0 obserwujących
14 notek
7555 odsłon
1051 odsłon

Jednostka chorobowa numer F63.0 wg Międzynarodowej Statystyczne

Wykop Skomentuj
Inaczej zaburzenie nawyków i kontroli impulsów, mówiąc prościej - hazard. W Polsce kilka miesięcy temu niemal bez echa przeszła ustawa o zakazie gier i zakładów wzajemnych przez Internet. Czy to krok słuszny, czy nie ? Na to pytanie postaram się opowiedzieć w tym wpisie.W krajach takich jak Wielka Brytania znane były już w XIX wieku przypadki iż dzieci zamiast uczęszczać do szkół, lub pracy, przesiadywały całe dnie w kasynach przy tak zwanych jednorękich bandytach. Jak opisuje historia, były to osoby młode, chude, o sinych plamach pod oczami, przeznaczającymi wszystkie sumy jakie uzyskiwali z różnych źródeł, na hazard właśnie. Posiadali własną hierarchę, od nowicjusza, do księcia hazardu, miarą tytułowania był nie tyle wiek, ile szczęście w osiąganiu i wysokości wygranych...Fajny kolor - prawda ?

 To jest historia, dziś faktycznie osoba która pójdzie do dowolnego kasyna na pewno nie zobaczy nieletnich przed automatami - w Polsce obowiązuje zakaz uczestniczenia nieletnich w grach hazardowych, a za każdym razem idąc do domu gry poproszą nas o dowód osobisty. Jednak zdarzają się nadal przypadki iż młodzież i dzieci jako osoby najbardziej chłonne przebywają w różnych barach, wkładając w maszyny losowe swoje skromne kieszonkowe, tak się rodzi uzależnienie.

W Polsce - znając doświadczenia Wielkiej Brytanii, gdzie podejście do hazardu jest dość liberalne - wprowadzono restrykcje hazardu internetowego, pomysłodawcy tego ograniczeni podawali jako swe uzasadnienie "koszty społeczne", jak są one wysokie wiedzą najlepiej sami Brytyjczycy wśród których na uzależnienie od gier losowych - jak pokazują różne szacunki - jest 16 na 100 osób w tym 9 przyznaje iż przedmiotem ich uzależnienia są gry internetowe. W sieci największą pokusą stawiania dużych sum, jest łatwość kliknięcia, człowiek nie widzi pieniędzy które traci, więc i łatwiej mu się rozstać z wirtualnymi żetonami. W Polsce ilość - według różnych szacunków - uzależnionych osób od hazardu wynosi 9 na 100 dużych miastach.

Na pewno zaintrygowały uważnego czytelnika wspomniane enigmatycznie "koszty społeczne" wydawane na osobę uzależnione, słowo koszty zostało użyty w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu o czym najlepiej wie rodzina osoby uzależnionej. Matki, żony, dzieci, osoby uzależnionej są wtedy zmuszone płacić za terapie odwykowe swoich członków rodziny które padły ofiarą. Oraz zasiłki wypłacane takim osobom które w tak znaczny sposób nie panują nad sobą iż tracą wszystko. Największa jednak destrukcja zachodzi u samych uzależnionych. Nie wiedzą iż ich największym wrogiem są ich emocje, strach odwaga i pazerność. Zdarza się też iż popadają w depresję co w konsekwencji prowadzi do klęski finansowej - niechaj zastanawia fakt iż w kasynach obowiązuje zakaz wnoszenia broni.Hazardziści których spotkałem mówili iż zaczynają przegrywać kiedy wygrywają w nich emocje. Osoba która odeszła od stołu ruletki wyznała iż przegrała 30 000zł tylko dlatego iż "znowu zabrakło mi spokoju" , inna natomiast rzekła przegrywając 100zł "mniej stawiam, mniej wygram, to zabawa" tylko uważaj, by ta zabawa nie była zbyt poważna. Im bardziej te dwie osoby pragną rozbudzać w sobie emocje, tym więcej przegrywają. Psychologia twierdzi iż pierwszej jak i drugiej osobie hazard pomaga trzymać równowagę psychiczną, ponieważ rekompensuje im pewnie porażki w życiu osobistym, lecz problem staje się groźny kiedy hazard zamiast przynosić ukojenie wygraną, przynosi porażkę, wtedy dochodzi do uzależnień. Osoba chce się poczuć lepsza, choć na chwilę... Reasumując popatrzmy jak zakazy dotyczące hazardu pomagają ujarzmić ludzkie słabości, emocje i porażki. Za każdym razem zdawać sobie musimy sprawę iż żadne kasyno nie jest fundacją charytatywną, a magnetyczne koło ruletki, znaczone karty, lub wiecznie głodni bandyci, zdarzają się i w największych kasynach, miejmy tego świadomość, w czas kiedy obudzi się w nas żyłka hazardzisty, a jest w każdym z nas... dobrze jest wówczas gdy nie musi w kasynach odnajdywać swego ujścia.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale