293 obserwujących
1356 notek
4295k odsłon
  3111   3

Konwój Wolności przejechał przez Kanadę. I zawstydził premiera Trudeau

SaskLass / Twitter
SaskLass / Twitter
Od ostatniego piątku kanadyjska Ottawa sparaliżowana jest wielotysięcznym protestem kierowców ciężarówek. Takich tłumów na ulicach w Kraju Klonowego Liścia nie widziano od lat. Media za oceanem zgodnie przyznają, że na naszych oczach odbywają się największe strajki w historii tego kraju. Kierowcy domagają się zniesienia paszportów covidowych, wymogu szczepień i ustąpienia premiera Justina Trudeau. Poparł ich były prezydent USA Donald Trump i miliarder dążący do podboju kosmosu - Elon Musk.

Konwój Wolności sparaliżował funkcjonowanie Ottawy i doprowadził do politycznego kryzysu. Premier mniejszościowego rządu - wraz z dwójką dzieci - oznajmił, że uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 i opuścił swoją rezydencję Rideau Cottage, co zachęcająco podziałało na jego przeciwników.

Nie da się ukryć, że skala niezadowolenia i uciążliwość pomysłu kierowców ciężarówek zszokowała samego Justina Trudeau. Widać to po jego wystąpieniach i wpisach na Twitterze, w których nie brak emocji i fali krytyki pod adresem strajkujących. Zdaniem szefa kanadyjskiego rządu Ottawę zalał „antysemityzm, islamofobia, antymurzyński rasizm, homofobia i transfobia”, których jako żywo próżno szukać w wielotysięcznych tłumach.

Zaszczepieni, a protestują

To, co gra na korzyść Trudeau, to bardzo wysoki odsetek zaszczepionych. Kanadyjczycy przestrzegają zaleceń, chodzą w maseczkach, a w pełni zaszczepionych zostało blisko 80 proc. populacji - w tym 41,6 proc. uprawnionych skorzystało z dawki przypominającej.

- Kanadyjczycy, tak jak inne narody dziedziczące tradycje Wspólnoty Brytyjskiej - Australijczycy czy mieszkańcy Nowej Zelandii, od początku pandemii podchodzili do restrykcji ze spokojem i opanowaniem. Jednak kilkusetletnie brytyjskie tradycje w dyscyplinowaniu i kontroli tłumów oraz ludów robią swoje. Nie ma co ukrywać: po dwóch latach niekończących się obostrzeń i ograniczeń widać zmęczenie - mówi „Dziennikowi Polskiemu” Paweł Burdzy, wieloletni dziennikarz mieszkający w USA.

Jego zdaniem niektórzy dostrzegają w protestach kierowców zmianę klimatu. Iskrę, która wywoła burzę, ta następnie zmiecie kiedyś rządy Trudeau. Poszczególne prowincje jak Saskatchewan, Quebec czy Ontario zniosły lub zmniejszyły ograniczenia związane z COVID-19 lub obowiązkiem szczepień, do czego przyczynił się Konwój Wolności. - Z drugiej strony, Trudeau również gra na emocjach, nazywając protestujących malutką, marginalną mniejszością w morzu Kanadyjczyków, którzy przestrzegają obostrzeń związanych z pandemią - dodaje Paweł Burdzy.

Sprawa nabrała tempa, gdy liberalny rząd w Kanadzie nałożył niedawno obowiązek szczepień dla kierowców firm transportowych przekraczających granicę z USA. Wcześniej - jak twierdzą - obiecano im, że do tego nie dojdzie, tym bardziej że zaszczepiło się aż 90 proc. pracowników branży. Decyzja Trudeau spotkała się z bojkotem, a kierowcy od gróźb przeszli do czynów. Ich wzburzenie było tak duże, że w kanadyjskich mediach część z nich groziła blokadą szpitali, a nawet atakiem na rezydencję Trudeau.

Bez przemocy, bez nadziei na sukces?

Konwój Wolności rozpoczął się jako protest kierowców ciężarówek dostawczych przeciw wprowadzonemu przez rząd Kanady od 15 stycznia obowiązkowi udania się na kwarantannę dla niezaszczepionych pracowników przekraczających granicę z USA. Pomysł blokady polegał na „gwiaździstym najeździe” na stolicę Ottawę z kilku prowincji i wspólnym wiecu pod budynkiem parlamentu - dokładnie w sobotę, 29 stycznia.

Po drodze do kierowców dołączali wszyscy, którym nie podoba się rząd federalny Kanady, a zwłaszcza popierane przez niego restrykcje związane z pandemią. W ostatnią sobotę, pomimo siarczystego mrozu, w stolicy zebrało się nawet 15 tys. protestujących, a ulice wokół parlamentu ponadmilionowej stolicy były zapchane ciężarówkami i pojazdami. Premier Trudeau, ze względów bezpieczeństwa, wraz z rodziną przeniósł w „nieujawnione” miejsce pobytu. Protest odbył się pokojowo, bez przemocy, a część demonstrujących była w mieście jeszcze w środę. Dodatkowo inna grupa kierowców i działaczy blokowała przejście graniczne z USA w miejscowości Coutts w stanie Alberta.

- Protest trwa, choć po paru dniach nie jest tak spektakularny - opisuje Burdzy. Jego zdaniem, kanadyjscy protestujący postawili sobie za cel dokonanie niemożliwego, bowiem dymisja Trudeau jest nierealna. Polityk Partii Liberalnej Kanady rządzi niepodzielnie krajem od 2015 roku, choć od batalii wyborczej sprzed trzech lat musi zadowolić się kierowaniem mniejszościowym gabinetem.

- Trudeau ma mimo wszystko mocną pozycję, tym bardziej po tym, gdy we wrześniu 2021 r. wygrał wraz z Liberalną Partią Kanady kolejne, trzecie z rzędu wybory parlamentarne. To zresztą ciekawa historia: Trudeau ogłosił w sierpniu przedterminowe wybory w nadziei, że dzięki swoim sukcesom w walce z pandemią uzyska w końcu większość w parlamencie: jego partia miała 155 posłów, gdy większość parlamentarna wynosi 170. Po wydaniu 300 milionów dolarów kanadyjskich na organizację wyborów i trwającej nieco ponad miesiąc kampanii liberałowie uzyskali jednak… 160 mandatów - przypomina Burdzy, który porównuje sytuację rządu Trudeau do PiS w Polsce.

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości