0 obserwujących
135 notek
250k odsłon
  2635   0

Rocznicowa rewolucja Komorowskiego... Zacieranie śladów(?)

Rocznicowa rewolucja Komorowskiego...  Jakby zacieranie śladów oraz nowe "własne" prawo i nie tylko...?

 W rocznicę objęcia prezydentury przez Bronisława Komorowskiego na oficjalnej stronie Prezydenta doszło do wielkiej rewolucji. 


W rocznicę zerwane ścieżki i zatarte ślady...

Przebudowano stronę i to w taki sposób, że m.in. pozmieniano adresy poszczególnych zapisów, przez co "pozrywano" wszystkie dotąd istniejące połączenia w sieci.

Nie da się teraz wejść od strzału do wiadomości do których linkowano z innych stron na przestrzeni ostatniego roku.

Teraz "szukaj wiatru w polu". I miejscami niemal dosłownie, bo zdaje iż niektóre informacje wcześniej umieszczone na stronie Prezydenta całkiem zniknęły.

Taki los spotkał (? - w każdym razie nie udało mi się ich znaleźć) informacje na temat orderów i odznaczeń, przepisów ich nadawania itp. wraz z potrzebnymi dla ich  formularzami wniosków (nie ma ich teraz nawet w "materiałach do pobrania").
W dziale "ordery i odznaczenia" pozostały jedynie (ale już z nowymi adresami) informacje o konkretnych wydarzeniach w czasie których wyróżniano orderami lub odznaczeniami. Nie ma informacji ogólnych, w tym - wcześniej dostępnego - wykazu imiennego osób odznaczonych najwyższymi odznaczeniami: Orderem Orła Białego i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Też zniknęły...


"Skromny" Komorowski - nie chwali się liczbą ponadawanych orderów i odznaczeń

Poprzednicy Komorowskiego przy takiej okazji jak rocznica prezydentury, podawali m.in. szczegółowe zbiorcze statystyki nadanych orderów i odznaczeń. Bronisław Komorowski jest "skromny". Ograniczył się w bilansie rocznicowym (tym udostępnianym na stronie - "Rok prezydentury. 6 sierpnia 2010 - 5 sierpnia 2011"  - publikacja Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ), do podania jedynie liczby trzech najwyższych rangą orderów. Orła Białego (14) i dwu pierwszych klas Polonia Restituta (odpowiednio Krzyż Wielki - 13 i Krzyż Komandorski z Gwiazdą - 35). O całej reszcie orderów i odznaczeń, tak szczodrze przez Komorowskiego rozdawanej, z tego podsumowania się nie dowiemy.

A przecież ma się on czym pochwalić w tym zakresie. Wszak w ciągu  tego pierwszego roku Komorowski nadał orderów i odznaczeń ponad 140 tysięcy  - a więc dwa razy więcej niż Lech Kaczyński  w takim samym czasie. 

 

Prezydenckie (nowe) "prawo autorskie" - wolno tylko w laurce?

Pojawiła się (oczywiście jak to na polskiej stronie oficjalnej Prezydenta RP  - bez daty jej wprowadzenia) informacja o szczególnym prawie autorskim obowiązujacym (?) wobec oficjalnych materiałów Kancelarii Prezydenta.

Wygląda na to że Kancelaria zakazała w niej stosowania niektórych przepisów prawa autorskiego.

I tak np. zdaniem ludzi Komorowskiego:

1. "Zdjęcia [...] mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP"

2. "Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona"

3. "Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP [...] w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione"

4. "Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i innych figurujących na nich osób oraz Kancelarii Prezydenta RP".


Warto zauważyć że sprzeczne z prawem autorskim jest też chyba zastrzeżenie (bo dotyczy materiałów już opublikowanych!):

"Udzielenie zezwolenia na korzystanie ze zdjęcia (zdjęć), nie oznacza, iż z zezwoleniem tym wiąże się automatyczna zgoda na rozpowszechnianie wizerunku osoby (osób) na zdjęciu (zdjęciach) tam uwidocznionym. Korzystająca ze zdjęcia zobowiązana jest we własnym zakresie uzyskać stosowne zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku, o ile jest ono wymagane przepisami prawa. Kancelaria Prezydenta RP nie ponosi w takim przypadku odpowiedzialności za rozpowszechnianie wizerunku przez osobę korzystającą ze zdjęcia, zarówno wobec tej osoby, jak i osoby (osób), której wizerunek bezprawnie rozpowszechniono".

 

* * *

Załącznik (z oficjalnej strony Prezydenta RP):

Prawa autorskie

Teksty i zdjęcia własne
 
Autorskie prawa majątkowe do wszystkich zdjęć fotografów Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przysługują Kancelarii. Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i innych figurujących na nich osób oraz Kancelarii Prezydenta RP. Publikujący zdjęcia zobowiązany jest do oznaczenia każdego zdjęcia niezależnie od sposobu jego wykorzystania imieniem i nazwiskiem fotografa Kancelarii Prezydenta RP wraz z podaniem źródła jego pochodzenia .

Udzielenie zezwolenia na korzystanie ze zdjęcia (zdjęć), nie oznacza, iż z zezwoleniem tym wiąże się automatyczna zgoda na rozpowszechnianie wizerunku osoby (osób) na zdjęciu (zdjęciach) tam uwidocznionym. Korzystająca ze zdjęcia zobowiązana jest we własnym zakresie uzyskać stosowne zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku, o ile jest ono wymagane przepisami prawa. Kancelaria Prezydenta RP nie ponosi w takim przypadku odpowiedzialności za rozpowszechnianie wizerunku przez osobę korzystającą ze zdjęcia, zarówno wobec tej osoby, jak i osoby (osób), której wizerunek bezprawnie rozpowszechniono.

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale