176 obserwujących
3697 notek
3900k odsłon
189 odsłon

Polski Fundusz Rozwoju podsumował funkcjonowanie Tarczy finansowej

Wykop Skomentuj3

1. Kilka dni temu na konferencji prasowej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys podsumował pomoc finansową dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oferowaną w ramach Tarczy Finansowej, w związku z tym, że wnioski o pomoc można było składać do końca lipca.
Przypomnijmy, że od początku maja po wcześniejszych zgodach Komisji Europejskiej, PFR realizował różne formy wsparcia w ramach Tarczy finansowej w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw dla których została przeznaczona kwota 25 mld zł oraz firm małych i średnich dla których przewidziano kwotę 50 mld zł.
Jak poinformował prezes PFR z pomocy w ramach Tarczy w ciągu 3 miesięcy skorzystało 345,5 tysiąca firm, na których konta w ramach wsparcia przekazano kwotę 60,5 mld zł (Fundusz rozpatruje jeszcze odwołania 12 tysięcy firm, które złożyły wnioski ale zostały one odrzucone ze względu na nie spełnianie warunków udzielania pomocy, część z nich po dodatkowych wyjaśnieniach firm, zostanie zapewne uwzględniona).
2. Przypomnijmy, że mikrofirmy (a więc przedsiębiorstwa do 10 zatrudnionych), mogły ubiegać się o wsparcie do wysokości 324 tys. zł, pożyczka była udzielana na 3 lata, ale po roku w sytuacji prowadzenia działalności i utrzymania dotychczasowego zatrudnienia wsparcie to będzie umorzone do wysokości 75%.
Z kolei małe i średnie firmy (a więc zatrudniające od 10 do 249 pracowników), mogły ubiegać o wsparcie do 3,5 mln zł, pożyczka była także udzielana na 3 lata, ale po roku przy utrzymaniu działalności i zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, będzie umarzana do wysokości 75%.
Jak podkreślił Paweł Borys średnia kwota subwencji dla mikrofirm wyniosła 69 tys. zł, a ze wsparcia skorzystało 273 aż tysiące mikroprzedsiębiorstw, do których trafiła kwota 18,7 mld zł.   
Z kolei średnia kwota subwencji dla małych i średnich firm wyniosła 576 tysięcy złotych, skorzystało z tej formy wsparcia 72,6 tysiąca firm, a na ich rachunki przekazano kwotę 41,8 mld zł.
W ankiecie na temat funkcjonowania Tarczy Finansowej objęci nią przedsiębiorcy zadeklarowali, że łącznie pomogła ona ochronić ok. 2,5 mln miejsc pracy.
3. Jak podkreślił prezes Paweł Borys firmy objęte wsparciem w ramach Tarczy finansowej zobowiązały się do prowadzenia działalności co najmniej przez najbliższy rok i w tym czasie mają także utrzymać dotychczasowe zatrudnienie.
W związku z powyższym Fundusz szacuje, że średnie umorzenie przyznanych dotacji wyniesie około 60%, co oznacza, że program dla mikro, małych i średnich firm będzie kosztował około 35 mld zł.
Ale pomoc ta to swoista inwestycja państwa w te przedsiębiorstwa, zwróci się poprzez utrzymanie setek tysięcy miejsc pracy, co spowoduje że skutki społeczne kryzysu wywołanego przez Covid19 będą mniej odczuwalne, a także przez wpłacane do budżetu z związku z tym podatki i składki.
4. Przypomnijmy, że od początku sierpnia PFR rozpoczął przyjmowanie wniosków o pomoc w ramach Tarczy finansowej od dużych firm, w związku z tym, że zgoda Komisji Europejskiej w tej sprawie została wydana dopiero pod koniec czerwca.
Chodzi o przedsiębiorstwa, które zatrudniają powyżej 249 pracowników, ich obrót przekracza 50 mln euro rocznie, a suma bilansowa kwotę 43 mln euro, przy czym z tej formy pomocy wyłączone są banki i deweloperzy.
5. W ramach Tarczy finansowej dla dużych firm proponuje się 3 instrumenty wsparcia, pożyczki płynnościowe na co została przewidziana kwota do 10 mld zł, pożyczki preferencyjne na co ma być przeznaczone do 7,5 mld zł i finansowanie kapitałowe z przewidzianymi środkami do 7,5 mld zł.
Pożyczki płynnościowe mogą być udzielane na okres do 4 lat, a indywidualna kwota zaangażowana może sięgnąć 1 mld zł, choć ze względu na skalę zainteresowania w praktyce będą one na znacznie niższe sumy dla jednego przedsiębiorstwa.
Z kolei pożyczki preferencyjne będą także udzielane na okres do 4 lat, z kwotą indywidulaną do 750 mln zł, przy czym w tym przypadku możliwe będzie ich umorzenie do 75% wartości szkody jakie poniosło przedsiębiorstwo w związku z pandemia koronawirusa COVID19.
Wreszcie ostatni instrument wsparcia to dofinansowanie kapitałowe dużych firm (może to być podwyższenie kapitału, bądź obejmowanie obligacji zamiennych przedsiębiorstw), z indywidualną kwotą do 1 mld zł, a to wsparcie może być dokonywane w ramach pomocy publicznej albo na zasadach rynkowych.
Zapewne indywidualne wsparcie dla dużych firm będzie mniejsze niż to określone wyżej, bo jak poinformował Piotr Borys już w tej chwili zainteresowanych pomocą jest aż 600 dużych przedsiębiorstw, a on będzie dbał o równy dostęp ich wszystkich do finansowania w ramach tego programu.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka