Volskdeutsch Volskdeutsch
387
BLOG

Ustawa śmieciowa

Volskdeutsch Volskdeutsch Polityka Obserwuj notkę 0

 

Ustawa śmieciowa

 

Na dobry początek, cytat tygodnia:

"Głęboko w środku każdy Człowiek wie, że może zmienić swoje przeznaczenie. Pytanie które każdy sobie zadaje brzmi: Czy można je zmienić na lepsze?"

misz2013-01-30 03:33:54

Założenie ustawy:

Celem ustawy jest stworzenie lepszych warunków segregacji odpadów.

Wniosek:

Nie ma obecnie warunków do segregacji odpadów.

 

Oczywiście nie jest to prawdą. A zawsze kiedy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze.

Mogę się już dziś zakładać, że to kolejny ustawowy bubel. Od kilku lat, stanowiska decydujące o jakości pracy urzędów i instytucji, są zajęte przez absurdalnie niekompetentne osoby. Nawet niewielkie inwestycje i działania kończą się spektakularnymi wpadkami, awariami, a nawet tragediami (kolejowe).

Docelowo, recykling w gminach ma wynieść 50% dla odpadów komunalnych i 70% odpadów budowlanych i komunalnych. To dopiero w 2020 roku. W tak odległej przyszłości można było oczekiwać większej skuteczności. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem akcji, nie ma jasno podpisanego autora ustawy. Jeśli ktoś to opracował powinien od początku jasno powiedzieć, kto jest odpowiedzialny za powstanie tej ustawy i ponieść konsekwencje podpisania się pod nią.

O ile założenia są jak zwykle szczytne, pod recykling udało się wepchnąć interes lobby firm transportowych, przy jednoczesnym ograniczeniu gminom pola działania. Części gmin pomogą związki międzygminne,  jednak większość Polaków zapłaci za tą ustawę.

W dokumencie, jest nawet liczba samochodów, jakie musi mieć firma przewożąca śmieci. Dodając obowiązek przetargu, otwartość głosowania nad opłatą za odbiór śmieci, zmowy cenowe będą na porządku dziennym.

Każdy kto był w tzw. Zachodniej Europie, np. w Belgii i jej stolicy, centrum UE, wie jak wygląda tam czystość. Wystarczy przejść 3-4 ulice od gmachu europarlamentu by zobaczyć góry worków ze śmieciami. Ludzi beztrosko rzucających śmieci na ulicę, których długo nikt nie sprząta. Szczury wielkości kotów i mega wielkie karaluchy.

Jeszcze lepszym przykładem do czego doprowadziła ustawa śmieciowa są Włochy. Wszechobecna mafia, opanowała transport śmieci w 100%. Ta sama mafia jest obecna u nas od lat 90’. Wręcz idealnym przykładem jest Neapol. Przepięknie położone miasto z mnóstwem zabytków. Centrum to slumsy. Ilość problemów z transportem i składowaniem śmieci to temat kilku książek i nawet filmów. Najistotniejsze, śmieciarki są eskortowane przez policję, a środowisko jest w wielkim stopniu skażone.

Rozwijanie tematu to nie moje zadanie. Zaznaczam, założenia są złe. Segregacji odpadów w gminach, nie pomoże korzystanie z zewnętrznych firm transportowych. Zdaję sobie sprawę, że żadna inicjatywa społeczna nic nie zmieni. Mam jednak nadzieję, iż wyborcy nie wybaczą tego politykom.

 

bialy

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka