169 obserwujących
3118 notek
3341k odsłon
620 odsłon

W ramach programu #PolskaJestJedna byłem na spotkaniu z wyborcami w Bytowie

Wykop Skomentuj13

1. W ramach spotkań z wyborcami w programie #PolskaJestJedna zostałem delegowany na spotkanie w Bytowie w województwie pomorskim, mieście i powiecie rządzonym od wielu lat niepodzielnie przez polityków Platformy.

Zresztą całe województwo pomorskie to w większości powiaty i gminy zarządzane przez polityków Platformy, działacze tej partii dominują także w samorządzie województwa, choć w tym przypadku pewien udział mają także politycy PSL-u i choćby z tego powodu teren ten jest trudny dla Prawa i Sprawiedliwości. 

Jak usłyszałem jednak w Bytowie zdecydowaną większość środków, jakie ma do dyspozycji samorząd województwa (zarówno tych europejskich jak i tych z budżetu województwa jest lokowany w Trójmieście, czyli Gdańsku, Gdyni i Sopocie, pozostała część województwa mimo tego, że zdominowana przez polityków Platformy jest jednak traktowana po macoszemu.

Mogłem się o tym przekonać na własnej skórze drogi, przemieszczając się samochodem od autostrady A1 do Bytowa drogami wojewódzkimi (głównie drogą 214), kilkakrotnie byłem bliski zostawienia koła w wielkich wyrwach.

2. Spotkanie miało charakter otwarty, przebiegało jednak w spokojnej atmosferze, padło kilkadziesiąt pytań, ale także były podpowiedzi, jakie jeszcze ważne problemy zwykłych ludzi należałoby dodać do rozwiązań zaprezentowanych na ostatniej konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy.

Najpierw jednak przypomniałem zebranym propozycje programowe przedstawione na sobotniej konwencji przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremierów Beatę Szydło i Jarosława Gowina oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

3. Premier Morawiecki, poinformował o 5 nowych propozycjach: wprowadzeniu niższej składki ZUS dla przedsiębiorców, o kolejnym obniżeniu podatku CIT dla małych firm, corocznej wyprawce szkolnej dla każdego ucznia w wysokości 300 zł, funduszu budowy i remontów dróg lokalnych w wysokości 5 mld zł i programie Dostępność + w wysokości ponad 23 mld zł na najbliższe 8 lat.

Największe znaczenie dla gospodarki i przedsiębiorców szczególnie tych mniejszych mają tzw. niska składka ZUS dla małych firm i niska stawka podatku CIT w wysokości 9% (najniższa w Unii Europejskiej).

Niższy ZUS ma dotyczyć firm, których miesięczne przychody nie przekraczają wysokości 2,5-krotności najniższego wynagrodzenia (na ten rok blisko 5,3 tys. zł), z kolei 9% podatek CIT będzie dotyczyć tzw. małych i średnich firm mających osobowość prawną, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.

Z kolei wicepremier Beata Szydło przedstawiła nowe propozycje programowe wspierające polską rodzinę: program bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, specjalną wsparcie dla kobiet w związku z szybkim drugiego dziecka (w okresie 24 miesięcy po urodzeniu pierwszego dziecka), minimalną emeryturę dla kobiet, które urodziły i wychowały przynajmniej 4 dzieci, specjalny bon na zajęcia kulturalne i sportowe dla uczących się młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat, wreszcie wsparcie dla klubów seniora w małych miejscowościach oraz zespołów i twórców ludowych.

4. Wokół tych propozycji odbyła się ożywiona dyskusja, większość z nich została dobrze przyjęta, mimo tego, że wśród uczestników spotkania dominowali ludzie w średnim wieku i starsi.

Szczególnie ciepło uczestnicy spotkania wyrażali się jednak o wszystkich tych propozycjach, które służą wsparciu rodzin wychowujących dzieci, a także politykę prourodzeniową państwa.

Padły także ciekawe dodatkowe propozycje programowe między innymi rozwiązania problemów tzw. frankowiczów, ale tylko tych w trudnej sytuacji materialnej poprzez swoiste „włączenie” posiadanych przez nich mieszkań do programu Mieszkanie+, (czyli zamiana posiadanych przez nich kredytów na czynsz najmu płacony przez 25-30 lat), czy też zamiana obowiązującej obecnie waloryzacji procentowej emerytur na waloryzację kwotową (albo też wypłacania emerytom o najniższym poziomie świadczeń- dodatkowej 13 emerytury).

Resumując- dobre przyjęcie nowych propozycji programowych rządu Zjednoczonej Prawicy w trudnym dla Prawa i Sprawiedliwości terenie województwa pomorskiego, zarządzanym głównie przez polityków Platformy.

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka