanie wojny.
  Pod apelem podpisał się, jako szef Ogólnorosyjskiego Zgromadzenia Oficerów, generał w stanie spoczynku Leonid Iwaszow, znany z poglądów nacjonalistycznych. W latach 1996-2001 Iwaszow kierował Głównym Zarządem Międzynarodowej Współpracy Wojskowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Systematycznie krytykował Zachód i opowiadał się przeciwko rozszerzeniu NATO na wschód. Iwaszow był następnie jednym z ideologów rosyjskich nacjonalistów.
Apel ogłoszony został 31 stycznia 2022 roku, opublikowała go też niezależna telewizja TVrain"
Salon24.pl/newsroom/1203401,rosyjscy-wojskowi-boja-sie-wojny-z-ukraina-a-ukraincy-masowo-sie-zbroja
Gen.Iwaszow już w dn.30.8.2022 o dalszym przebiegu wojny przed którą ostrzegał Putina - https://www.youtube.com/watch?v=Hd8tWyvP2bc
W poście wykorzystano mapy z polecanych stron i YT-Vlogów:
https://www.youtube.com/@MartinnHistory
https://www.youtube.com/c/NowyŁad
https://deepstatemap.live
https://www.youtube.com/@MackNack
+ ubiegłotygodniowe zaległości ZdRadek Sikorski-jak-debil-i-do-debili, ale i obrzydliwie obniża rolę Polski w uratowaniu Ukrainy
Up-date 6.02 : PIERWSZY TANK LEOPARD2 DLA UKRAINY OD KANADY PRZYBYŁ DO POLSKI - pisze minister obrony of Canada Anita Anand
image
Post zakończmy pozytywną notą/nutą pt. "Ostatni bój Putlera"

Up-date 8.2-11.2
8 lut 2023.  Pod Ugledarem Rosja bardzo marnotrawnie wykorzystuje sprzęt i żywą siłę. Fala za falą rosyjskich żołnierzy wysyła się na pewną śmierć. Nie przynosi to wymiernych rezultatów.
= Под Угледаром Россия очень расточительно использует технику и живую силу. Волна за волной отправляются солдаты РФ на верную смерть. Ощутимого результата это не приносит.
10 lut 2023  Rosja kontynuuje swój szalony atak na Ugledar. Fala za falą wysyła sprzęt i żołnierzy na zniszczenie przez ZSUkrainy. Z takiej „taktyki” są w szoku nawet proputinowscy „Z-korespondenci"
= Россия продолжает своё безумное наступление на Угледар. Волна за волной посылаются техника и солдаты и уничтожаются силами ВСУ. От такой "тактики" в шоке даже Z-военкоры.
11 lut 2023. Po opublikowaniu informacji o szalonych i bezsensownych atakach Rosji w pobliżu Wuhledaru wojska rosyjskie nie zaprzestały ataków tam. Żołnierze i sprzęt nadal są wysyłani do frontalnych ataków. Szczegóły dotyczące maszynki do mięsa Ugledar znajdują się w najnowszym raporcie Rusłana Levieva.
Pułkownik sił specjalnych Poliakov, który dowodził 14. oddzielną brygadą, zginął w kierunku Wuhledaru. To bardzo znacząca strata dla armii rosyjskiej. Pod Wuhledarem tracone są elitarne jednostki. Rzucane na śmierć bez żadnego rezultatu
= после обнародования информации о безумных и бессмысленных атаках России под Углердаром – войска РФ прекратили пытаться там наступать. Это не так. Солдат и технику продолжают отправлять в лобовые атаки.
На Угледарской мясорубке погиб полковник спецназа, который командовал 14-ой отдельной бригадой. Это очень существенная потеря для российской армии. И вообще, под Угледаром кладут именно элитные подразделения. Кладут без какого-либо результата. 

Witek
O mnie Witek

  "..kilka Twoich powstańczych tekstów pisanych w sierpniu 2009 i Twoje komentarze i interpretacja faktów w tym opis próby połączenia Starego Miasta z Żoliborzem są niesamowite. Powiem szczerze, że te Twoje teksty, wraz z książką Zbigniewa Sadkowskiego "Honor i Ojczyzna", należały do głównych motywów mojego zainteresowania się szczegółami." ALMANZOR 22.08 ..."notki Witka, które - pisane na dużym poziomie adrenaliny - raczej się chłonie niż czyta." " Prawda o Powstaniu, rozpoznawana na poziomie wydarzeń związanych z poszczególnymi pododdziałami, osobami, czy miejskimi zaułkami ma niespodziewaną moc oczyszczania Pamięci z ideolog. stereotypów i kłamstw. Wszak Historia w gruncie rzeczy składa się z prywatnych historii. Prawda na poziomie Wilanowskiej_1 jest dużo bardziej namacalna i bezdyskusyjna niż na poziomie wielkiej polityki. Spoza Pańskiego tekstu wyłania się ten przedziwny napęd Bohaterów, o których Pan pisze. I nawet ten najgłębszy sens Ofiar, czynionych bez patosu i bez zbędnych górnolotności" JES pod "Dzień chwały największej baonu "Zośka" "350 lat temu Polakom i Ukraińcom zabrakło mądrości, wyrozumiałości, dojrzałości. Od buntu Chmielnickiego rozpoczął się powolny upadek naszego wspólnego państwa. Ukraińcy liczyli że pod berłem carów będzie im lepiej. Taras Szewczenko pisał o Chmielnickim "oj, Bohdanku, nierozumny synu..." Po 350 latach dostaliśmy, my Polacy i Ukraińcy, od losu drugą szansę. Wznieść się ponad wzajemne uprzedzenia, spróbować zrozumieć że historia i geografia dając nam takich a nie innych sąsiadów (Rosję i Niemcy) skazały nas na sojusz, jeżeli chcemy żyć w wolnych i niepodległych krajach. To powrót do naszej wspólnej historii, droga oczywiście ryzykowna na której czyha wiele niebezpieczeństw(...) "Более подлого, низкого, и враждебно настроенного к России и русским человека чем Witek, я в Салоне24 не видел" = "Bardziej podłego, nikczemnego i wrogo nastawionego do Rosji i Rosjan człowieka jak Witek, w Salonie24 nie widziałem" AKSKII 13.2.2013

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka