48 obserwujących
532 notki
367k odsłon
  914   0

Zbyt tani prąd w Polsce ma zbyt

Mój głos w dyskusji o konieczności wzrostu cen energii elektrycznej dla ludności w roku 2022, opisanej w notce członka zespołu Salon24 podpisującego się inicjałem KW, na podstawie następujących źródeł: WysokieNapiecie.pl, Bankier.pl, Siódma9, PAP. 

W 2022 prąd będzie więcej kosztować. Naimski: Rosną ceny emisji dwutlenku węgla

Tak się dziwnie złożyło, że w ostatnim czasie opublikowałam trzy notki dotyczące kosztów energii elektrycznej dla mojego jednoosobowego gospodarstwa. Oto ich spis z datą publikacji: 

Moj TAURON - 24.08.2021 

Czy warto oszczędzać energię elektrzcyną? - 27.08.2021 

Cenotwórczość w transformacji energetycznej - 8.09.2021 

Wzrost średniej ceny 1kWh w USA - 11.09.2021 - wykres sektorowych danych z XXI wieku, potwierdzający tezę nadmiernego obciążania odbiorców indywidualnych kosztami transformacji energetycznej. 

Hop! Hop! Gdzie jesteś opłato za produkcję CO2?   

No gdzie? Nie ma cię w dotychczasowych fakturach za prąd pod nazwą własną. Upominam się ponownie o podanie rzeczywistych przyczyn wzrostu cen energii w Polsce. Czy ukrywasz się nieśmiało w cenie jednostkowej prądu, nieco mniejszej od 30 groszy za 1 kWh? czy może w opłacie handlowej, którą pobiera się ryczałtem bez związku ze zużyciem energii produkowanej łącznie z dwutlenkiem węgla? 

Wiem, że obecny rząd robi wszystko, aby ludziom żyło się lepiej, szczególnie tym o niskich dochodach. Z myślą o ludziach, nad którymi rządzący się pochylają, zaproponowałam w notce o cenotwórczości nowy algorytm do obliczania należności za zużytyu prąd. Algorytm zawiera biurokratyczną opłatę stałą związaną ze sposobem fakturowania i korespondencją pocztową. Wszystkie inne składniki powinny obciążać cenę jednostkową kWh. W zależności od ceny netto będącej sumą wszystkich kosztów ponoszonych w procesie wytwarzania, przesyłania i dystrybucji prądu do odbiorcy końcowego, ostateczna należnośćść będze wyliczana przez pomnożenie zmiennego współczynnika wyliczanego na podstawie ilości zużytej energii. Współczynnik rośnie w miarę jedzenia prądu. Nie będę powtarzać tego co zawiera notka o cenotwórczości.

Korzyści ze zmiany podejścia do ustalania cen za prąd dla ludności 

  • Oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym będzie zmniejszać istotnie rachunki za prąd.
  • Gospodarstwa jednoosobowe ludzi starszych, będących często w szpitalach, domach opieki, u rodziny nie będą obciążane wysokimi kosztami stałymi, których obecna wysokość jest równoważna zużyciu 80 kWh energii miesięcznie. 
  • Po zmianie taryfy polegającej na minimalizacji opłat stałych, nie będzie potrzeby wprowadzania rekompensat, których obsługa także jest kosztowna. 
  • Proponowany lub podobny sposób rozliczeń może być stosowany w rozliczeniach z prosumentami. 

Dlaczego eksportuje się prąd z Polski?

Bo jest najtańszy! 

Czy nie jest to warunek wystarczający, aby podnieść cenę prądu dla ludności? Po co szukać innych argumentów, zwłaszcza tych, które w dotychczasowych fakturach funkcjonują anonimowo. Nie wiedziałam, dlaczego dodałam do notki dotyczącej oszczędzania prądu w domu, zrzut ekranu z mapą stanu przepływów energii na granicach Polski z dnia 2 września, godzina 6 rano. Eksport energii z mocą 2,5 GW obserwowałam wielokrotnie i w końcu go udokumentowałam. Teraz wiem dlaczego. Po prostu bez łącz odbieram treści rozmów na ten temat w PSE oraz w polskim rządzie. Jeszcze raz publikuję ten obraz, który może zastopować wzrost cen energii elektrycznej dla ludności w roku 2022. 


image

Przez częste powtarzanie dochodzi się do perfekcji!


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka