Blog
W Temacie Maci
Stary Wiarus
Stary Wiarus Nie posiadam konta Facebook
227 obserwujących 891 notek 1749592 odsłony
Stary Wiarus, 7 stycznia 2019 r.

Konstytucja kwietniowa

510 14 0 A A A

A co by było, gdyby tak jednym ruchem przeciąć nierozwiązalny węzeł gordyjski komunistycznych złogów i niechlujnych niejasności postkomunistycznej Konstytucji RP napisanej pod tezę "jak zmienić ustrój, by go nie zmienić, nadając zarazem Okrągłemu Stołowi status nienaruszalnych zasad pisanych spiżem na marmurze"?


Jak? Poprzez zastąpienie jej Konstytucją kwietniową z 1935 roku, zaktualizowaną o współczesną terminologię i dopisany jeden rozdział, regulujący stosunki pomiędzy polskim prawem narodowym a prawem unijnym.


Przy wszystkich wadach i niedostatkach Konstytucji kwietniowej, jest ona w porównaniu z obecną Konstytucją RP z 1997 roku krynicą logiki, prostoty i kryształowej polszczyzny.


To samo da się powiedzieć o wielu innych ustawach II RP. Dwa przykłady pierwsze z brzegu:


Ustawa o obywatelstwie polskim z 1920 roku – półtorej strony tekstu zrozumiałego dla każdego, napisanego polszczyzną tak jasną, że nie zostawiającą żadnego luzu na niezgodne z intencją ustawodawcy interpretacje. W porównaniu z obecną, lekko zaktualizowaną po 1989 r. wersją represyjnego gomułkowskiego gniota z 1962 roku – arcydzieło prawne i językowe.


Prawo handlowe z 1924 roku – ustawa Wilczka z 1988 roku, jednomyślnie uwalona po 1989 roku przez polską klasę polityczną i urzędniczą, dała blady przedsmak eksplozji polskiej przedsiębiorczości, jaka mogłaby nastąpić w razie zastąpienia obecnego bagna prawnego tym prawem II RP.


Prawo II RP tworzyli ludzie niepowtarzalnego pokolenia. Urodzeni w latach ca.1860-1900, ludzie pokolenia wychowanego na legendzie powstań narodowych.


Pokolenia, które wybiło się w 1918 roku na niepodległość, i w niecałe trzy lata stworzyło z peryferyjnych guberni trzech zaborczych mocarstw w pełni funkcjonujące państwo.


Ludzie, którzy wiedzieli co robią, i uznawali nadrzędność interesu publicznego i dobra obywateli nad ideologią i prywatą.To pokolenie odeszło. Takich ludzi już w Polsce nie ma. Niewykluczone, że już nigdy już nie będzie. Co stoi na przeszkodzie, by restaurować rzeczywistą niepodległość Polski korzystając z ich dorobku?

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie


BACKUP: http://staryw.blogspot.com
NIE POSIADAM
KONTA FACEBOOK
"Powojenne pojednanie historyczne Francji i Niemiec utorowało drogę do powstania Unii Europejskiej. Z kolei mądrość i wspaniałomyślność narodów rosyjskiego i niemieckiego oraz przezorność działaczy państwowych obu krajów pozwoliły uczynić zdecydowany krok w kierunku budowy Wielkiej Europy. Partnerstwo Rosji i Niemiec stało się przykładem wychodzenia sobie naprzeciw, patrzenia w przyszłość przy zachowaniu troskliwego stosunku do pamięci o przeszłości. I dzisiaj rosyjsko-niemiecka współpraca odgrywa wielce ważną, pozytywną rolę w polityce międzynarodowej i europejskiej." Władimir Władimirowicz Putin, 31.08.2009 Anglia kosztuje sprzedawcę jabłek na lokalnym rynku i fryzjerkę z obwoźnego salonu fryzjerskiego circa £50 na miesiąc, i w pakiecie dostaje się dwór, królową, broń atomową, coroczne „trooping the colour”, wyścigi w Ascot, BBC1, BBC2, BBC3, BBC4 plus kilka kanałów tematycznych i Borisa Johnsona (to tak z grubsza), w czasie gdy ich polskie odpowiedniki muszą wybecalować £250 (sic!) na likwidację armii, niemoc policji, opieszałość sądów, wszechobecną korupcję, kolesiostwo na uczelniach, słabość kapitałową polskich firm, powódź, Bronka z jego potomstwem, przyjaciół Putina i kuzynów Angeli, likwidację mediów publicznych, a na deser Palikota, twarz polskiego „liberalizmu”, szefa wiekopomnej komisji „Przyjazne Chamstwo”. Pięć razy więcej za wschodnią podróbkę państwa. Dużo. Rolex, 14.06.2010 POLONIA  BEZ  CENZURY   STARY  WIARUS  BACKUP               free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Tomasz Karwowski  65 lat to tylko w Polsce starzec stojący nad grobem. Emeryt zachodni,...
  • @DotCa  Dobry adwokat mógłby podważyć identyfikację mordercy - hałas, migające...
  • @kungalu  Gdyby morderca zamiast wracać na lewą stronę sceny z mikrofonem i wyglaszać...

Tematy w dziale Polityka