Paweł Łęski Paweł Łęski
258
BLOG

The Spectator/ polskie myśliwce za użycie sił nuklearnych

Paweł Łęski Paweł Łęski Polityka Obserwuj notkę 2

(...)Jednak dostarczanie przez kraj NATO myśliwców na Ukrainę stanowiłoby „ważny symboliczny, choć niekoniecznie operacyjny, krok w kierunku bezpośredniego zaangażowania NATO w konflikt”, pisze Matthews, według którego Chiny temu zapobiegły.


Wstępne doniesienia z marca wskazywały, że Stany Zjednoczone pozytywnie rozpatrzyły polską propozycję wysłania MiG-29 na Ukrainę w zamian za zaawansowane amerykańskie F-16. Jednak Pentagon odrzucił później zaskakujące oświadczenie Polski , że przekaże swoje myśliwce MiG-29 amerykańskiej bazie lotniczej do użytku przez Ukrainę.


Jak Chiny zmieniły zdanie Waszyngtonu?

Według Matthewsa „pilna i poufna inicjatywa tylnego kanału” dotyczyła byłych przywódców europejskich i wyższych urzędników i była wspierana przez Chińczyków, co zmieniło zdanie Waszyngtonu.


Po tym, jak prezydent Putin nakazał swoim wojskom postawienie rosyjskich sił odstraszania nuklearnego w stan najwyższej gotowości, PLA zaczęła kontaktować się z rosyjskimi oficerami kanałami wojskowymi.


Celem Pekinu było zapewnienie, że nawet jeśli Moskwa zdecyduje się na użycie broni nuklearnej, armia rosyjska będzie przestrzegać swojej wieloletniej nuklearnej doktryny wojskowej, aby użyć jej w przypadku prowokacji atakami na rosyjską ziemię.


Tak więc, poprzez nieoficjalne kontakty między Waszyngtonem a ALW, obie strony zgodziły się, że jeśli Stany Zjednoczone wstrzymają transakcję MiG-ów, generałowie ALW zrobią wszystko, co w ich mocy, aby rozbroić zagrożenie nuklearne ze strony prezydenta Putina na poziomie operacyjnym.


„Zadziałało” – powiedziało chińskie źródło Matthewsowi, dodając: „[USA] zdecydowały, że dostarczanie samolotów było o krok za daleko”.(...)


Złudzenie chińskiego poparcia było jednym z wielu błędnych obliczeń, które doprowadziły Putina na drogę wojny

(...)

Rosnące napięcia między Rosją a Ukrainą

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zdobycze na polu bitwy na południu i wschodzie Ukrainy mogły sprawić, że Kijów był przekonany, że jego siły mogą odbić Półwysep Krymski, czerwoną linię dla Rosji.


Rosyjska flota czarnomorska stacjonuje w Sewastopolu, największym mieście na Krymie i głównym porcie Morza Czarnego od 1783 r., kiedy Turcy zrzekli się kontroli nad półwyspem. Po upadku Związku Radzieckiego Krym był jedynym ukraińskim regionem z przewagą etnicznych Rosjan.

Niezależny sondaż przeprowadzony w 2018 roku przez Centrum Lewady wykazał, że 86% Rosjan na Krymie poparło aneksję półwyspu w 2014 roku. Prezydent Putin nazywa Krym „nieodłączną częścią Rosji”.


Również wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji i były prezydent Dmitrij Miedwiediew powiedział, że atak na Krym przyniesie „Dzień Sądu”.


Atak na Półwysep Krymski byłby równoznaczny z atakiem na rosyjską ziemię, dlatego działania wojenne na Ukrainie muszą zakończyć się jak najszybciej. Apel prezydenta Xi o dyplomację i pilne znalezienie pokojowego rozwiązania nie został jeszcze zaakceptowany przez NATO, które nalega, aby Kijów zdecydował, kiedy usiąść do stołu negocjacyjnego.


To powiedziawszy, są wysokie osobistości w NATO, takie jak przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA Mark Milley i prezydent Francji Emmanuel Macron, którzy niezależnie zasugerowali, że Kijów musi przygotować się do rozmów pokojowych.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka