Komisja Europejska zażądała od węgierskiego Ministerstwa Zasobów Narodowych usunięcia rozlepionych w Budapeszcie antyaborcyjnych plakatów sfinansowanych z funduszy unijnych.
Kampania zachęcająca Węgierki, aby decydowały się na urodzenie dziecka i oddanie go do adopcji zamiast na aborcję, została sfinansowana częściowo ze środków programu Progress, wspierającego cele Unii w obszarach zatrudnienia, spraw społecznych i równych szans i kosztowała 110 milionów forintów (416 000 euro). W jej ramach w Budapeszcie zostały rozwieszone plakaty przedstawiające ludzki płód, wraz z przesłaniem skierowanym do kobiet w ciąży: „Mogę zrozumieć, że nie jesteś na mnie gotowa. Ale pomyśl dwa razy i oddaj mnie do adopcji. Pozwól mi żyć!”
Przeciw finansowaniu kampanii ze środków unijnych zaprotestowała francuska eurodeputowana Sylvie Guillaume z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Guillaume skierowała w tej sprawie zapytanie do Viviane Reding, europejskiej komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości, która stwierdziła, że kampania nie jest zgodna z wnioskiem projektowym złożonym przez węgierskie ministerstwo. Z tego powodu Komisja zażądała zaprzestania realizowania tej części projektu, która zawierała kampanię antyaborcyjną.
Wg węgierskiej administracji kampania była częścią działań na rzecz zrównoważonych rodzin. „Kampania była adresowana do kobiet, które są gotowe, aby urodzić dziecko, lecz nie są w stanie go wychowywać”, stwierdził Peter Harrach, poseł KDNP, koalicyjnego partnera Fideszu Viktora Orbána.
Przeciw kampanii zaprotestowały węgierskie feministki. „Plakaty zmieniły problem prawa kobiet do aborcji w kwestię moralną, nie traktując go jako kwestii praw człowieka”, powiedziała Julia Spronz z Węgierskiego Lobby Kobiet.
Większość plakatów zniknęła z ulic Budapesztu, ponieważ kampania miała w swoich założeniach trwać miesiąc i zakończyć się pod koniec maja. Komisarz Reding zapowiedziała, że Komisja może domagać się zwrotu pieniędzy wydanych na sfinansowanie kampanii.
Aborcja na Węgrzech jest możliwa na życzenie kobiety w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży. Po upływie tego terminu kobieta może również dokonać aborcji, jeśli zachodzi przynajmniej jeden z kilku warunków (uszkodzenie płodu, zagrożenie zdrowia matki, poczęcie jako wynik gwałtu i inne). W uchwalonej w kwietniu nowej
Konstytucji Węgier, która wejdzie w życie na początku przyszłego roku, zapisana została ochrona życia płodu ludzkiego od momentu
poczęcia.
krzsz
Źródła: politics.hu / news.yahoo.com
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka