40 obserwujących
3616 notek
896k odsłon
  182   0

Coś łączy Fort Sumter z przekopem Mierzei Wiślanej?

Coś łączy Fort Sumter z przekopem Mierzei Wiślanej?Pisałem o Forcie Sumter, forcie w Stanach Zjednoczonych, w stanie Karolina Południowa, zbudowanym w pierwszej połowie XIX wieku w celu obrony portu i miasta Charleston. Bitwa o Fort Sumter, która miała miejsce 12 kwietnia 1861, rozpoczęła wojnę secesyjną. Co może go łączyć z przekopem Mierzei Wiślanej? Otóż w obu przypadkach mogły, gardons le sens des proportions, następować zmiany w kierunkach przepływów geostrategicznych a to doprowadzało do konfliktów międzynarodowych. Czy Polska ma być na osi przepływów geostrategicznych czy zwycięży polityka ronda o to toczy się bój. Przekop to efekt podpisania niekorzystnej dla Polski, w 2009 roku podczas spotkania Tusk - Putin w Sopocie, umowy zrzeczenia się się na rzecz Rosji możliwości korzystania z Cieśniny Pilawskiej. 
Oto jeszcze dwa takie przypadki, chociaż w historii mieliśmy ich multum.Inwazja wojsk USA na Panamę przeprowadzona w grudniu 1989 roku. Odbyła się ona za prezydentury George H.W. Busha, na dziesięć lat przed przekazaniem jurysdykcji nad Kanałem Panamskim Republice Panamy.  Jednym z celów inwazji było przywrócenie status quo w rejonie kanału.
Kryzys sueski militarna agresja Wielkiej Brytanii, Francji i Izraela na Egipt, która rozpoczęła się 29 października 1956. Agresja została poprzedzona decyzją Egiptu o nacjonalizacji Kanału Sueskiego, jednak rzeczywistą przyczyną wybuchu wojny było pragnienie Wielkiej Brytanii i Francji utrzymania kontroli nad Kanałem. Państwa te dla realizacji swoich celów posłużyły się Izraelem, którego statki handlowe nie mogły korzystać z Kanału Sueskiego. Osłoną medialną operacji stały się niepokoje w Europie Wschodniej.


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale