40 obserwujących
3448 notek
856k odsłon
  186   0

Politico/Duda krytykuje tych, którzy namawiają do ustępstw

Ukraina musi „decydować o własnej przyszłości” – mówi Duda do parlamentarzystów w Kijowie

W przemówieniu do ukraińskich prawodawców polski prezydent krytykuje tych, którzy nakłaniają Kijów do ustępstw.

Wypowiedzi prezydenta RP Andrzeja Dudy pojawiły się, gdy Ukraina powiedziała, że ​​odmówi zawieszenia broni i nie odda terytorium Rosji 

BY CLEA CAULCUTT

22 maja 2022 15:53


Prezydent Polski powiedział ukraińskim prawodawcom, że „tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości” w przemówieniu, które było pierwszym osobistym wystąpieniem zagranicznej głowy państwa w parlamencie Ukrainy od czasu inwazji Rosji.


„Nic o tobie bez ciebie” – powiedział w niedzielę na zgromadzeniu w Kijowie Andrzej Duda, obalając „niepokojące głosy”, które wzywają Ukrainę do ustępstw w celu zakończenia wojny.


Duda otrzymał owację na stojąco, a zdjęcia zamieszczone na Twitterze ukazywały go w objęciach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Polska przyjęła około 3,5 mln ukraińskich uchodźców i popiera starania Ukrainy o członkostwo w UE.Komentarze Dudy pojawiły się, gdy Ukraina powiedziała, że ​​odmówi zawieszenia broni i nie odda terytorium Rosji. W wywiadzie dla agencji Reuters ukraiński negocjator Mychajło Podolak powiedział, że ustępstwa przyniosą odwrotny skutek i tylko zachęcą Rosję do mocniejszego uderzenia.


„Wojna się nie skończy [po jakichkolwiek ustępstwach]. Po prostu zostanie na jakiś czas wstrzymany – powiedział doradca prezydenta.


„Po pewnym czasie, z nową intensywnością, Rosjanie będą budować swoją broń, siłę roboczą i pracować nad swoimi błędami. … I rozpoczną nową ofensywę, jeszcze bardziej krwawą i na dużą skalę – powiedział.


Po pokonaniu ostatnich ognisk oporu w Mariupolu Rosja intensyfikuje ofensywę na wschodnim Donbasie. W niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony twierdziło, że uderzyło w cele na wschodzie i południu za pomocą nalotów i artylerii.


Zełenskij powiedział w sobotę, że powrót na pozycje sprzed inwazji Rosji w lutym oznaczałby „zwycięstwo”. Przemawiając w ukraińskiej telewizji, powiedział, że konflikt można rozwiązać tylko za pomocą dyplomacji.


Zełenski ma wystąpić w poniedziałek na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim kurorcie Davos. Wojna na Ukrainie i wpływ sankcji gospodarczych na Rosję zdominują spotkanie światowej elity biznesowej. Liderzy biznesu i polityki będą także rozmawiać o rynkach energetycznych i ryzyku głodu w biedniejszych krajach zależnych od ukraińskiego eksportu.


Rosyjscy oligarchowie i osoby objęte sankcjami zostali wykluczeni ze Światowego Forum Ekonomicznego , co mocno uderzyło w budżet organizacji.
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka