39 obserwujących
3667 notek
918k odsłon
  157   0

SD Zeitung/ Atak Niemców na polskie inwestycje

SD Zeitung/ Atak Niemców na polskie inwestycje

 Brandenburgia chce podjąć działania przeciwko poszerzeniu Odry przez Polskę

29 października 2022 o 15:31 


Brandenburgia chce podjąć działania przeciwko poszerzeniu Odry przez Polskę

- W długotrwałym sporze z Polską Brandenburgia chce pozwać stronę polską przeciwko poszerzeniu Odry. Ma to na celu zatrzymanie prac budowlanych. Ministerstwo przygotowuje pozew, który musi zostać złożony do sądu administracyjnego w Warszawie do 16 listopada - poinformował w sobotę rzecznik resortu. Wcześniej informowała „Märkische Oderzeitung”. „Według naszej oceny przewidywane transgraniczne oddziaływanie na środowisko i aktualny stan ekologiczny Odry nie są w wystarczającym stopniu uwzględniane” – uzasadnił rzecznik resortu.


Mimo krytyki ze strony Brandenburgii Polska chce forsować rozbudowę Odry i jako jeden ze swoich celów wymienia lepszą ochronę przed powodzią. Z kolei ekolodzy uważają, że regulacja Odry stanowi zagrożenie dla ekosystemu rzeki. Po masowej śmierci ryb na niemiecko-polskiej rzece granicznej w sierpniu, Federalne Ministerstwo Środowiska w Berlinie poinformowało, że Odra musi się podnieść po katastrofie ekologicznej. Na drodze do pomyślnej regeneracji stoją środki ekspansji.


Na polskim brzegu, np. w okolicach Słubic, prowadzone są prace na ostróg – są to zapory postawione prostopadle do brzegu, skierowane w stronę środka rzeki. W sierpniu 2020 r. kraj związkowy Brandenburgia wniósł sprzeciw od polskiej decyzji środowiskowej w sprawie działań związanych z rozbudową. Sprzeciw został oddalony w sierpniu br., jak poinformowało ministerstwo. Kraj chce teraz podjąć działania przeciwko temu za pomocą pozwu.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale