Paweł Łęski Paweł Łęski
174
BLOG

Ambasadorowie obcych państw zwykli pisać ważne pisma polskim politykom

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Ambasadorowie obcych państw zwykli pisać ważne pisma polskim politykom.

image

Zryw rozpoczęty przez Kościuszkę 24 marca 1794 r. w Krakowie przeraził dwory w Wiedniu, Berlinie, a przede wszystkim Petersburgu. Dowódca powstania chciał wolnej Rzeczypospolitej, ale zamierzał też wprowadzić reformy społeczne. Znaczące, choć nie tak głębokie, jak chcieliby tego francuscy rewolucjoniści.


                                 …….


Nikołaj Repnin odwołany został przez Katarzynę po zawiązaniu Konfederacji Barskiej, ale wrócił jeszcze na nasze ziemie, podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, dowodząc wojskami rosyjskimi na Litwie. Repnin był autorem aktu abdykacji Poniatowskiego podpisanej przez niego w Grodnie w 1795 r., jak widać ambasadorowie obcych państw zwykli pisać ważne pisma polskim politykom:


„ (…) Nie szukając w ciągu królowania naszego innych korzyści lub zamiarów, jak stać się użytecznym ojczyźnie Naszej, byliśmy także tego zdania, iż opuścić należy tron w okolicznościach, w których rozumieliśmy, że oddalenie Nasze przyłoży się do powiększenia szczęścia współziomków Naszych lub też przynajmniej umniejsza ich nieszczęścia; przekonani teraz, że pieczołowitość Nasza na nic się ojczyźnie Naszej nie przyda, kiedy nieszczęśliwa zdarzona w niej insurekcja pogrążyła ją w teraźniejszy stan zniszczenia, i rozważywszy, że środki względem przyszłego losu Polski koniecznie potrzebne z powodu naglących okoliczności, a od Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji i innych sąsiednich mocarstw przedsięwzięte, jedynymi są do przywrócenia pokoju i spokojności współobywatelom Naszym, których dobro zawsze było najmilszym przedmiotem starań Naszych — postanowiliśmy przeto z przywiązania do spokojności publicznej oświadczyć, tak jako też niniejszym aktem najuroczyściej ogłaszamy, że wolnie i z własnej woli wyrzekamy się bez ekscepcji wszelkich praw Naszych do Korony Polskiej, do Wielkiego Księstwa Litewskiego i innych należących do nich krajów, jako też znajdujących się w nich posesji i przynależytości ; akt ten uroczysty abdykacji korony i rządu Polski w ręce Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji składamy dobrowolnie i z tą rzetelnością, która postępowaniem Naszym w całym życiu kierowała (…)

Niewdzięczność rosyjska bo wszak już w maju 1771 roku wystawił posłowi rosyjskiemu "arcytajemny rewers", w którym zobowiązał się  " radzić się we wszystkim JCMci ( Katarzyny przez Rosjan zwanej wielką) i działać w zgodzie z nią, nie wynagradzać bez jej przyzwolenia spólnych naszych przyjaciół nie rozdawać wakansów i starostw). Sam nie chciał abdykować bo któż spłaciłby jego długi. Najważniejsze dla króla było, wg korespondencji,  anulowanie długów prywatnych u carycy a nie kwestia Rozbojów Polski. Był całe swoje życie człowiekiem rozrzutnym. Bywało, choć zdania historyków są podzielone co do tego, czy zamknięto go we Francji za długi, czy nie, to nie ulega wątpliwości, że zadłużał się na takie sumy, że i bywało że nie miał za co wracać do kraju a długi to były w większości karciane. Niestety, nie najmniejsze sumy otrzymywał od swoich rosyjskich protektorów. Taka to była, jak mawiała Katarzyna II, "woskowa lalka".

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura