Autorstwa Silar - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138970835
180
BLOG
Czyste fakty, tylko fakty...
BLOG
Wszyscy wiemy "o czym są te wybory". Powinniśmy już wiedzieć czy chcemy głosować za Polska czy za TenKrajem czy pójść na piwo. Pozostał akt wyborczy. Najważniejszy element demokracji - wybór, nie głosowanie.
- Przyjdź w godzinach wskazanych w prawie (czyli tak aby zakończyć głosowanie przed 21:00 niezależnie od możliwej kolejki). Dopuszczenie do głosowania poza tym ograniczeniem jest złamaniem prawa (nawet jeśli waaadza mówi inaczej).
- Odbierając kartę do głosowania sprawdź czy obok Twojego nazwiska nie ma już podpisu. Jeśli jest to dopilnuj aby taka adnotacja była w raporcie komisji - najlepiej z udokumentowaniem fotograficznym. Sprawę możesz zgłosić mediom / udokumentować wpisem w sieci.
- Sprawdź czy karta do głosowania jest zgodna ze wzorcem (opieczętowana 2 pieczęciami itd). Trzeba wyłapywać wydawanie niepodstemplowanych kart wyborczych. Informacja o takim znalezisku powinna być przekazana - mężowie zaufania, komitet wyborczy, Policja, szef komisji i info do sieci.
- Sprawdź wzrokowo czy urna nie była otwierana i czy jest zabezpieczona. W żadnym wypadku NIE dotykaj pieczęci i plomby. Jeżeli zauważysz uszkodzenie plomby to zrób zdjęcie i zgłoś przewodniczącemu.
- Przychodząc weź ze sobą długopis (czarny lub ciemnoniebieski). Długopis musi być niezmazywalny. Popularnym 'żartem' bywało podrzucanie znikopisów albo długopisów ścieralnych. Posiadając własny / własne jesteś pewien że Twój głos nie zniknie w tajemniczych okolicznościach czyniąc Twój wysiłek zniszczony tym żartem. Jeżeli zauważamy znikopis to dokumentujemy / zgłaszamy szefowi komisji i dokumentujemy jeżeli nie usuwa go. Magia kamery działa cuda.
- Glosujesz stawiając znak X w kratce przy nazwisku. Jeden X. Przy właściwym nazwisku. To wszystko.
- Weź ze sobą mały kawałek białej świeczki parafinowej. Po głosowaniu (po postawieniu X-a i po wyschnięciu tuszu) przetrzyj świeczką WSZYSTKIE kratki - w ten sposób uniemożliwisz (utrudnisz) unieważnienie swojego głosu przez dostawienia dodatkowych 'iksów' na swojej karcie do głosowania. Może dzięki temu Twoja gmina nie będzie miała nadmiernej ilości głosów nieważnych. "Nawoskowane" głosy są ważne. Po głosowaniu świeczkę zostawiamy dla następnych.
- Lepiej nie głosować w tłumie. Lepiej aby ciągle w pomieszczeniu komisji byli głosujący. Wtedy trudniej 'dosypać' głosy. Głosujący to świadkowie działań komisji. Wyposażeni w kamery :)
- Warto przejrzeć materiał szkoleniowy z RKW: https://stowarzyszenierkw.org/polityka/wybory/anita-gargas-i-marcin-dybowski-prosta-instrukcja-co-zrobic-zeby-wybory-nie-zostaly-skrecone/
- Niezależnie od RKW musimy sami zadbać aby ukrócić 'turystykę wyborczą'. Można obserwować wynajęte autobusy dowożące 'wyborców wielokrotnie dojeżdżających' na wybory. Po zauważeniu trzeba powiadomić mężów zaufania w komisji o procederze - on powinien powiadomić komitet, policję no i szefa komisji. Robienie zdjęć i kręcenie filmów w przestrzeni publicznej nie jest zakazane. Podanie informacji w sieci wysoce wskazane.
- Niezwłocznie po uzyskaniu protokołu (w najgorszym wypadku po wywieszeniu) trzeba zrobić zdjęcie i wysłać na przykład na Saloon i podpiąć link pod tą notką. To pozwoli wyłapać ewentualne różnice między protokołem, tym co wywieszono i tym co będzie w bazie centralnej komisji wyborczej. Dowody czynią cuda.
- Trzeba zadbać o dostęp do informacji o liczbie głosujących zdalnie. Ta powinna być proporcjonalnie podobnie liczna jak w pierwszej turze. Odstępstwo może sugerować 'robienie drugiej Rumunii' i wtedy muszą zadziałać komitety a niezależnie info do w/w listy - ze szczególnym uwzględnieniem publikacji w sieci.
- Głosujący poza Polską mogą podesłać po zamknięciu lokali informacji o zauważonej ilości głosujących jak i o ogłoszonych wynikach w poszczególnych placówkach.
Wszystkie zgłaszane / publikowane informacje muszą być sprawdzone i udokumentowane (w każdej komórce jest na szczęście aparat).
Nie ma co czekać - samo się wszystko samo nie zrobi. Trzeba sprawy samemu dopilnować inaczej kto inny może poprawić wyniki.
Oficjalna strona Państwowej Komisji wyborczej gdzie są przepisy prawa i zalecenia oficjalne to:
Pamiętaj - przede wszystkim - przyjdź i zagłosuj
No i pamiętaj że decydujesz o Polsce i o losie swoich bliskich!
Inne tematy w dziale Polityka