34 obserwujących
2450 notek
607k odsłon
84 odsłony

Haaretz/ kim jest Gantz

Wykop Skomentuj

 Niepowodzenie premiera Benjamina Netanjahu, sondaże wyjściowe pokazały, że długoletni przywódca Izraela nie jest w stanie zapewnić większości parlamentarnej po wtorkowych wyborach.


Wyniki opublikowane przez trzy główne stacje telewizyjne Izraela wskazują, że jego przyszłość polityczna może budzić wątpliwości. (...)

Po każdych wyborach do Knesetu w Izraelu, po konsultacjach ze wszystkimi partiami politycznymi, które zdobyły mandaty parlamentarne, prezydent ocenia, która z partii ma największą szansę na utworzenie rządu. (...)

Gantz powiedział, że jego partia nie wstąpi do rządu z Netanjahu, powołując się na problemy prawne premiera (stoi przed trzema oskarżeniami o korupcję i oczekuje procesu).


Jeśli partnerstwo z Gantzem jest jedynym sposobem na uniknięcie problemów, wybitni członkowie Likud mogliby obalić Netanjahu jako lidera partii, twierdzą niektórzy analitycy polityczni.


„(...)Gantz jest postrzegany jako zrównoważony, ostrożny i pragmatyczny” - powiedział Amotz Asa-El, pracownik naukowy w Jerozolimskim Shalom Hartman Institute.

Gantz rozpoczął karierę polityczną, łącząc siły z prawicowym Moshe Ya'alonem, byłym ministrem obrony i lewicowym ministrem finansów Yairem Lapidem, tworząc nową centrową  partię Kahol Lavan na początku tego roku.Gantz i Lapid zawarli porozumienie rotacyjne, w którym obaj przywódcy wymieniali się miejscami po dwóch latach.

(...)

Allison Kaplan Sommer wyjaśniła, w jaki sposób brak kobiet Kahola Lavana na szczycie partii uwypuklił różnicę płciową w polityce Izraela. Od tamtej pory Gantz poprzysiągł wprowadzić parytet płci 50-50 w swojej partii i chwali się posiadaniem pierwszej ultraortodoksyjnej kobiety i prawnika Druzów w swojej 

Gantz wezwał do zawarcia pokoju z Palestyńczykami przy jednoczesnym utrzymaniu interesów bezpieczeństwa Izraela.


Sygnalizował, że poczyni ustępstwa terytorialne wobec Palestyńczyków, ale również uchylił się w wypowiedziach od kwestii państwowości palestyńskiej. Jego partia także obiecuje wprowadzenie ograniczeń czasowych w sprawowaniu funkcji premiera (Netanjahu chce piątej kadencji), zainwestować więcej w edukację, zezwolić na transport publiczny w Szabat i zawierać małżeństwa cywilne.


Partia Likud Netanyahu zaatakowała Gantza, próbując ukazać go jako niestabilnego psychicznie, a zatem niezdolnego do pełnienia urzędu.(...)

wyciekło nagranie Gantza, w którym argumentował, że chciałby aby Netanyahu nie żył. Zostało wyemitowane w kanale 13 wiadomości. Odtąd Likud starał się przedstawiać Gantza jako „szalonego, niestabilnego psychicznie”.


Gantz zaatakował Netanjahu za rolę w skandalu korupcyjnym przy zakupie okrętów podwodnych, którego kampania prowadzona w tym kierunku  miała nadzieję odwrócić losy Netanjahu (...)


Największą przeszkodą Gantza na objęcie stanowiska premiera, jest jednak znalezienie wystarczającej liczby miejsc w Knesecie, aby utworzyć rząd. Blok prawicowy faworyzuje Netanjahu i jest obecnie większy, co oznacza, że ​​nawet jeśli partia Gantza zdobędzie więcej mandatów niż Likud Netanjahu, Netanyahu może nadal być premierem.

(...)

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale