Zamki na Piasku Zamki na Piasku
5115
BLOG

Szwecja. Widokówka z upadającego państwa

Zamki na Piasku Zamki na Piasku Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 137

image

Obywatele pytają a rząd w Szwecji odpowiada: zapis pytań Szwedów do Departamentu  Sprawiedliwości i odpowiedzi udzielonych przez Sofię Häggmark, urzędniczkę w wydziale praw migrantów Departamentu Sprawiedliwości. 

Tłem do przedmiotowej sesji jest morderstwo 22-letniej Szwedki Alexandry Mezher w dniu 26 stycznia 2016 roku w ośrodku dla "dzieci-uchodźców bez opieki" w Mölndal, przedmieścia Göteborga. Mordercą był przebywający w tym ośrodku Somalijczyk Youssaf Khaliif Nuur podający się za 15-latka, gdy w rzeczywistości miał on 21 lat.

Władze rodzinnego miasta ofiary odmówiły opuszczenia szwedzkiej flagi z powodu żałoby, gdyż „byłaby to manifestacja, która uderzałaby w dobro imigranckich dzieci przebywających w ośrodku”.

W dniu 27 stycznia 2016 roku komendant szwedzkiej policji wystąpił w programie telewizyjnym "Dzień dobry, Szwecjo" komentując morderstwo: "Cóż, oczywiście są Państwo zdesperowani w imieniu wszystkich, którzy ucierpieli. Oczywiście zrozpaczeni ze względu na zamordowaną i jej rodzinę, ale także ze względu na młodego chłopaka, który popełnia tak straszną zbrodnię. Przez co przeszedł? W jakich warunkach dorastał? Jakiej doznał traumy? Ten cały kryzys migracyjny pokazuje, że życie w wielu częściach świata jest niesprawiedliwe. Musimy spróbować pomóc rozwiązać ten problem najlepiej jak potrafimy."

Tyle. Poniżej zapis sygnalizowanej na wstępie sesji. 

Czy każdy ma prawo starać się o azyl w Szwecji, nawet jeśli doprowadzi to do rozkładu państwa?

"Prawo do azylu jest bardzo silne. Mamy przepisy międzynarodowe i przepisy unijne, które stwierdzają, że jeśli ktoś przybywa do kraju Unii Europejskiej, ma prawo prosić o azyl."

Czy można odmówić azylu, jeżeli w państwie zamieszkują grupy, które są zagrożone przez uchodźców – populacje mniejszościowe takie, jak Romowie, Żydzi, czy Sami [Lappowie]? Lub gdy Szwecji na to nie stać?

"Nie, jeżeli dana osoba ma podstawy, aby ubiegać się o azyl ze względu na karę śmierci lub tortury w swojej ojczyźnie, nie można jej go odmówić."

"Czy podstawowym zadaniem szwedzkiego rządu nie jest ochrona Szwecji i jej mieszkańców?"

"Musimy przestrzegać przepisów międzynarodowych, jesteśmy do tego zobligowani. W przypadku, gdy odmówimy udzielania azylu, możemy stanąć przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej."

"Co jest ważniejsze – życie Szwedów czy ryzyko, że państwo może stanąć przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej?"

"Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Mogę tylko Państwu powiedzieć, jakie mamy przepisy."

"Mówi więc Pani, że jeżeli przyjeżdża tutaj 30 milionów osób, aby nas zabić, nie mamy żadnej obrony, nie możemy tego powstrzymać?"

"Mogę tylko powiedzieć, że prawo azylu daje bardzo silną ochronę."

"Ale nie Szwedom?"

"Jeśli osoba zamorduje kogoś tutaj w Szwecji, sprawą zajmuje się wymiar sprawiedliwości i stawia mu zarzuty. Musimy przyglądać się każdemu przypadkowi azylu indywidualnie."

"Czy uważa Pani, że kiedykolwiek w historii świata państwo troszczyło się bardziej o obywateli innych krajów niż własnych?"

"Nie potrafię na to odpowiedzieć. Ale nie ma reguły ustalającej górnej granicy ilości [imigrantów], jaką może przyjąć Szwecja."

"Zatem nie ma planu na to, co zrobić, gdy kraj jest "wypełniony po brzegi", a jego obywatele są przerażeni?"

"Nie, nie ma."

"Czy osobiście uważa Pani, że to jest w porządku?"

"Nie mogę na to odpowiedzieć. To nie moje zadanie."

"Jeśli do Szwecji przybędzie kilka milionów muzułmanów i zostanie wprowadzone prawo szariatu, wówczas prawo do azylu praktycznie przyczyni się do zniesienia w naszym kraju demokracji, zastąpieniu rdzennych Szwedów obcokrajowcami i anihilacją całej idei Szwecji. Czy nikt z Państwa nie rozważał tych dramatycznych kwestii?"

"Rozumiem, co mają Państwo na myśli."

Koniec sesji.

image

Sierpień 2016 rok. Sąd Rejonowy w Göteborgu nakazał w swoim wyroku kończącym proces o morderstwo Aleksandry Mezher objąć sprawcę, Youssafa Khaliifa Nuura, opieką psychiatryczną i deportować go do Somalii po odbyciu leczenia. Sprawca, po deportacji, może wrócić do Szwecji w 2026 roku. Adwokat oskarżonego w trakcie trwania rozprawy, Claes Kennedy, powiedział, że śmierć 22-latki to „bardzo smutny wypadek”.

Koniec notki. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka