40 obserwujących
3428 notek
853k odsłony
  84   1

Frankfurter Allgemeine Zeitung/ Omijać sankcje tak jak podróżować w szabat

Tak mogłoby wyglądać rozwiązanie sporu o rubla

Jan Hauser, Hendrik Kafsack i Christian Schubert

17.05.2022, 17:20

W jaki sposób firmy energetyczne mogą sprostać rosyjskiemu żądaniu zapłaty rubli za gaz i sankcjom UE, pozostaje niejasne nawet na kilka dni przed kolejnymi ratami. Ostatecznie wszystko zależy od jednej osoby.

Trwa walka między Węgrami a UE o embargo na ropę naftową wobec Rosji. Dyplomaci mają nadzieję, że blokada zostanie rozwiązana na specjalnym szczycie pod koniec maja. Do tego czasu należy również rozstrzygnąć kwestię, w jaki sposób firmy energetyczne zapłacą za rosyjski gaz bez naruszania unijnych sankcji. Wiele firm musi do tego czasu zapłacić kolejną ratę. Mówi się, że około 20 maja przyjdzie kolej na głównego niemieckiego importera Uniper. Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni), szef agencji sieciowej Klaus Müller i szefowie firm są pewni siebie. Jednak nadal nie jest jasne, w jaki sposób pieniądze można wypłacić zgodnie z sankcjami. Czy to oznacza, że ​​Niemcy zagrażają losowi Polski i Bułgarii, dla których Rosja odcięła w kwietniu gaz?


Zdaniem dyplomatów unijnych Komisja Europejska nie jest niewinna tej trudnej sytuacji, ponieważ jej początkowe „instrukcje” dotyczące płatności były niejasne. Sytuacja jest jednak również trudna: z jednej strony sankcje UE zabraniają firmom płacenia rachunków w rublach. Z drugiej strony dekret wydany przez prezydenta Rosji Władimira Putina właśnie to przewiduje. „Nieprzyjazne kraje” mogą płacić za gaz w dolarach lub euro na tzw. konto K w Gazprom Banku. Jednak płatność uważa się za zrealizowaną tylko wtedy, gdy waluta obca została przelana na konto rublowe firmy w banku na polecenie firmy.

Firmy energetyczne najwyraźniej zakładają rozwiązanie. Na życzenie RWE powiedział : „Jesteśmy przygotowani na płatność w euro i otworzyliśmy również odpowiednie konto.” RWE nie skomentowało szczegółów. Uniper ostatnio mówił o przestrzeganiu sankcji i płaceniu w euro. Dokładna procedura nie jest znana. Trzy tygodnie temu dyrektor generalny Klaus-Dieter Maubach powiedział FAZ : „Ale zasadniczo przygotowujemy się do płacenia za pomocą rozwiązania z dwoma kontami. Oznacza to, że nadal płacimy w euro i następuje natychmiastowa konwersja na ruble, zaaranżowana przez Gazprom Bank”.Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale