45 obserwujących
463 notki
311k odsłon
360 odsłon

Wiatr i fotowoltaika w sieci

Kształt zimowego zapotrzebowania mocy w okresie przedświątecznym i w czasie świat Bożego Narodzenia ze szczytami wieczornymi.
Kształt zimowego zapotrzebowania mocy w okresie przedświątecznym i w czasie świat Bożego Narodzenia ze szczytami wieczornymi.
Wykop Skomentuj18


Porównanie zapotrzebowania na moc z podażą energii odnawialnych w okresie od 1 do 7 czerwca 2018 roku

image

image

image

W poprzedniej notce zamieściłam duże formaty rysunków, które dzisiaj w mniejszej skali posłużą mi do udzielenia odpowiedzi na pytanie o możliwość oparcia bezpiecznej energetyki na zasobach naturalnych - energii wiatrowej i energii słonecznej. 

Rozważania są oparte na danych z jednego tygodnia okresu wiosenno letniego z rekordowym zapotrzebowaniem na moc ustanowionym w poniedziałek 4 czerwca 2018 r. Rekord ten o godz. 13:15 wynosił 23 245 MW. Występuje on w 14. godzinie dnia, w której dostarczono odbiorcom największą ilość energii wynoszącą 22 919 MWh/h. Najniższe zapotrzebowanie na moc wystąpiło w godzinach nocnych w sobotę, 3 czerwca i zostało na wykresie opisane z dokładnością podawaną przez PSE w arkuszach Excel. W analizowanym tygodniu szczyty dobowe z dodatkowymi szczytami około południowymi i słabo zaznaczającymi się w lecie szczytami wieczornymi stanowiły nadbudowę bazy stałego zapotrzebowania, które  można określić na 15 GW. Szczyty letnie różnią się istotnie od szczytów zimowych, których zarys przedstawia obrazek z belki przed tytułem. image

W bazie tej energia wiatrowa uczestniczy w zmiennym procencie do 2 GW uzyskiwanych z około 6 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach. Na wykresach widać, że w lecie występują codzienne dołki bezwietrzne oraz mniejsze lub większe, a nawet całkiem spore wiatry nocne. Widzimy to najlepiej na "rozerwanym" wykresie dobowej pracy wiatraków z wyraźną doliną w ciągu dnia oraz najwyższą podażą w godzinie duchów, o północy, w przebiegu czarnej linii - uśrednionej podaży energii z całego tygodnia (linia czarna).

Braki wiatru w ciągu dnia letniego mogą rekompensować instalacje fotowoltaiczne. Przykład jednej instalacji daje tego obraz.  Zarówno powszechne i bardziej opłacalne instalacje stacjonarne, jak i zaprezentowany przykład wyników z instalacji na trakerze wpasowują się swą produkcją w okres szczytu letniego. Instalacje te potrzebują jednak dużych powierzchni terenu, kilkadziesiąt metrów kwadratowych na 1 osobę. Gdy dodamy do powierzchni autostrad, dróg, chodników, ścieżek rowerowych, dachów domostw, wybetonowanych podwórek itp. fotowoltaikę stacjonarną - to te drzewa, które ona oszczędza przez produkcję nie będą miały gdzie rosnąć ;-). Rozwój fotowoltaiki widzę w połączeniu z budownictwem. 


Wnioski 

image

W Polsce bezpieczeństwo stałych dostaw może zapewnić energetyka konwencjonalna, dysponująca odpowiednimi mocami rozłożonymi na wielkie, średnie i małe bloki, z których energetycy umieją zestawić orkiestrę grającą bez fałszowania. Nowe instrumenty wchodzące do zespołu mogą być mile widziane w ograniczonym zakresie. Gwałtowne przyrosty mocy w OZE nie są wskazane. Dane o pracy wiatraków powinny być dostępne dla wszystkich obywateli. Dane o produkcji energii z każdej farmy wiatrowej powinny być traktowane tak samo jak produkcja bloków w elektrowniach zawodowych. Ilustruje to ostatni rysunek przedstawiający pracę wszystkich bloków w Elektrowni Bełchatów.

image

Ile wiatraków może zastąpić tak stabilną bazę energetyczną? Jeśli komuś marzy się taka podmiana, to czy w jej wyniku środowisko zyska, czy poniesie straty wynikające ze spadku wydajności energetycznej niestabilnie działających elektrowni zawodowych? 


Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka