W Uściu nad Łabą (Ústí nad Labem) w północno-zachodnich Czechach (Kraj ustecki) w przyszłym roku otworzy swe podwoje dla zwiedzających Muzem czeskich Niemców. Wczoraj w siedzibie placówki, jednej z najpiękniejszych usteckich kamienic, odbyło się spotkanie organizatorów placówki, przedstawicieli władz i dziennikarzy.
Na spotkaniu obecni byli m.in. wysłannicy kilku czeskich ministerstw, ambasador Niemiec, przedstawiciel rządu Austrii, a także wysłannicy niemieckich krajów związkowych Saksonii i Bawarii, gdzie zamieszkuje wielu spośród Niemców sudeckich, pozbawionych własności i obywatelstwa oraz wygnanych z Czechosłowacji po II wojnie światowej na mocy tzw dekretów Beneša.
Podczas spotkania zaprezentowano m.in. projekty ekspozycji. I tak ekspozycja poświęcona wydarzeniom Wiosny Ludów będzie składać się m.in. z barykady utworzonej ze słowników czesko-niemieckich i niemiecko-czeskich, wystawa poświęcona okresowi międzywojnia, a zwłaszcza narastania wśród czechosłowackich Niemców nastrojów prohitlerowskich, będzie miała formę labiryntu, a ekspozycja dotycząca wysiedleń Niemców z Czechosłowacji po zakończeniu wojny zostanie umieszczona w zaciemnionym tunelu.
„Zwiedzający będzie się gubił, a więc będzie też musiał odnaleźć się, szukać punktów odniesienia, tak jak musieli to robić, niejednokrotnie walcząc o życie, mieszkańcy ziem czeskich w najtrudniejszych okresach ich historii” – skomentowała projekty ekspozycji Blanka Mouralová, prezes Collegium Bohemicum, instytucji naukowej powołanej celem przygotowania ekspozycji i pozyskiwania eksponatów.
Tymczasem Petr Gandalovič, były burmistrz Uścia nad Łabą, a obecnie ambasador Republiki Czeskiej w Stanach Zjednoczonych, przypomniał, że przed ośmiu laty władze miasta zastanawiały się co zrobić z obecną siedzibą Muzeum czeskich Niemców, ogromną kamienicą o powierzchni ponad 1 500 metrów kwadratowych, wówczas mocno zaniedbaną. W końcu postanowiono przeznaczyć ją na taką właśnie placówkę, gdyż nie było wówczas w Czechach żadnej ekspozycji poświęconej zamieszkujących ten kraj Niemców. Warto przy tym przypomnieć, że Niemcy stanowili jedną z zamieszkujących ziemie czeskie (a także Słowację) grup etnicznych od przeszło 800 lat.
Z kolei Jan Šícha, przedstawiciel MSZ odpowiedzialny za pozyskiwanie eksponatów, zaznaczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat udało się pozyskać bardzo wiele cennych przedmiotów, zwłaszcza jako dary. „Na początku nie mieliśmy absolutnie nic, ani jednego eksponatu. Z czasem nasze zbiory zaczęły się jednak wzbogacać, w dużej mierze dzięki darom” – powiedział.
Placówka stawia sobie za cel pokazanie zwiedzającym relacji, jakie łączyły Czechów i Niemców zamieszkujących ziemie czeskie oraz uwypuklenie ich wkładu w rozwój kulturalny i gospodarczy Czech. Ekspozycja będzie zaczynała się dwiema wystawami o tytułach „Kim są nasi Niemcy?” i, nawiązującym do tytułu hymnu czeskiego, „Gdzie jest mój dom?”. Zdaniem Blanki Mouralovej wiedza Czechów na ten temat jest niewielka. „Jedyne, co jest powszechnie znane, to tragiczny koniec niemieckiej społeczności w Czechach, związany z wysiedleniami po II wojnie światowej. Tymczasem relacje Niemców i Czechów przez 800 lat ich współżycia na ziemiach czeskich wyglądało zgoła inaczej. A wiedza o tym jest niestety znikoma” – powiedziała.
Warto podkreślić, że wydarzeniom powojennym, a więc wysiedleniom czechosłowackich Niemców, zostanie poświęcona niewielka tylko część ekspozycji, która znajdować się będzie na dwóch piętrach i która zajmować będzie powierzchnię 1 500 metrów kwadratowych. „Dla uświadomienia sobie relacji, jakie w przeszłości łączyły Niemców i Czechów, należy poznać także wiele innych, dalece ważniejszych czynników i zdarzeń” – skomentowała Blanka Mouralová.
Do ukończenia przygotowań ekspozycji, która ma być jedną z najnowocześniejszych w całych Czechach, organizatorzy potrzebują jeszcze około roku. Aby Muzeum czeskich Niemców mogło w przyszłym roku rozpocząć działalność, potrzeba jeszcze ok. 40 milionów koron (ok. 5,7 milionów złotych). Placówka ma otrzymać niezbędne wsparcie finansowe od państwa.
michal
Źródło: lidovky.cz
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura