34 obserwujących
2652 notki
653k odsłony
359 odsłon

Die Welt/ Płace w Polsce 35 proc. niemieckich

Wykop Skomentuj7

Die Welt/ Przetwórnia ryb w Niemczech zostanie zamknięta: Produkcja tylko w Polsce

Status: 12:30 wczoraj

16 lat po przejęciu tradycyjnej przetwórni ryb na Pojezierzu Meklemburskim zakład ma zostać zamknięty .W polskiej lokalizacji koszty energii i pracy są tańsze - mówią pracowt w Müritz, którzy są głęboko rozczarowani dezyzją.


Waren / Hamburg (dpa / mv) - przetwórca ryb Gottfried Friedrichs KG (Hamburg) chce przenieść swoją produkcję do zakładu w Polsce i zrezygnować z zakładu w Waren zatrudniającego około 120 pracowników. „Sprawdziliśmy z wyprzedzeniem obie lokalizacje, a korzyści w zakresie kosztów personelu i energii przeważają nad zaletami w Doble w Polsce” - powiedział w poniedziałek w Hamburgu dyrektor zarządzający Alexander von Reisswitz. Przetwarzanie łososia, pstrąga i innych produktów rybnych musi odbywać się w stałych pięciu stopniach, co oznacza wysokie koszty energii na chłodzenie - które są obecnie ponoszone w obu lokalizacjach. W polskim zakładzie praca będzie wtedy odbywała się na dwie zmiany. Koszty energii w Polsce kształtują się obecnie na poziomie około 55-60 procent niemieckiego, a płace 35-40 procent.


Jako planowaną datę zamknięcia fabryki w Waren zarząd określił koniec 2021 roku lub wczesnym latem 2022. Tylko koncentracja na jednej bezpiecznej lokalizacji we Friedrichs, zatrudniającej obecnie 370 pracowników, zapewni przyszłość i konkurencyjność. Według von Reißwitza 170 osób jest obecnie zatrudnionych w polskim Döbel (Doble), który będzie jedynym zakładem produkcyjnym w przyszłości. Po przeprowadzce ma tam zostać dodanych 80 pracowników. Ponieważ zamknięcie firmy „podlega współdecydowaniu”, nadal będą prowadzone rozmowy z radą zakładową w Waren.


Zarząd przyznał, że Friedrichs otrzymał dofinansowanie od państwa i UE na około 30 procent inwestycji w wysokości 10,6 mln euro na przeciąg kilku lat. W przypadku większości finansowania wygasł „okres zobowiązań” wynoszący od 5 do 12 lat. Gdyby tak się nie stało, spłacane byłyby również dotacje. W 2004 roku Friedrichs przejął i rozbudował poprzednią firmę w Waren.


Plany zamknięcia spotkały się z ostrą krytyką ze strony miasta, związku gastronomicznego (NGG) oraz Ministerstwa Rolnictwa w Schwerinie. „Sposób, w jaki to ogłoszono, jest dziwny” - powiedział burmistrz Warens Norbert Möller (SPD).

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo