Wyborca Polski Wyborca Polski
172
BLOG

I o to (miedzy innymi) chodzi w tych wyborach...

Wyborca Polski Wyborca Polski Polityka Obserwuj notkę 7
Jeszcze mozemy wybrać. I coś jednak od nas zależy. Rumuni mają już przechlapane...

https://www.tysol.pl/a141004-po-wyborach-w-rumunii-pelna-para-rusza-projekt-cenzury-w-internecie

Co musisz wiedzieć?

  • Parlament w Rumunii ma zamiar zająć się projektem ustawy, która zobowiązałaby platformy społecznościowe do usuwania nielegalnych treści w ciągu 15 minut od ich publikacji.
  • To o wiele większe wymagania niż przyjęte w innych krajach UW.
  • Eksperci obawiają się autocenzury i błędów w oznaczaniu zgłaszanej treści. 

Założenia rumuńskiego projektu

Jak zaznaczają eksperci i zachodnie media, projekt ustawy znacznie przekracza wymogi unijnego Rozporządzenia o Usługach Cyfrowych (DSA). Projekt zakłada:

  • Usuwania nielegalnych treści w ciągu 15 minut od ich publikacji.
  • Ograniczania zasięgu „potencjalnie szkodliwych treści” (takich jak mowa nienawiści czy dezinformacja) do maksymalnie 150 użytkowników.
  • Zakazu promowania takich treści poprzez reklamy lub algorytmy rekomendacji.
  • Współpracy z organami państwowymi, które mogą żądać usunięcia treści lub zablokowania kont bez uprzedniej kontroli sądowej.
  • W przypadku, gdy ponad 30% zgłoszeń użytkowników dotyczących nielegalnych treści zostanie potwierdzonych przez władze w ciągu 30 dni, platforma może zostać ukarana grzywną w wysokości 1% swojego obrotu.

"Wiele niejasności, prowadzące do arbitralnych decyzji"

Jak podkreśla dr Łukasz Olejnik, na co  dzień zajmujący się bezpieczeństwem informacji i ochroną danych, projekt, zawiera sporo niejasnych, szerokich i uznaniowych definicji – takie jak „treści potencjalnie szkodliwe” czy „szkodliwe użycie technologii”, "niebezpieczna dezinformacja", "wprowadzanie w błąd" – które mogą prowadzić do arbitralnych decyzji. "Niektórzy obawiają się, że zachodzi ryzyko nadmiernego ograniczania wolności słowa" - pisze ekspert. Jeśli ustawa przejdzie, Rumunia może stać się prekursorem podobnych obostrzeń w Unii Europejskiej .

Błędne oznaczenia i autocenzura

"Jako osoba z obszaru technologii muszę zaznaczyć, że automatyczne (algorytmiczne) systemy mogą nie być w stanie trafnie ocenić kontekstu wypowiedzi, przez co błędnie klasyfikują jako szkodliwe żarty, satyrę czy uzasadnioną krytykę polityczną. Prowadzi to do tzw. false positives – błędnego oznaczania treści jako niebezpiecznych" - wyjaśnia dr Olejnik.

W obawie przed karami platformy społecznościowe mogą działać prewencyjnie i restrykcyjnie, usuwając na wszelki wypadek każdą treść choćby minimalnie ryzykowną, co z kolei prowadzi do efektu mrożącego – użytkownicy zaczną się autocenzurować z obawy przed zablokowaniem. - podkreśla ekspert.  



Nie mam konta na Facebooku

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka