2 czerwca w Budapeszcie Sekretarz stanu ds. europejskich w polskim MSZ, Mikołaj Dowgielewicz, spotkał się ze swoją węgierską odpowiedniczką, Enikő Győri. Polski dyplomata ocenił węgierską prezydencję w Radzie UE, która dobiegnie końca 30 czerwca, jako „wielki sukces”. Następnym krajem sprawującym prezydencję w Radzie będzie Polska.
„Podczas węgierskiej prezydencji współpraca między krajami Europy Środkowej przebiegała sprawnie i za jej przyczyną ich głos na forum UE był lepiej słyszalny. Jestem przekonana, że współpraca ta będzie kontynuowana podczas polskiej prezydencji oraz, że będzie się ona doskonale układała” – powiedziała Győri. „Węgry pragną przekazać Polsce dynamizm, z jakim sprawowały swoją prezydencję, i który doskonale odzwierciedla tradycyjną przyjaźń węgiersko-polską” – dodała. Dyplomatka podsumowała również osiągnięcia węgierskiej prezydencji. „Dzięki naszej pracy opracowane zostaną Strategie romska i dunajska, a obecnie trwają prace nad wspólną polityką energetyczną, która będzie wprowadzana w życie podczas prezydencji polskiej. Co więcej, podczas węgierskiej prezydencji położono podstawy pod Wieloletnie ramy finansowe. Ten projekt także będzie wdrażany przez polską prezydencję” – powiedziała.
„Prezydencja Węgier w Radzie UE to wielki sukces. Gratuluję! Pragnę też zaznaczyć, że bardzo cenimy sobie fakt, że podczas swojej prezydencji Węgry często odwoływały się do przyjaźni polsko-węgierskiej” – stwierdził Dowgielewicz, który do największych sukcesów prezydencji Budapesztu w Radzie UE zaliczył wzmocnienie wspólnego zarządzania gospodarczego Wspólnoty oraz działania Węgier na rzecz wypracowania przez UE wspólnej polityki energetycznej.
Dowgielewicz przedstawił też podczas konferencji prasowej trzy priorytety polskiej prezydencji. Będą to: rozszerzenie UE, praca nad Wieloletnimi ramami finansowymi i rozwojem wspólnego rynku oraz promocja i rozwój programu Partnerstwa wschodniego. Dyplomata podkreślił, że to właśnie podczas węgierskiej prezydencji ponownie poruszono temat rozszerzenia UE i wyraził nadzieję, że jeszcze podczas węgierskiej prezydencji zakończone zostaną rozmowy z Chorwacją, która miałaby dołączyć do Wspólnoty podczas prezydencji Polski. Dowgielewicz dodał, że to najprawdopodobniej podczas polskiej prezydencji status kandydata otrzyma Serbia oraz rozpoczęte zostaną rozmowy z Czarnogórą. Co tyczy się Partnerstwa wschodniego, Sekretarz stanu w MSZ podkreślił że, „w najbliższych miesiącach UE powinna sformułować bardziej atrakcyjne oferty dla swoich wschodnich sąsiadów”. Zdaniem Dowgielewicza należy opracować projekt budżetu, z którego mogłoby być finansowane wsparcie dla krajów Europy Wschodniej zainteresowanych współpracą z UE, która, według niego, winna opierać się na zasadzie „więcej za więcej”.
Enikő Győri i Mikołaj Dowgielewicz zaznaczyli, że dla Węgier i Polski bardzo ważną kwestią jest rozszerzenie i zreformowanie strefy Schengen. Węgierska dyplomatka powiedziała, że Budapeszt, także po zakończeniu węgierskiej prezydencji w UE, będzie wspierał rozszerzenie strefy na Bułgarię i Rumunię. „Podczas swojej prezydencji Węgry starały się ze wszystkich sił działać na rzecz przybliżenia tych dwóch krajów do wejścia do strefy Schengen. Teraz mają one na to szanse i mamy nadzieję, że decyzje w tej sprawie zapadną już wkrótce” – powiedziała Győri, która uwypukliła też kwestię konieczności utrzymania całkowitej swobody poruszania się w ramach strefy Schengen. W tym samym duchu wypowiedział się Dowgielewicz. „Nasza filozofia polega na tym, by każda reforma strefy wzmacniała możliwość swobodnego przemieszczania się w jej obrębie, a nie by tę swobodę ograniczała. Nie sądzę, by UE przywróciła kontrole graniczne na swoich wewnętrznych granicach. To wykluczone” – powiedział.
michal
Źródło: eu2011.hu
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka