Paweł Łęski Paweł Łęski
72
BLOG

The Times of Isreal/Z żonkilami Polska obchodzi 75. rocznicę powstania w getcie warszawski

Paweł Łęski Paweł Łęski Polityka Obserwuj notkę 0

The Times of Israel/Z żonkilami Polska obchodzi 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

( Mój komentarz: prasa izraelska pomija propolskie przemówienie prezesa ŚKŻ Laudera)

 Polacy noszą papierowe kwiaty jako symbol żałoby, ale ocalony z Holocaustu mówi, że jest "przerażony odrodzeniem się faszyzmu i nacjonalizmu" w Polsce.


Autor: MONIKA SCISLOWSKA i VANESSA GERA

19 kwietnia 2018, 12.26. 11 


WARSZAWA, Polska (AP) - Ludzie w Warszawie przypięli do ubrań papierowe żonkile z papieru, gdy w stolicy Polski rozpoczął się dzień upamiętnienia w czwartek w 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.


Syreny,  dzwony kościelne, a prezenterki telewizyjne, politycy i zwykli obywatele przypięli żonkile, symbol żałoby po walczących Żydach, a także w milionach innych Żydów zamordowanych w Holokauście.



Prezydent Andrzej Duda  przewodniczył oficjalnym obchodom i złożył hołd setkom żydowskich bojowników, którzy chwycili za broń w 1943 r. Przeciwko siłom niemieckim, które okupowały Polskę podczas II wojny światowej. Bunt zakończył się śmiercią większości bojowników, pozostawiając po sobie trwały symbol oporu.


Miało miejsce również „niezależne” zgromadzenie Polaków wściekłych na rząd, który wydaje się tolerować, a nawet akceptować antysemickie poglądy. Otwarta Rzeczpospolita, stowarzyszenie walczące z antysemityzmem i ksenofobią,  ​​organizuje swoją ceremonię wbrew temu, co nazywa "pustą nacjonalistyczná pompą" rządu, przypominając, że premier na początku tego roku złożył hołd  jednostce, która współpracowała z nazistami. (Moje przypomnienie: Brygada Świętokrzyska.)


Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r., Gdy około 750 młodych żydowskich bojowników uzbrojonych w pistolety i  lekką broń zaatakowało  ponad trzy razy większe siły niemieckie. W swoim ostatnim testamencie przekazalii, że chcą umrzeć w wybranym przez siebie miejscu i czasie.


Ostatecznie bojownicy stawili opór prawie miesiąc, dłużej niż niektóre okupowane przez Niemcy kraje.

 

Niemcy zrównali z ziemią getto i zabili większość z nich, z wyjątkiem kilkudziesięciu osób, którym udało się uciec z getta kanałami ściekowymi na "aryjskiej" stronie miasta.


Czwartkowe uroczystości w Warszawie były pierwszą poważną rocznicą, w której nie było nikogo, kto przeżył powstanie, ale kilku ocalałych nie-uczestników, którzy byli w getcie jako dzieci, upamiętniło utratę bliskich.



 

Wśród nich był Marian Kalwary, lat 87, Polak ocalały z warszawskiego getta.

W wywiadzie dla The Associated Press powiedział, że jest przerażony obrazem przemocy w dzisiejszym świecie i twierdzi, że odradzają się  w Polsce te same nacjonalistyczne poglądy, które pchnęły nazistowskie Niemcy do rozpoczęcia II wojny światowej i Holokaustu - pojęcia, które  były potępione i wydawało się usunięte z życia społecznego..


"Przeraża mnie odrodzenie faszyzmu i nacjonalizmu i widzę, że nacjonalizm jest gloryfikowany i umieszczany na piedestale jako coś szlachetnego" - powiedział Kalwary. "Nacjonalizm jest mylony z patriotyzmem."


Izraelscy dygnitarze zwykle uczestniczący w ważnych uroczystościach w getcie, tym razem większości nie pojawili się, ponieważ w tym roku warszawska rocznica zbiega się z ważnymi uroczystościami w Izraelu z okazji 70. rocznicy założenia tego narodu w 1948 roku.


There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka