Blog
"Trzeba dać świadectwo" - rozważania o rtm. Pileckim
Hobbit
Hobbit Magister polonistyki. Zajmuję się szeroko pojętym pisarstwem.
0 obserwujących 5 notek 1979 odsłon
Hobbit, 15 kwietnia 2013 r.

Przypomnijmy o Rotmistrzu w Nowym Targu

Przyznam szczerze, że na spotkanie o Rotmistrzu Pileckim do nowotarskiego MOKu szłam z pewnym niepokojem. Martwiłam się frekwencją, czy uda się choć częściowo wypełnić salę słuchaczami. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, w momencie, w którym Michał Tyrpa prezes Fundacji Paradis Judaeorum zaczynał swój wykład o wielkim bohaterze i wielkim Polaku w sali nie było już wolnych miejsc. Co więcej, część osób stała lub siedziała na ławkach ulokowanych pod ścianą i oknem. Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem dla mnie była ilość młodzieży. To niesamowite, że w piątek o godzinie osiemnastej przyszło tak wielu młodych ludzi. Po co przyszli? Na imprezę, potańczyć, pograć w gry komputerowe? Nie. Przyszli, by posłuchać o Pileckim.


Zanim Michał Tyrpa przeszedł do bogatej biografii Witolda, nakreślił pokrótce czym zajmuje się wspomniana wyżej fundacja i wspomniał też o współpracy z władzami. Niestety pomimo wieloletnich starań nie udało mu się zainteresować Akcją Przypomnijmy o Rotmistrzu (Let’s Reminisce about Witold Pilecki) ani władz Nowego Targu, ani Związku Podhalan.
 

Zobacz:  Akcja Przypomnijmy o Rotmistrzu (Let,s Reminisce about Witold Pilecki):
https://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Powyższa informacja wywołała poruszenie wśród nowotarskiej publiczności, odniosłam też wrażenie, że niektórzy poczuli zażenowanie, zwłaszcza, że to jeszcze nie był koniec. Prezes „dolał oliwy do ognia” wspominając, iż w przeciwieństwie do włodarzy Nowego Targu, władze Zakopanego odpowiedziały na prośby Fundacji Paradis Judaeorum, czego dowodem dwa poniższe linki:

Odpowiedź Miasta Zakopane na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum o nadanie jednej z ulic imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego
http://1.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/Sm3IwnuvklI/AAAAAAAAAU4/Sn-Y5IIn6DE/s1600-h/List+z+Zakopanego+z+6.06.09.jpg
 

Informacja o apelu byłych więźniów Auschwitz o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem:  http://www.zakopane.eu/index.php?option=16&action=news_show&news_id=2405


Z każdym kolejnym zdaniem Michała Tyrpy atmosfera spotkania robiła się coraz bardziej niezwykła. Emocje na twarzach tak starszych, jak i młodszych słuchaczy nie dawały się ukryć. Kiedy słuchali kolejnych faktów z życia Rotmistrza zdziwienie i zdumienie mieszało się z poczuciem dumy, że to nasz rodak, że to Polak. Jakże nie poczuć dumy, kiedy się słyszy, że Michael Foot autor książki pt: „Six Faces of Courage” wpisał Pileckiego na listę sześciu najodważniejszych ludzi świata, a po latach dodał, że z owej „szóstki” Rotmistrz znajduje się na pierwszym miejscu. Jakże nie czuć zdumienia, kiedy się słyszy, że Pilecki na ochotnika „poszedł” do Auschwitz, kiedy się słyszy o okrucieństwach esesmanów, które bolą i o większych jeszcze okrucieństwach aparatu PRL-wskiego, które bolą jeszcze bardziej. Nie da się obojętnie przejść wobec słów Rotmistrza, które powiedział po przesłuchaniu przez funkcjonariuszy: „Oświęcim to była igraszka”… Dziwi więc fakt, że wciąż nie ma filmu fabularnego, który z rozmachem i energią opowiedziałby o tym człowieku i rozsławił jego postać na cały świat. Fundacja Paradis Judaeorum nie ustaje jednak w zachęcaniu takich gwiazd kina zagranicznego jak Mel Gibson czy Clint Eastwood do nakręcenia superprodukcji o Witoldzie Pileckim.
Zobacz link: https://www.facebook.com/WitoldPileckiTheBravestOfTheBrave


Michał Tyrpa szczegółowo przybliżył słuchaczom życiorys Rotmistrza, po czym zaczął opowiadać o akcjach, które Fundacja Pardis Judaeorum prowadzi wokół tej niezwykłej postaci. Jedną z najważniejszych inicjatyw jest oczywiście ustanowienie Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i związany z tym lobbing wolontariuszy akcji u polskich polityków. Inna, bardzo ważna inicjatywa, nosi tytuł „Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel”. Jej szczegóły można znaleźć pod linkiem:
http://www.facebook.com/pages/Rotmistrz-Pilecki-zas%C5%82u%C5%BCy%C5%82-na-Wawel/437074299681429
Nowotarżanie zebrani w sali 44 Miejskiego Ośrodka Kultury wysłuchali całego niemal trzygodzinnego wykładu, a później żywo dyskutowali i dzielili się swoją wiedzą. Emocje nie opadły do samego końca i chyba wszyscy ponieśli je ze sobą do domu.
A dalej… Miejmy nadzieję, że wezmą sobie do serca hasło:
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo…
i zaczną wcielać je w życie…

Po spotkaniu w lokalnych mediach pojawił się artykuł: http://podhaleregion.pl/magazyn/3868-rotmistrz-pilecki-%E2%80%93-ikona-polskiej-odwagi-i%E2%80%A6-zakazana-pami%C4%99%C4%87.html

 

Joanna Krauzowicz - Tarczoń
 

Opublikowano: 15.04.2013 17:55.
Autor: Hobbit
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • politykom nie odpuszczać Nie mam pojęcia czy coś daje to coroczne nawoływanie by 14 czerwca...
  • @Autor Zastanawiam się właściwie, co to znaczy czuć się dzieckiem Rotmistrza? Jeśli...
  • Teraz to się już musi udać Sprawa nowotarskiego ronda ciągnie się już od jakiegoś czasu....

Tematy w dziale