26 obserwujących
1850 notek
458k odsłon
151 odsłon

Foxnews/Szczyt w Polsce

Wykop Skomentuj3

Foxnews/Szczyt w Polsce zgromadzi kraje z Azji, Afryki, zachodniej półkuli, Europy i Bliskiego Wschodu

.( Moje: czy zatrzymanie szpiegów to osłona operacyjna przed szczytem?)

Pompeo ogłasza międzynarodowy szczyt na temat Iranu.

Rich Edson, Nick Kalmana | Fox News


 W przyszłym miesiącu Stany Zjednoczone będą gospodarzem międzynarodowego szczytu promującego stabilność i wolność na Bliskim Wschodzie, koncentrując się na regionalnych wpływach Iranu, powiedział sekretarz stanu Mike Pompeo w ekskluzywnym wywiadzie dla Fox News podczas podróży na Bliski Wschód.


"Zgromadzimy dziesiątki krajów z całego świata", powiedział Pompeo, ogłaszając wydarzenie w dniach 13-14 lutego w Polsce. "Wszystkie kraje skupią się zagadnieniach dotyczących Bliskiego Wschodu na stabilności, pokoju, wolności i bezpieczeństwie. w regionie, co obejmuje ważny element zapewnienia, że Iran nie będzie miał destabilizującego wpływu. (...)

To ostatni krok w dążeniu administracji Trumpa do tego, co nazywa "kampanią nacisku" przeciwko Iranowi, która obejmuje wycofanie się z irańskiego porozumienia nuklearnego i przywrócenie sankcji USA raz zniesione w ramach uprzedniej umowy.


Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny, Rosja, Iran i Unia Europejska pozostały przy porozumieniu i skrytykowały wycofanie się administracji USA z umowy.


USA prowadzą podobną kampanię przeciwko Korei Północnej, chociaż krytycy strategii administracji domagają się wysiłków Departamentu Stanu, by przekonać Kim Jong Un do oddania swojej broni nuklearnej i zaniechania programów produkcji rakiet balistycznych. Utknęło to w martwym punkcie. 


W swoim przemówieniu noworocznym Kim Dzong Un zasugerował, że jego kraj może ograniczyć produkcję broni jądrowej w zamian za zniesienie sankcji. Zapytany, czy jest to możliwa droga do negocjacji z Koreą Północną, Pompeo nie wyklucza tego.


"W tych rozmowach poruszamy się naprzód, mamy wiele pomysłów na to, jak możemy zmniejszyć ryzyko dla Amerykanów" - powiedział. "A więc zmniejszenie zagrożenia ze strony Korei Północnej, czy to przez nasz dotychczasowy sukces w powstrzymywaniu testów rakietowych, zatrzymanie testów jądrowych, to są te ważne elementy".


Dodał, że "musimy dojść do pełnej i ostatecznej denuklearyzacji".


W czerwcu Pompeo powiedział: "Gdy dojdzie do całkowitej denuklearyzacji" i że "tylko wtedy nastąpi zwolnienie z sankcji".


Pompeo zajął się również aresztowaniem Paula Whelana, amerykańskiego podróżnika w Rosji, oskarżonego o szpiegostwo. Zapytany, czy mógłby jednoznacznie zaprzeczyć, że Whelan szpiegował dla USA, Pompeo nie powiedział, "Z wielu powodów nie mogę powiedzieć nic więcej na temat tej konkretnej sprawy".


Sekretarz jest w trakcie podróży przez Bliski Wschód, ponieważ administracja Trumpa staje przed pytaniem, kiedy i jak planuje usunąć siły amerykańskie z Syrii.


Poprzednik Pompeo, Rex Tillerson, powiedział w październiku 2017 r., Że prezydent Syrii Baszar al-Assad nie odgrywał żadnej roli w politycznej przyszłości Syrii , ale kiedy zapytano, czy to nadal jest stanowisko USA, Pompeo powiedział dziś, że reżim Assada będzie częścią tych rozmów.


"Chcemy się upewnić, że wszystkie opcje są otwarte, gdy zaczyna się polityczny dyskurs" - powiedział. "Mamy ogromną nadzieję, że uda nam się dotrzeć do uczestników złych aktorów z regionu, Rosjan i Irańczyków, wraz z reżimem i wszystkimi innymi interesariuszami, którzy przyjdą do stołu i będą rozmawiać o tym, jak struktura polityczna po wojnie domowej mogłaby wyglądać w Syrii. "


Ostatecznie, powiedział Pompeo, naród syryjski zdecyduje, kto poprowadzi ten kraj.


W ten weekend Pompeo jedzie do Arabii Saudyjskiej. Przed wyjazdem z Waszyngtonu urzędnicy Departamentu Stanu, którzy zapoznali się z podróżą do tego regionu, powiedzieli, że saudyjska opowieść o morderstwie Jamala Khashoggi nie przekroczyła progu wiarygodności.


"Morderstwo Jamala Khashoggi było ohydnym okrucieństwem i czymś, co jest całkowicie nie do przyjęcia, i pracujemy nad tym, aby wszyscy byli związani z tą odpowiedzialnością" - powiedział. "Będziemy to robić, gdy rozwiną się fakty. Już usankcjonowaliśmy wiele osób. Nadal będziemy to robić. "

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka