Blog
Dla Jędrka i Marynki
wzmianka
wzmianka geolog naftowy na emeryturze
16 obserwujących 207 notek 76884 odsłony
wzmianka, 12 czerwca 2017 r.

Zasoby gazu w polskich łupkach na tle wydobycia gazu w Ohio

314 5 0 A A A
Początki wydobycia ropy w amerykańskim Ohio, r. 1885. Fot. ODNR, public domin.
Początki wydobycia ropy w amerykańskim Ohio, r. 1885. Fot. ODNR, public domin.

Pod ostatnią notką pojawił się (wyjątkowo) komentarz. Dzisiaj doszłam do wniosku, że pytanie oraz odpowiedź trzeba podać do szerszej wiadomości oraz dodatkowo objaśnić słownie i graficznie dlaczego pewne rzeczy przypominam. Ogarnęło mnie zdumienie, bo szukając dodatkowych danych w wyszukiwarce z hasłem "ohio wydobycie gazu" ukazała mi się głównie moja grafika. Czy tą sprawą w Polsce zajmuję się tylko ja? Być może Google stara się schlebiać autorom. Nie ze mną takie numery! Proszę Czytelników o sprawdzenie u siebie tych haseł i napisanie komentarza na ten temat. Oto wczorajsza wymiana myśli:

Pytanie: dworu cesarskiego 11.06.2017 14:57

Szanowna autorka przedstawia wniosek : "Jednym z warunków pozytywnych wyników poszukiwań w łupkach jest obecność złóż konwencjonalnych (migracyjnych) oraz w samych łupkach udostępnionych odwiertami wertykalnymi."
Czyżby nasi specjaliści od szacowania zasobów o tym wniosku nie pamiętali ? ,ze aż autorka musi go przypominać ?   

Odpowiedź: wzmianka 11.06.2017 15:41
Oczywiście, że trzeba przypominać, bo ciągle snuje się dziwne opowieści o zasobach w łupkach podanych w marcu 2012 r. przez PIG-PIB. Proszę przeczytać starszy artykuł: http://szczesniak.pl/2873 oraz komentarze pod nim. Tu przytoczę fragment, który dotyczy tego o co Pan pyta:
Cytat: Koszt pozyskania gazu loco głowica
Cena gazu w otworze potwierdzającym CSW prognozowane, przy znanym z prasy koszcie otworu ze szczelinowaniem w wysokości 50 mln zł (bez elementów infrastruktury naziemnej kopalni, rurociągów, kosztów dystrybucji, podatków itp.), wynosi:
W wariancie maksymalnym – 1,77 zł
W wariancie prawdopodobnym – 4,42 zł
Ile powinien kosztować otwór, aby gaz na głowicy kosztował 1 zł? Odpowiedź jest prosta – 28,2 mln zł w wariancie maksymalnym i 11,3 mln zł w wariancie prawdopodobnym. Wykonawcy powinni się wypowiedzieć, czy można wykonać 4-kilometrowy otwór tak tanio. (koniec cytatu)
Warunek, który przypominam jest "ich". Ja tylko przypominam.
Dziękuję za komentarz. Proszę wynajdywać błędy w moim rozumowaniu i pisać, pisać komentarze, za które z góry dziękuję.   


Sprawę liczenia zasobów nieopłacalnych wałkuję od roku 2012. W pierwszym czytaniu raportu wyłapałam trick geologów użyty wobec polityków. Minęła pięciolatka, a na tej niwie nic się nie zmienia. Osoby przypadkowe ciągle powołują się na fałszywie ocenione zasoby z raportu.

Kolejny raz przedstawię swój sposób wnioskowania o zasobach i wydobyciu gazu. Porównam dwa wykresy:

1. wykres opracowany przez geologów amerykańskich, na który polscy geolodzy wrysowali wydajności odwiertów gazowych - minimalne, prawdopodobne i maksymalne

2. wykres danych o wydobyciu gazu z odwiertów horyzontalnych w 2016 w stanie Ohio (w moim wykonaniu) z linią prawdopodobnych wydajności średnich z otworów łupkowych w Polsce (2012).

image

image

Uwaga: Rysunek drugi wymieniony 12.06.17 g. 22:42 po dodaniu średniej arytmetycznej wydobycia z 2016 r. Jest ona zbliżona do maksymalnej (nieprawdopodobnej) średniej z Raportu PIG-PIB,  2012.


Rysunek pierwszy przedstawia dane w jednostkach 1000 razy większych od tego co jest na dolnym rysunku. Do obu rysunków dodałam po prawej stronie skalę w milionach m3. Osoby, dla których jednostki objętości stosowane w USA są obce, czytając moje obrazki poczują komfort.

Pierwszy rysunek przedstawia przewidywanie rozkładu statystycznego wydobycia gazu z odwiertów wykonanych w łupkach na złożach amerykańskich. Polacy nie określili jakich statystyk się spodziewają - wrysowali czerwonymi liniami średnie na liniach 0,04 BCF, 0,4 BCF i 1 BCF. Nawet Bucefał by tego nie pojął.

Przypuszczam, że przewidywania najoptymistyczniejsze dotyczą poziomu Utica.  W 2016 roku około 30% otworów wydobywało więcej niż 28,3 mln m3 gazu, na pierwszym rysunku przypuszcza się, że 30% wykaże trzy razy większą wydajność od produkcji z pierwszego roku. Uważam, że jest to możliwe i mam nadzieję, że spotkam funkcję prognozowania SCW na podstawie wielkości wydobycia w pierwszym roku produkcji.


Mam nadzieję, że Pan z dworu cesarskiego, a może i sam Cesarz będą zadowoleni z mojej dzisiejszej notki.Opublikowano: 12.06.2017 11:00. Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 22:43.
Autor: wzmianka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie, do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej. *** Nie mam już czasu na istotne zmiany w swoim życiu i poglądach, bo właśnie dzisiaj 31 października 2016 roku skończyłam 79 lat i ogłaszam *** WEJŚCIE W OSIEMDZIESIĄTY – JUBILEUSZOWY ROK ŻYCIA *** Będę robiła co w mojej mocy, by za rok osobiście poinformować, że ów rok się właśnie skończył. Moja babcia Maria, gdy była w moim wieku mówiła, że smutne jest to, że stary człowiek umrzeć musi, a młody tylko może. J.S. 31.10.2016

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dzień dobry! Link do pana notki zapisany na moim blogu w starej wersji otwiera tę notkę z...
  • Jeśli to były pielgrzymki piesze, to i tak dużo. Brawo. Około 40 km szłam w pierwszym dniu z...
  • Nie uwierzy Pan. Weszłam do siebie po raz drugi, przypadkowo (po chwili namysłu, nie jestem...

Tematy w dziale Gospodarka