Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
542
BLOG

Mocne cięcie stóp procentowych przez RPP

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 51

1. Wczoraj zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), pierwsze po dłuższej wakacyjnej przerwie (ostatnie jej posiedzenie miało miejsce w lipcu), podczas którego większość członków Rady postanowiła o głębokim cięciu stóp procentowych o 75 pkt bazowych (rynek spodziewał się obniżki ale o 25 pkt bazowych).

Przypomnijmy, że 31 sierpnia GUS podał tzw. szybki szacunek inflacji w tym miesiącu, wyniosła ona 10,1% w ujęciu rok do roku i spadła aż o 0,7 pkt procentowego w stosunku do odczytu z lipca, w ujęciu miesiąc do miesiąca, inflacja utrzymała się na tym samym poziomie, co w miesiącu poprzednim.

Przypomnijmy także, że w marcu mieliśmy do czynienia po raz pierwszy od wielu miesięcy ze spadkiem poziomu inflacji aż o 2,3 pkt procentowego, z najwyższego poziomu 18,4 % do 16,1%, w kwietniu o 1,4 punktu procentowego do 14,7%, w maju o 1,7% pkt procentowego do 13%, w czerwcu o 1,5 pkt procentowego do 11,5%, a w lipcu jak o 0,7 pkt. procentowego do 10,8% i w sierpniu jak już wspomniałem, po raz kolejny o 0,7 pkt procentowego.

2. Sumarycznie więc w ciągu sześciu miesięcy inflacja obniżyła się aż o 8,3 pkt procentowego i jest to wynik imponujący, pokazujący skuteczność polityki monetarnej NPB ale i fiskalnej rządu.

Wprawdzie poziom inflacji jest ciągle wysoki, ale dane z kolejnych sześciu miesięcy wyraźnie wskazują na to, że w polskiej gospodarce kontynuowany jest proces, który ekonomiści nazywają dezinflacją, zresztą dokładnie tak jak przewidzieli to ekonomiści Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Właśnie ten duży spadek inflacji konsumenckiej (CPI), spadek inflacji bazowej, a także po raz pierwszy w lipcu deflacja cen producentów (PPI), spowodowały tak radykalną decyzję Rady i cięcie stóp procentowych banku centralnego aż o 75 pkt bazowych.

3. Przypomnijmy, że po posiedzeniu RPP w lipcu, prezes NBP prof. Adam Glapiński, podczas konferencji prasowej przekazał opinii publicznej (w tym tzw. rynkom), trzy fundamentalne informacje.

Pierwsza pochodziła z najnowszej projekcji NBP i brzmiała, że inflacja w Polsce na koniec tego roku znajdzie się w przedziale 7-8%, a w II połowie 2025 roku zejdziemy do celu inflacyjnego, wynoszącego 2,5%, plus/minus 1 pkt. procentowy.

Druga, że RPP zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych banku centralnego, choć ostatnia podwyżka stóp miała miejsce we wrześniu 2022 roku, to dopiero w lipcu tego roku Rada zdecydowała zamknąć cykl podwyżek.

Wreszcie trzecia ważna informacja to, że w IV kwartale, jeżeli żadne warunki zewnętrzne i wewnętrzne nie ulegną zmianie, możliwa będzie pierwsza obniżka stóp procentowych banku centralnego.

Na tym posiedzeniu RPP, ta ostatnia zapowiedź się zmaterializowała, cięcie stóp jest głębokie i dobitnie pokazuje, że rada koncentruje się nie tylko na walce z inflacją ale także chce wspierać wzrost gospodarczy, w sytuacji kiedy w dwóch pierwszych kwartałach tego roku, mieliśmy do czynienia z ujemnym wzrostem PKB.

4. Przypomnijmy także, że po wyraźnym spadku inflacji w ciągu ostatnich kilku miesięcy czołowi politycy Platformy nabrali wody w usta, choć wcześniej w każdej publicznej wypowiedzi, poruszali ten problem i „pomstowali” na rząd i prezesa banku centralnego.

Ba mieli recepty na jej szybkie zmniejszenie, sam przewodniczący Donald Tusk na jednym ze spotkań ze swoimi zwolennikami, pytany jak skutecznie walczyć z inflacją wypalił „należy wyraźnie ograniczyć wydatki budżetowe i zdecydowanie podnieść stopy procentowe” (a więc między innymi, zlikwidować wszystkie programy społeczne, podnieść wiek emerytalny).

To klasyczny pomysł polskich „liberałów”, zaciskanie pasa dla zwykłych ludzi i bardzo drogi pieniądz kredytowy, a więc kredyty, także te mieszkaniowe, dostępne tylko dla nielicznych.

5. Takie działania były podejmowane podczas rządów Platformy, a ich skutkami było spowolnienie wzrostu gospodarczego, gwałtowny wzrost bezrobocia i masowa emigracja za pracą szczególnie młodych ludzi.

Z tych wypowiedzi wynika, że ludzi Platformy w tym jej przewodniczącego Donalda Tuska, nic to nie nauczyło, są gotowi powtórzyć tamte działania i otwarcie o tym nie tylko mówią, ale także przez swoich reprezentantów w RPP, próbują niestety, to także robić.

Miejmy nadzieję, że Polacy jednak nie pozwolą aby po raz kolejny doświadczać skutków tych eksperymentów, szczególnie w sytuacji kiedy materializuje się powoli prognoza prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, że już we wrześniu tego roku, inflacja w Polsce na pewno będzie jednocyfrowa.

Najpewniej to tzw. gołębia część Rady (wybrana głosami Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie i przedstawiciele Prezydenta RP), zdecydowała się na głębsze cięcie stóp procentowych i jest niezwykle ważnym sygnałem dla tzw. rynków, że w Polsce właśnie rozpoczął się cykl obniżek stóp procentowych banku centralnego i że Rada jest nie tylko zainteresowana dalszym obniżaniem inflacji ale także wspieraniem wyraźnie spowolnionego wzrostu gospodarczego.


Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka