wyszehrad.com wyszehrad.com
858
BLOG

Klaus skrytykował Niemców sudeckich

wyszehrad.com wyszehrad.com Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

Prezydent Czech, Václav Klaus, ostro skrytykował Niemców sudeckich. Podczas dzisiejszego 62. Zjazdu Niemców Sudeckich, który odbył się w Augusburgu, lider Ziomkostwa Sudeckoniemieckiego (Sudetendeutsche Landsmannschaft), Franz Pany zaapelował do czeskiego prezydenta, by przeprosił on Niemców sudeckich za wygnanie ich z Czechosłowacji po II wojnie światowej za sprawą tzw. dekretów Beneša, odbierających Niemcom i Węgrom, którzy przed wojną byli obywatelami czechosłowackimi obywatelstwo i majątek i nakazującym im wyjazd z kraju.

Należy podkreślić, że dzień wczorajszy, a więc 10 czerwca, to 69. rocznica wymordowania przez wojska hitlerowskie mężczyzn i młodzieńców ze wsi Lidice, a następnie zrównania tej miejscowości z ziemią w ramach odwetu za zlikwidowanie przez czeskich cichociemnych Protektora Czech i Moraw, Reinharda Heydricha. Jako pretekstu hitlerowcy użyli domniemania, że w wiosce ukrywała się jedna z osób, które zajmowały się organizacją zamachu na Heydricha. W tym właśnie dniu przewodniczący Związku Niemców Sudeckich (Sudetendeutschen Landsmannschaft), Franc Pany, zaapelował do Klausa o przeproszenie Niemców sudeckich za wygnanie ich z Czechosłowacji po II wojnie światowej. Tymczasem Bernd Possel, europoseł z ramienia Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CSU) i przewodniczący bawarskiej sekcji Związku Wypędzonych (Bund der Vertriebenen), uchodzący za reprezentanta interesów Niemców sudeckich, wezwał prezydenta Klausa do ogłoszenia do końca swojej prezydentury (druga kadencja prezydencka Klausa dobiegnie końca w 2013 roku) Roku Niemców sudeckich.
„Ten apel o przeprosiny to wyraz zadziwiającego braku ludzkiej wrażliwości i uporu ze strony Niemców sudeckich” – skomentował Klaus w oficjalnym komunikacie. „Od zawsze przeprosiny miały znaczenie jako piękny, indywidualny ludzki gest, gest, który człowiek wykonuje z własnej woli, do niczego nie zmuszany. Spory dotyczące odpowiedzialności za II wojne światową i jej następstwa nie mogą być rozwiązywane przeprosinami, a zwłaszcza nie przez nas, którzy żyjemy 66 lat później” – dodał.
10 czerwca w Lidicach hitlerowcy rozstrzelali 173 mężczyzn i młodzieńców, a kobiety i dzieci wywieźli do obozów pracy lub zagłady. Większość kobiet trafiła do obozu pracy w Ravensbrück, kilkoro dzieci zostało wyselekcjonowanych jako nadające się do wychowania przez niemieckie rodziny i odesłanych do Rzeszy, pozostałe zaś zostały uśmiercone za pomocą gazu. Po wojnie do Lidic wróciły 143 kobiety i 17 dzieci.
Masakra w Lidicach jest w Czechach uznawana za jeden z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej w tym kraju. Wczoraj w Lidicach odbyły się obchody 69. rocznicy masakry.
W najbliższych dniach do czeskich kin ma trafić opowiadający o masakrze w Lidicach film czeskiego reżysera Petra Nikolaeva, „Lidice”.
michal
Źródło: lidovky.cz
Tekst ukazał się na portalu www.wyszehrad.com

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Kultura