wzmianka wzmianka
391
BLOG

Nowe życie kopalni Borzęcin

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Nowe życie kopalni Borzęcin opisano nawet w WNP! Jest to artykuł zawarty w Szejku nr 92 z grudnia 2007. Polecam zaglądnąć do Szejka, bo jest w nim materiał kompletny z rysunkami, fotografiami i planami na przyszłość. W suplemencie do dwóch poprzednich notek opisujących własne doświadczenia przy pracy nad oceną zasobów oraz energii złożowej rozprężanego gazu na podstawie danych z początkowego okresu eksploatacji podaję wreszcie wygląd pantofelka, do którego porównałam kształt złoża B na mapie.

Mapa strukturalna  złoża gazu ziemnego Borzęcin 

(Poprzednia wersja mapy pochodząca z Szejka nr 92, grudzień 2007 r. dostępnego do pobrania na stronie PGNiG Zielona Góra została usunięta w dniu 1 czerwca 2017 - autorka) 

image

http://zielonagora.pgnig.pl/documents/29748/961630/KGZ+Borz%C4%99cin.pdf/0d74702f-bc90-4835-b55e-49573d2609aa

Zasoby wydobywalne  podane w artykule wynoszą 3,5 mld m3 w okresie początkowym i 4,15 mld m3 po oszacowaniu w 2000 r. Różnią się one od tych, którymi dysponowałam ja przed pisaniem artykułu. Wydaje mi się, że ostatecznie przyjęto istnienie zasobów wydobywalnych w wapieniu podstawowym (4,1 mld m3) i skreślono zasoby w czerwonym spągowcu (1,65 mld m3). Podniesienie konturu woda gaz z -1380 do -1360 m w złożu masywowym powinno mieć większy wpływ na obniżenie wielkości zasobów. Obcięty plaster ma duża kubaturę skał w odniesieniu do poprzedniej oceny kubatury złoża, a także do zasobów. Ale to już historia i mogą się z nią zmierzyć ci, co mają szczegółowe dane.

Byłam zdziwiona, a właściwie zaskoczona tym, o czym się dzisiaj dowiedziałam z linkowanego źródła. Złoże Borzęcin było dodatkowo udostępniane odwiertami eksploatacyjnymi w dwóch etapach:

  • Etap I - 1985 r. - 5 otworów, wszystkie pozytywne,
  • Etap II - 1988 r. - 5 otworów, w tym jeden negatywny.

Nie pamiętam takich praktyk z okresu pracy w nafcie. Wtedy starano się wiercić otwory eksploatacyjne zanim ciśnienie złożowe spadnie drastycznie, bo wtedy trzeba stosować do wiercenia lekkie płuczki, co nie jest obojętne dla finansów firmy.

Wykazane w moim artykule doskonałe warunki dopływu gazu do głównego leja depresyjnego w rejonie otworu B-6, B-11 i B-4 oraz małe straty ciśnień w przepływie gazu na drodze od konturów do głównej zlewni, potwierdzone pomiarami ciśnień w odwiertach mniej wydajnych - nie wskazywały na wybranie scenariusza realizowanego w latach 80. XX w. na tym złożu. Podejrzewam, że obiekt ten był wtedy przygotowywany do budowy PMG jako obiekt główny lub pomocniczy.


Nie chcę dalej spekulować. Dobrze, że nie znałam tego materiału przed napisaniem notek nt. proponowanych wówczas metod analizy wydobycia gazu ze złoża rzeczywistego, "w celu możliwości przewidywania zachowania się odwiertów przed rozpoczęciem eksploatacji na nowych złożach".

O tym jak wygląda nowe życie kopalni Borzęcin nie piszę, bo nie wiem. Od 2007 roku mogło się wiele zdarzyć.

wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka