wzmianka wzmianka
262
BLOG

Nauka na cudzych sukcesach i błędach

wzmianka wzmianka Gospodarka Obserwuj notkę 15

Mimo sporych różnic w zużyciu całkowitym energii elektrycznej w Polsce i Kalifornii, zdarzają się dni, w których można dostrzec ich zbliżanie się do siebie. Zauważyłam taki dzień i opisałam w notce przed dwoma laty. Poniżej przytaczam ostatni rysunek z tej notki. 


image

W tejże Kalifornii udział energii z ZE w bilansie rocznym należy do najwyższych w świecie, ale udział  dostępnych mocy w elektrowniach wiatrowych nie należy do dominujących, dzięki czemu podlega bardzo niewielkim ograniczeniom mocy dostępnych w dziennych dostawach. Moc zainstalowana w wiatrakach wynosi 8, 033 GW (27,6%), w fotowoltaice - 17,622 GW (60,5%). Te dane oraz wiele innych danych można zobaczyć na miesięcznym zestawieniu za październik 2023 r. - Key-Statistics-Oct-2023.pdf  Dane zawarte w linkowanym zestawieniu są rzeczywiście kluczowe dla zrozumienia problemów pojawiających się przy transformacji energetycznej, Energia słoneczna w sieciach krajowych powoduje występowanie cen ujemnych, które w maju 2023 r. obowiązywały w czasie około 20%, czyli około 4 i pół godziny.  W korzystaniu z dostaw prądu w godzinach z cenami ujemnymi obniża wydaje się najpewniejszym warunkiem obniżenia rachunków dla gospodarstw domowych. Trzeba pamiętać o tym, że zarządzanie nadwyżkami energii nie należy do łatwych, dlatego trzeba się bronić przed przeinwestowaniem każdego ze źródeł energii. 

Przypominam czytelnikom o o klastrach  energetycznych, których wg energetyków PSE miało być około 4 tysiące. Dobrze zbilansowane potrzeby i dostawy z własnych źródeł klastra - zużywanie energii w czasie jej produkcji pozwala z rozwagą inwestować w sieci o większych  przesyłowych. 

Dodam jeszcze że wydajności wiatraków w obu krajach są podobne w ilości rocznej.  Są natomiast zróżnicowane w sezonach, wieją wtedy gdy trzeba, w Polsce w ziemie , w Kalifornii w lecie. 

Dlaczego o tym piszę? Nie po to, aby Was zanudzić na śmierć, ale po to, aby wlać trochę zimnej wody na głowy zwaśnionych polityków . 


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka