173 obserwujących
3368 notek
3568k odsłon
1508 odsłon

Polska ze wzrostem PKB w wysokości 5,1%, liderem w UE

Wykop Skomentuj157

1. Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS), podał tzw. szacunek wstępny wzrostu PKB w całym 2018 roku i okazało się, że wzrost ten jednak przekroczył 5% i wyniósł 5,1%.


W związku z tym, że przez III kwartały 2018 roku wzrost gospodarczy lekko przekraczał 5% należało się spodziewać, że dane za cały rok, będą równie optymistyczne i tak się rzeczywiście stało.


Według wstępnych wyników GUS w roku 2018 składające się na popyt krajowy spożycie ogółem wzrosło o 4,3% w ujęciu rok do roku, w tym spożycie gospodarstw domowych wzrosło o 4,5% w porównaniu do 2017 roku.


Z kolei druga składowa popytu krajowego akumulacja brutto wzrosła o 9,2% w tym nakłady brutto na środki trwałe (inwestycje) wzrosły o 7,3%, w konsekwencji stopa inwestycji w gospodarce wyniosła 18,1%.


2. Na ten wynoszący w cały roku 2018 wzrost PKB o 5,1%, spożycie ogółem złożyło się w wysokości 3,3 punktu procentowego (w tym 2.6 punktu procentowego spożycie gospodarstw domowych i 0,7 punktu procentowego spożycie publiczne).


Z kolei akumulacja brutto złożyła się pozytywnie na wzrost PKB w wysokości 1,8 punktu procentowego (w tym inwestycje 1,3 punktu procentowego, a przyrost rzeczowych środków obrotowych (zapasów) 0,5 punktu procentowego.


Sumarycznie, więc popyt krajowy złożył się pozytywnie na wzrost gospodarczy w wysokości aż 5,1 punktów procentowych, natomiast neutralnie na wzrost gospodarczy w roku 2018 wpłynął eksport netto, wyniósł 0,0 punktu procentowego.


3. To bardzo optymistyczne dane, jeżeli chodzi o wzrost PKB za cały rok 2018, choć przypomnijmy, że założenia przyjęte do budżetu były nad wyraz ostrożne (przyjęto w nich wzrost PKB w 2018 roku tylko w wysokości 3,8%).


Trochę niepokojące mogą być sygnały płynące od naszych głównych partnerów handlowych (głównie Niemiec), gdzie nastąpił spadek PKB w stosunku do poprzedniego kwartału, o 0, 2%, choć w stosunku do III kwartału roku 2017 roku był to ciągle wzrost o 1,2%.


Ale tę informację można potraktować także, jako optymistyczny sygnał, ponieważ okazuje się, że Polska gospodarka daje sobie bardzo dobrze radę, czego wyrazem jest wynoszący aż o 5,1% wzrost PKB w całym roku 2018, nawet w sytuacji, kiedy „za miedzą”, mamy wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego.


4. Co więcej okazuje się, że tak wysoki wzrost PKB za cały 2018 rok, czyni Polskę liderem w Unii Europejskiej, za nami, choć blisko, znalazły się między innymi Łotwa i Rumunia, pozostałe kraje jednak już wyraźnie odstawały pod tym względem.


Polska gospodarka rozwijała się w 2018 roku prawie 3 razy szybciej niż państwa należące do strefy euro (średni wzrost PKB krajów należących do strefy euro wyniósł 1,8%), co tylko potwierdza, że kraje z własnymi walutami, prowadzące własną politykę monetarną, mają dodatkowe instrumenty wspomagania wzrostu gospodarczego.


Trzeba również zwrócić uwagę, że na polski wzrost gospodarczy składa się przede wszystkim popyt krajowy przy neutralnym wpływie eksportu netto na wzrost PKB w całym 2018 roku, co oznacza, że nasza gospodarka na mocne wewnętrzne siły rozwojowe.


I właśnie, dlatego mimo sygnalizowanego spowolnienia w gospodarce europejskiej i światowej, które ma nastąpić w tym roku, prognozy wzrostowe dla polskiej gospodarki są ciągle optymistyczne.


Wielu ekonomistów podkreśla, że wzrost PKB w Polsce w 2019 roku, będzie zapewne niższy niż w 2018 roku, ale właśnie ze względu na wewnętrzne czynniki rozwojowe nie spadnie on poniżej 4% (w budżecie na 2019 rok rząd przyjął ostrożne założenie, że wyniesie on 3,8%).

Wykop Skomentuj157
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka