0 obserwujących
17 notek
13k odsłon
318 odsłon

Armia Krajowa i Przedsiębiorstwo Melioracyjne Czarnoty Bojarskie

Wykop Skomentuj10

Obecny miesiąc jest czasem przypominania działalności AK w czasie wojny. W związku z tym, chcę przypomnieć mało opisywaną dziedzinę aktywności AK w chronieniu ludzi zagrożonych przez okupantów hitlerowskich. AK tworzylo, bądź popierało przedsiębiorstwa, w ktorych zatrudniani byli ludzie zagrożeni przez hitlerowców. Jedną z takich firm było przedsiębiorstwo melioracyjne Czarnoty Bojarskiego. 

 

Mój ojciec Roman Popławski w 1939 r był studentem 5 roku Wydziału Budownictwa Wodnego PW. W czasie wojny pracował w tym przedsiębiorstwie: najpierw w okolicach Skierniewic a potem we wsi niedaleko Kołomyji. Pracownicy firmy zostali ewakuowani przed wycofujacymi się wojskami niemieckiemi. Do Warszawy dotarliśmy na 6 tygodni przed wybuchem Powstania. Ojciec zginął w Powstaniu a Mamę i mnie hitlerowcy wywieźli na roboty przymusowe do Rzeszy.

 

Po wojnie w latach 50. Doc. Czarnota Bojarski wykładał geologię na Budownictwie Wodnym. Przyznam się, że po jednym z jego wykładów chciałem go zapytać czy to właśnie on prowadził tę firmę. Były to jednak czasy, kiedy lepiej było nie zadawać tego rodzaju pytań. 

 

Wiem, że w tym przedsiębiorstwie ukrywał się również p. Bolesław Brokman lektor jęz. niemieckiego na PW w latach 50. i 60. 

 

Jestem świadomy, że takich firm było znacznie więcej. Niestety bardzo niewiele o ich działalności wiadomo. Szkoda bo pełniły ważną rolę w przetrwaniu Narodu.

 

Może jakiś historyk chciałby się tym tematem zająć?

 

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura